A három székelyföldi megyében idén 6500-an vizsgáztak, közülük 4308-nak sikerült az érettségije. Archív
Fotó: Veres Nándor
Az óvások kivizsgálása után 1,9 és 3,6 százalék közötti mértékben nőtt az átmenési arány az érettségin a székelyföldi megyékben. Maros megyében a legmagasabb az átmenési arány, Kovászna megye áll a második helyen, és kissé lemaradva Hargita megye zárja a sort. Közzétették az idei érettségi végleges eredményeit.
2023. július 07., 14:312023. július 07., 14:31
Országszerte 2,2 százalékkal nőtt az átmenési arány az érettségin az óvások kivizsgálása után, az oktatási tárca által pénteken közzétett végleges eredmény szerint
azaz a 125 352 vizsgázó közül 94 004-nek.
Az első eredmények kiközlése után 54 631 óvást nyújtottak be az érettségizők, és a dolgozatok újrajavítása után 51 645-nek változott a jegye, azonban nem mindegyiknek kedvező irányba.
A legtöbben, közel 25 ezren a román nyelv és irodalom vizsga jegyét óvták meg, 26,8 százalékuk azonban még rosszabb jegyet kapott az újrajavítás során.
Közzétették pénteken az érettségi végleges, óvások elbírálása utáni eredményeit.
A 75 százalékos országos átmenési arány 0,2 százalékkal marad el a tavalyi, 75,2 százalékos eredménytől. A székelyföldi megyék esetében nagyobb a különbség a múlt évi eredményekhez képest.
A legnagyobb mértékben Hargita megyében nőtt az átmenési arány az óvások kivizsgálása után – 58,3 százalékról 62-re (+3,6 százalék) –, de így sem tudta megelőzni Maros és Kovászna megyét. A 62 százalékos idei átmenési arány 1,8 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál (63,8 százalék).
Hargita megyében 2063-an érettségiztek, és 930 óvást nyújtottak be a jegyükkel elégedetlen vizsgázók. Legtöbben a román vizsga eredményét fellebbezték meg, ám csak 51,07 százalékuknak nőtt a jegye dolgozata újrajavítása során, 48,93 százalékuk viszont még rosszabb jegyet kapott.
tehát előbbiek közül 75-en elérték az átmenőnek számító 5-ös jegyet, illetve a 6-os átlagot. Így a 2063 vizsgázó közül összesen 1279-nek sikerült az érettségije.
Maros megyében a legnagyobb a végleges átmenési arány a székelyföldi megyék között – a sorrend egyébként nem változott az óvások előtti helyzethez képest. Az akkori, 66,5 százalékos átmenési arány 68,4 százalékra nőtt (+1,9 százalék) Maros megyében. Ez azonban 3,7 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál (72 százalék).
Maros megyében 3274 végzős középiskolás vett részt az érettségin, az óvások száma pedig 1669 volt. Az óvások száma egyébként nem azonos az óvást benyújtó vizsgázók számával, ugyanis sok érettségiző több vizsgája eredményét is megfellebbezi. A legtöbben Maros megyében is románból szerettek volna jobb jegyet, ám ez a reménye az óvást benyújtók 52,58 százalékának teljesült csak, 47,42 százalékuk még rosszabb értékelést kapott. Viszont
azaz 61-en megkapták az átmenőnek számító 5-ös jegyet, illetve a 6-os átlagot. A 3274 Maros vizsgázó közül 2239-nek sikerült az érettségije.
Kovászna megyében 2,5 százalékkal nőtt a korábbi, 65,4 százalékos átmenési arány az óvások kivizsgálása után. A végleges eredmény 67,9 százalék. Ez 4,6 százalékkal kisebb a tavalyinál (72,5 százalék).
1163-an érettségiztek idén Kovászna megyében, az óvások száma pedig 428 volt, és akárcsak a többi megyében, ott is a román nyelv és irodalom vizsga eredményét óvták meg a legtöbben, felemás sikerrel. Ugyanis 50,67 százalékuknak nőtt az eredeti jegye az újrajavítás során, 49,33 százalékuké viszont romlott.
tehát 29-en elérték az átmenőnek számító 5-ös jegyet, illetve a 6-os átlagot. Kovászna megyében az 1163 vizsgázó közül 790-nek sikerült az érettségije.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
szóljon hozzá!