Emberre szabott húsvéti szokások

•  Fotó: Jancsó László

Fotó: Jancsó László

A csíki régióban még elevenen élnek a tavaszi ünnepkörhöz kötődő népszokások – állítja Mirk László, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium nyugalmazott tanára, aki szerint mégsem beszélhetünk teljes értékmegőrzésről, mivel vannak olyan húsvéti hagyományok, amelyek az utóbbi években igencsak megkoptak.

Kozán István

2011. április 21., 16:562011. április 21., 16:56

2011. április 21., 23:282011. április 21., 23:28

Mirk László: Gyermekkoromban voltak olyan rokonaim, akiket csak locsolás alkalmával kerestem fel

– Antropológusoknak, illetve szociológusoknak is munkát és kenyeret adna a húsvéthoz kötődő hagyományok tanulmányozása. Mégis inkább önt kérdezem, mennyire élnek a Csíki-medencében ezek az ősi hagyományok?

Személyes tapasztalataim szerint a tavaszi ünnepkörhöz tartozó népszokások nálunk nagyjából megmaradtak. A hagyományőrző székely falvainkban az ősi szokások jelentős része még ma is él. Vannak olyanok, amelyek kis emberi közösségekben, családokban élnek tovább, és olyanok is, amelyek a 89-es fordulat után újjáéledtek. A húsvéti hagyományok ápolásában a legnagyobb gond talán akkor történt, amikor a kollektivizálás időszakában a közösségek kezdték elhagyni a falvakat, a települések hagyományos élete pedig már-már megbomlani látszott. A városra költözők egy része félelemből felhagyott a hagyományok ápolásával, sokan pedig csak magukban élték meg az áhítatot.

Aztán szerencsére jött a rendszerváltozás...

Igen, mert \'89 után kezdtek újjáéledni az egykor látszólag feledésbe merült népszokások. Ilyen például a húsvétvasárnapi határkerülés. Manapság minden faluban megtartják a húsvétvasárnap reggeli ájtatosságokat: a hajnali vagy kora reggeli ételszentelést, a határkerülést és az ünnepi szentmisét. Szertartásszerűen, mélyen átérezve, több helyen, például Csíkkarcfalván, Csíkszentdomokoson, Csíkszenttamáson, valamint néhány alcsíki és gyergyói faluban lóháton járják be a határt. Csíkszeredában nem tudok határkerülésről, meghonosodott viszont a Szabadság téren a közös ételszentelés, amely immár több mint egy évtizede hatalmas tömeget vonz. Ez tehát új keletű népszokássá vált.

Ha jól tudom, évekkel ezelőtt a Segítő Mária Gimnáziumban ön indította újra a tojásíró kaláka mozgalmát.

A kilencvenes évek második felében, közel százötven diák részvételével, nyolc gyimesi asszony bevonásával kezdtük el a tojásírást. Nagy fazekakban olvasztottuk a viaszt, nagy volt a füst a teremben, de mi mégis boldogan festettünk, írtunk. Szép emlékek. Egyébként a tojásíró kalákák is újszerű tevékenységek. Pár éve még mindenki otthon festette nagypénteken vagy nagyszombaton a tojásokat. A Gyimesekben ma is él a hagyomány, miszerint csak nagypénteken szabad írni a tojást, mert ezen a napon folyt ki Jézus szent vére. Visszatérve a tojásíró kaláka mozgalmára, örömmel tapasztaltam, hogy a kezdeményezésem más iskolában is elterjedt. Sőt, plébániákon is szerveznek ilyen összejöveteleket, a festés közben van, ahol imádkoznak, máshol vallásos énekeket énekelnek.

Mit lehet tudni a nagypénteki szentsír-őrzés szokásáról?

Ez a mozgalom is felelevenedett. Diákjaimmal a kilencvenes években kezdtük vizsgálni ezt, a sok településen a „hamu alatt parázsló” hagyományt. Szinte minden faluban más és más ennek a három szent napi szokásnak a megélése. Gyergyóban 910 fiatal férfi fehér ingbe és székely harisnyába öltözve őrzi a jelképes sírt, még fából készült puskájuk is van. A gárda két három óránként cserélődik, az őrzés a feltámadásig tart. Egyébként ki kellett érdemelni azt, hogy valaki a sír őrzője lehessen. A kiválasztási rendszer mindenhol változó, régen katonaviselt kellett legyen a jelentkező, manapság diákok, fiatalok is őrzik a sírt. A passiójátékok is a rendszerváltozás után éledtek újjá. A mára messze földön ismert csíksomlyói passiójátékot több csíki faluban is bemutatják. Nagy tömegeket vonz, színjátékszerűen mutatják be, a fellépés előtt már hetekkel elkezdik az előkészületeket, és a bűnbeesés, a Krisztus halála utáni eseményeket viszik színre, erkölcsi tanításokkal fűszerezve.

Tegyünk említést olyan szokásról is, amelyről tudunk ugyan, de manapság már kevesen gyakorolják.

Ilyen a nagyhéti eledelek fogyasztása. Régen erre az időszakra a vallásos csíki ember étrendje gyökeresen megváltozott, ez a hagyomány ma is él, de már nem tartja be mindenki. A böjtölés Csíkban sokáig aszketikus gyakorlat volt. Egyesek csakis növényi ételeket fogyasztottak, ezt nevezzük monofagiának. Mások csak kenyéren, vízen és són éltek, ez volt a xerofagia. Ugyanakkor nagyhéten sokan tartózkodtak a szeszes italok fogyasztásától, a cigarettától, a csúnya beszédtől. Nagy általánosságban ma már nem lehet arról beszélni, hogy sokan tartanák a böjtöt, ez a szokás emberre szabottan maradt meg. Falvakon még sokan vannak, városon viszont már egyre kevesebben. De általánosítani mégsem lehet, ehhez szociológiai felmérésre lenne szükség.

Tudunk olyan húsvéti szokásról, amely már szinte teljesen kihalt?

Csíkkozmáson a negyvenes években még gyakorolták a Pilátus-verést. Nagypénteken a szentmise után a templomkertben egy gyereket megkergettek és jelképesen megvertek. Mintha Pilátust verték volna Jézus Krisztus szenvedései miatt. Erről a szokásról ma már nem lehet hallani.

Ejtsünk szót a ma is elevenen élő húsvéthétfői locsolásról. Ám ez a szokás is mintha kezdene megkopni.

Fontos hangsúlyozni, hogy ez a szép szokás még mindig elevenebben él minálunk, mint Magyarországon, vagy a magyar nyelvterület más részein. Az öntözéssel járó szakrális vonatkozások nálunk még működnek, évente születnek újabb és újabb fél népies, az emberi bűnbánattal, vagy akár a tavaszvárással kapcsolatos locsolóversek. De sajnos azt is tapasztaltam, hogy előfordul, locsolás napján a lányok nem nagyon várják a locsoló fiukat, inkább az utcán sétálnak. Mit keresnek ott? Sokszor mondják, hogy irtóznak a kölnivizek pacsuliillatától, de szerintem egy évben egy nap ezt el lehet viselni, főleg, ha a locsolófiú szép verssel köszönti a leányt, illetve édesanyát. Nagy kár, hogy kicsit megkopott ez a szokás. Emlékszem, gyermekkoromban voltak olyan rokonaim, akiket csak locsolás alkalmával kerestem fel. Olyankor el kellett mesélnem, hogy mi történt velem az elmúlt esztendő alatt. Ez volt a találkozás öröme.

– A locsolóversek gyűjtése szerencsére, még ma is él.

Sőt, felvirágzott. A volt diákjaim körében egész mozgalom született arra, hogy gyűjtsenek locsolóverseket. Az volt a kérésem, hogy csak adatközlőktől jegyezzenek le ilyen verseket. Egy gyűjteményre való vers össze is gyűlt, amit zsebkönyv formájában kiadtunk. A locsolás kapcsán eszembe jut egy régi, ma már nem gyakorolt szokás. Az egyik diákom dolgozatából tudok arról, hogy Galócáson a múlt század első felében húsvét harmadnapján a nők is locsolni jártak. Aznap a nők és leányok az út mentén várták az arra járó legényeket és házasembereket. Ezúttal fordult a kocka: a lányok a legényeket, a férjes asszonyok a férjeket öntötték le egy-egy veder vízzel. Tíz évvel ezelőtt az idősek még különösen ragaszkodtak ehhez a szokáshoz, igaz, már nem egy veder, hanem csak néhány csepp vízzel locsolták meg férjüket, amolyan tréfából. Otthon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ
2025. április 24., csütörtök

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét

Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét
2025. április 24., csütörtök

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek

Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek
2025. április 24., csütörtök

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda

Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda
2025. április 24., csütörtök

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár

Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár