Az energiapiacra hatással lesz, de a fogyasztókra nem – kivonul az országból a második legnagyobb villamosenergia-szolgáltató. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Nem maradnak energiaszolgáltató nélkül az Enel Csoport ügyfelei, nyilatkozta lapunknak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, akitől arról érdeklődtünk, mire számíthatnak az energiaszolgáltató kliensei, miután a vállalat bejelentette, hogy jövőre kivonulna a romániai energiapiacról.
2022. november 25., 09:142022. november 25., 09:14
2022. november 25., 10:522022. november 25., 10:52
Kivonul a romániai energiapiacról jövő évtől az Enel Csoport, ezt a legnagyobb romániai energiaszolgáltatók közt számon tartott olasz vállalat pénzügyi igazgatója jelentette be kedden Milánóban, ahol az Enel Csoport 2023–2025-ös időszakra vonatkozó stratégiai terveit ismertette. A vállalat adósságai csökkentése érdekében vonul ki több ország energiapiacáról, és ezt a folyamatot 2023 végéig tervezik lezárni.
Az Enel villanyáramot és földgázt is szolgáltat Romániában, több millió ügyféllel rendelkezik szerte az országban, ezért Nagy-Bege Zoltántól, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnökétől arról érdeklődtünk, hogy mire számíthatnak azok, akik az Enellel kötöttek szerződést.
„Az Enel nem úgy vonul ki a romániai piacról, hogy bezárja a cégeit itt, hanem eladja azokat.
úgy, ahogy két évvel ezelőtt a CEZ kivonulása sem befolyásolta semmilyen formában a klienseket. A CEZ is eladta az összes érdekeltségét Romániában, amit a MIRA Csoport vásárolt meg, de még csak nevet sem változtattak, tehát ugyanazok maradtak a cégnevek is” – mondta az Enel által tervezett kivonulás következményeire vonatkozó kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, még nem lehet tudni, hogy az Enel milyen érdekeltségeit tervezi eladni – hiszen termelést is végez, elosztóhálózatot is működtet és szolgáltat is –, lehet, hogy mindent, de
„más lesz a tulajdonos, de ezeknek a cégeknek a tevékenysége valószínűleg ugyanaz marad, mint előtte volt, legalábbis az új tulajdonosnak is az lenne az érdeke”.
A már megkötött fogyasztói szerződésekre sem lesz hatással az Enel Csoport kivonulása a romániai energiapiacról, ugyanis amint azt érdeklődésünkre Nagy-Bege Zoltán elmondta, az új tulajdonos a szerződésekkel – aktívakkal és passzívakkal – együtt veszi majd át a vállalatot, tehát lényegében csak tulajdonosváltás történik, és a fogyasztók ebből a folyamatból szinte semmit nem fognak észlelni.
Azt viszont már nem lehet kijelenteni, hogy a romániai energiapiacra nem lesz semmilyen hatással az Enel Csoport által bejelentett kivonulás, hiszen az azért jelzésértékű, hogy
– mondta felvetésünkre az ANRE alelnöke.
Az Enel egyébként szerdán a témával kapcsolatban kiadott egy közleményt, amelyben azt írják, hogy a vállalat összes romániai operatív tevékenysége a szokásos módon zajlik, és a jövőben is így lesz, anélkül, hogy ez a végfelhasználókat érintené, akik továbbra is élvezhetik az általuk megszokott szolgáltatásokat és termékeket.
Az Enelnek országszerte mintegy 3 millió villamosenergia-fogyasztó ügyfele van, így gyakorlatilag az Electrica Furnizare után a második legnagyobb szolgáltató az országában. Földgázt is szolgáltat a vállalat, de abban a szegmensben csak a 6–7-ik helyen áll a kliensszámok alapján.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!