A három székelyföldi megyében idén 6500-an vizsgáztak, közülük 4308-nak sikerült az érettségije. Archív
Fotó: Veres Nándor
Az óvások kivizsgálása után 1,9 és 3,6 százalék közötti mértékben nőtt az átmenési arány az érettségin a székelyföldi megyékben. Maros megyében a legmagasabb az átmenési arány, Kovászna megye áll a második helyen, és kissé lemaradva Hargita megye zárja a sort. Közzétették az idei érettségi végleges eredményeit.
2023. július 07., 14:312023. július 07., 14:31
Országszerte 2,2 százalékkal nőtt az átmenési arány az érettségin az óvások kivizsgálása után, az oktatási tárca által pénteken közzétett végleges eredmény szerint
azaz a 125 352 vizsgázó közül 94 004-nek.
Az első eredmények kiközlése után 54 631 óvást nyújtottak be az érettségizők, és a dolgozatok újrajavítása után 51 645-nek változott a jegye, azonban nem mindegyiknek kedvező irányba.
A legtöbben, közel 25 ezren a román nyelv és irodalom vizsga jegyét óvták meg, 26,8 százalékuk azonban még rosszabb jegyet kapott az újrajavítás során.
Közzétették pénteken az érettségi végleges, óvások elbírálása utáni eredményeit.
A 75 százalékos országos átmenési arány 0,2 százalékkal marad el a tavalyi, 75,2 százalékos eredménytől. A székelyföldi megyék esetében nagyobb a különbség a múlt évi eredményekhez képest.
A legnagyobb mértékben Hargita megyében nőtt az átmenési arány az óvások kivizsgálása után – 58,3 százalékról 62-re (+3,6 százalék) –, de így sem tudta megelőzni Maros és Kovászna megyét. A 62 százalékos idei átmenési arány 1,8 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál (63,8 százalék).
Hargita megyében 2063-an érettségiztek, és 930 óvást nyújtottak be a jegyükkel elégedetlen vizsgázók. Legtöbben a román vizsga eredményét fellebbezték meg, ám csak 51,07 százalékuknak nőtt a jegye dolgozata újrajavítása során, 48,93 százalékuk viszont még rosszabb jegyet kapott.
tehát előbbiek közül 75-en elérték az átmenőnek számító 5-ös jegyet, illetve a 6-os átlagot. Így a 2063 vizsgázó közül összesen 1279-nek sikerült az érettségije.
Maros megyében a legnagyobb a végleges átmenési arány a székelyföldi megyék között – a sorrend egyébként nem változott az óvások előtti helyzethez képest. Az akkori, 66,5 százalékos átmenési arány 68,4 százalékra nőtt (+1,9 százalék) Maros megyében. Ez azonban 3,7 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál (72 százalék).
Maros megyében 3274 végzős középiskolás vett részt az érettségin, az óvások száma pedig 1669 volt. Az óvások száma egyébként nem azonos az óvást benyújtó vizsgázók számával, ugyanis sok érettségiző több vizsgája eredményét is megfellebbezi. A legtöbben Maros megyében is románból szerettek volna jobb jegyet, ám ez a reménye az óvást benyújtók 52,58 százalékának teljesült csak, 47,42 százalékuk még rosszabb értékelést kapott. Viszont
azaz 61-en megkapták az átmenőnek számító 5-ös jegyet, illetve a 6-os átlagot. A 3274 Maros vizsgázó közül 2239-nek sikerült az érettségije.
Kovászna megyében 2,5 százalékkal nőtt a korábbi, 65,4 százalékos átmenési arány az óvások kivizsgálása után. A végleges eredmény 67,9 százalék. Ez 4,6 százalékkal kisebb a tavalyinál (72,5 százalék).
1163-an érettségiztek idén Kovászna megyében, az óvások száma pedig 428 volt, és akárcsak a többi megyében, ott is a román nyelv és irodalom vizsga eredményét óvták meg a legtöbben, felemás sikerrel. Ugyanis 50,67 százalékuknak nőtt az eredeti jegye az újrajavítás során, 49,33 százalékuké viszont romlott.
tehát 29-en elérték az átmenőnek számító 5-ös jegyet, illetve a 6-os átlagot. Kovászna megyében az 1163 vizsgázó közül 790-nek sikerült az érettségije.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!