Az energiapiacra hatással lesz, de a fogyasztókra nem – kivonul az országból a második legnagyobb villamosenergia-szolgáltató. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Nem maradnak energiaszolgáltató nélkül az Enel Csoport ügyfelei, nyilatkozta lapunknak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, akitől arról érdeklődtünk, mire számíthatnak az energiaszolgáltató kliensei, miután a vállalat bejelentette, hogy jövőre kivonulna a romániai energiapiacról.
2022. november 25., 09:142022. november 25., 09:14
2022. november 25., 10:522022. november 25., 10:52
Kivonul a romániai energiapiacról jövő évtől az Enel Csoport, ezt a legnagyobb romániai energiaszolgáltatók közt számon tartott olasz vállalat pénzügyi igazgatója jelentette be kedden Milánóban, ahol az Enel Csoport 2023–2025-ös időszakra vonatkozó stratégiai terveit ismertette. A vállalat adósságai csökkentése érdekében vonul ki több ország energiapiacáról, és ezt a folyamatot 2023 végéig tervezik lezárni.
Az Enel villanyáramot és földgázt is szolgáltat Romániában, több millió ügyféllel rendelkezik szerte az országban, ezért Nagy-Bege Zoltántól, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnökétől arról érdeklődtünk, hogy mire számíthatnak azok, akik az Enellel kötöttek szerződést.
„Az Enel nem úgy vonul ki a romániai piacról, hogy bezárja a cégeit itt, hanem eladja azokat.
úgy, ahogy két évvel ezelőtt a CEZ kivonulása sem befolyásolta semmilyen formában a klienseket. A CEZ is eladta az összes érdekeltségét Romániában, amit a MIRA Csoport vásárolt meg, de még csak nevet sem változtattak, tehát ugyanazok maradtak a cégnevek is” – mondta az Enel által tervezett kivonulás következményeire vonatkozó kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, még nem lehet tudni, hogy az Enel milyen érdekeltségeit tervezi eladni – hiszen termelést is végez, elosztóhálózatot is működtet és szolgáltat is –, lehet, hogy mindent, de
„más lesz a tulajdonos, de ezeknek a cégeknek a tevékenysége valószínűleg ugyanaz marad, mint előtte volt, legalábbis az új tulajdonosnak is az lenne az érdeke”.
A már megkötött fogyasztói szerződésekre sem lesz hatással az Enel Csoport kivonulása a romániai energiapiacról, ugyanis amint azt érdeklődésünkre Nagy-Bege Zoltán elmondta, az új tulajdonos a szerződésekkel – aktívakkal és passzívakkal – együtt veszi majd át a vállalatot, tehát lényegében csak tulajdonosváltás történik, és a fogyasztók ebből a folyamatból szinte semmit nem fognak észlelni.
Azt viszont már nem lehet kijelenteni, hogy a romániai energiapiacra nem lesz semmilyen hatással az Enel Csoport által bejelentett kivonulás, hiszen az azért jelzésértékű, hogy
– mondta felvetésünkre az ANRE alelnöke.
Az Enel egyébként szerdán a témával kapcsolatban kiadott egy közleményt, amelyben azt írják, hogy a vállalat összes romániai operatív tevékenysége a szokásos módon zajlik, és a jövőben is így lesz, anélkül, hogy ez a végfelhasználókat érintené, akik továbbra is élvezhetik az általuk megszokott szolgáltatásokat és termékeket.
Az Enelnek országszerte mintegy 3 millió villamosenergia-fogyasztó ügyfele van, így gyakorlatilag az Electrica Furnizare után a második legnagyobb szolgáltató az országában. Földgázt is szolgáltat a vállalat, de abban a szegmensben csak a 6–7-ik helyen áll a kliensszámok alapján.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.
szóljon hozzá!