Elkelne a fiatalítás a háziorvosi szakmában

A fiatal orvostanhallgatókat nem vonzza a hazai egészségügyi rendszer. Szerencsére vannak kivételek is •  Fotó: Kristó Róbert

A fiatal orvostanhallgatókat nem vonzza a hazai egészségügyi rendszer. Szerencsére vannak kivételek is

Fotó: Kristó Róbert

A Hargita megyei alapellátásban dolgozó 153 háziorvos átlagéletkora közel 54 év, 30 százalékuk pedig már 60 év fölötti. Tizenegy olyan háziorvos is rendel a megyében, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt, ám legtöbbjüknél nincs jelentkező, aki átvenné a praxisukat.

Molnár Rajmond

2017. április 12., 11:392017. április 12., 11:39

53,89 év az átlagéletkora a Hargita megyében dolgozó háziorvosoknak – derül ki a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár szerkesztőségünkhöz eljuttatott adataiból.

Az alapellátásban dolgozó legfiatalabb háziorvos 29 éves, a legidősebb pedig 69.

Előbbi Székelyudvarhelyen, utóbbi pedig Csíkszentsimonban dolgozik. A megyében a 153 háziorvos közül mindössze hét 35 év alatti, 102-en 35 és 60 év közöttiek, 44 háziorvos pedig már túllépte a 60. életévét.

Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója úgy látja, hogy bár valóban idősebb a megyei háziorvosok nagy része, folyamatosan jöttek be fiatalok is a rendszerbe az elmúlt években.

Idézet
Egyelőre megvan a megfelelő lefedettség Hargita megyében e téren, de igaz, hogy van már 11 nyugdíjkorhatárt elért háziorvos is. Viszont ha az egészségügyi állapotuk megengedi, akár 70 éves korukig is dolgozhatnak. Szükség van ellenben fiatal utánpótlásra, akiknek akár már most tudnánk helyeket biztosítani a megye területén

– közölte Duda.

Soós Szabó Klára csíkszeredai háziorvos, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke szerint egyáltalán nem vonzó a fiatalok számára a romániai egészségügyi rendszerben dolgozni. „Amennyiben az ágazat vonzó lenne, az utánpótlás kérdése hamar megoldódna. A jelenlegi körülmények között viszont a hazai egészségügyi rendszer egyáltalán nem kecsegtet jó lehetőségekkel. A fiatal orvosok inkább külföldet választják, ahol jobban megfizetik a munkájukat” – mutatott rá a szakember.

Hargita megyében összesen 153 háziorvos dolgozik. A legtöbben 51–60 év közöttiek (Forrás: Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár / Infografika: Tóth Szilárd) Galéria

Hargita megyében összesen 153 háziorvos dolgozik. A legtöbben 51–60 év közöttiek (Forrás: Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár / Infografika: Tóth Szilárd)

Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvos szerint komoly gondot jelent a megyei háziorvosgeneráció folyamatos elöregedése. Elmondta, ő már több mint egy éve nyugdíjasként folytatja munkáját, és legfeljebb még csak egy évig marad a szakmában. Ráadásul – folytatta –, egyelőre nincs kollégája, akinek átadhatná a praxisát. Arra a kérdésünkre, hogy szerinte mi történik, ha már nem lesz utánpótlásuk a megyei háziorvosoknak a Sztojka a következőt válaszolta: „hogyha a legtöbb fiatal orvos elmegy innen, és nem lesz ki átvegye az idősebbek helyét, akkor távolabbról jönnek orvosok ide. Olyan helyekről, ahol még rosszabb a helyzet, mint itt. Már van ilyen Hargita megyében is, hogy tőlünk keletre lévő országból érkezett háziorvos rendel néhány helyen”.

A legidősebb háziorvos a megyében

A megyében dolgozó legidősebb háziorvos a csíkszentsimoni Oltean Iuliu, aki már 69 éves, 40 éve rendel a településen. A doktort is megszólaltattuk a témában, aki nem látja annyira borúsan a helyzetet, szerinte ugyanis lesz utánpótlás a megyei háziorvosok körében. „Tudomásom szerint az orvosi kollégium már egy ideje indított kezdeményezést, tettek lépéseket, hogy a fiatal generáció vegye át a pálcát az idősebbektől. A praxistörvény értelmében én 70 éves koromig dolgozhatok háziorvosként, azt követően át kell adjam a helyem egy fiatalabb kollégának. Már van rá jelentkező, viszont mindenképpen szeretném, ha az illető legalább fél évet velem együtt dolgozna a rendelőben” – számolt be a Oltean doktor.

Fiatal, Hargita megyében munkát vállaló háziorvosoktól is érdeklődtünk, hogyan látják a helyzetet, miért éri meg itthon dolgozni a szakmában. Deák Krisztina 36 éves háziorvos, a csíkszeredai Jégpálya lakótelepi rendelőjében rendel. A szakember érdeklődésünkre elmondta, neki a külföldi munkavállalás sosem volt opció, mivel itthon szerette volna kamatoztatni a tanultakat. Hozzátette, Maros megyében már volt egy praxisa négy évig, azt követően, a férje a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban helyezkedett el ortopéd szakorvosként, ezért is vállalt munkát itt.

Lázár Rita székelyudvarhelyi háziorvost is megkerestük, ő 29 éves, és frissen végzettként e hónap elejétől állt munkába. Egyébként jelenleg ő a legfiatalabb háziorvos Hargita megyében. „Azért vállaltam itthon munkát, mert itt akartam maradni a család és a barátok miatt. Nem tartottam fontosnak a pénz miatt külföldre távozni. Szovátai vagyok, és mivel a párom Székelyudvarhelyre költözött, emiatt jöttem ide. Egy nyugdíjas kollégának vettem át a praxisát. Pályakezdőként még túl sok tapasztalatom nincs a szakmában, de tetszik Székelyudvarhely, és meg vagyok elégedve a biztosítópénztár munkájával” – fogalmazott a fiatal szakember.

Nem vonzó az alapellátás

Egy tavaly végzett, az orvosi kamara által közzétett felmérés szerint az orvosi egyetemet végzettek több mint 80 százaléka hagyná el az országot. Kiderül, hogy az orvosi egyetemek hallgatói és a rezidens orvosok elégedetlenek a fizetésükkel és a munkakörülményekkel, a túlórázás és a kutatás alulfinanszírozottsága miatt panaszkodnak. Az online kérdőíveket 700 fiatal orvos töltötte ki, és mindössze 10 százalék nyilatkozta azt: fel sem merült benne, hogy elhagyja az országot. Évente 3000 orvos végzi el tanulmányait és kerül be a hazai egészségügyi rendszerbe, ezzel párhuzamosan azonban 3500-an lépnek ki évente, mert nyugdíjba vonulnak, vagy külföldön vállalnak munkát. A felmérés arra is rámutat, hogy a fiatal orvosok többsége anyagilag szülői segítségre szorul.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 16., szombat

Bűnös soha nem egy nép, hanem csak egy átkos rendszer lehet

Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.

Bűnös soha nem egy nép, hanem csak egy átkos rendszer lehet
2024. november 16., szombat

Nem volt egyszerű, de sikerült a falopástól eljutni az erdei iskoláig

Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.

Nem volt egyszerű, de sikerült a falopástól eljutni az erdei iskoláig
2024. november 16., szombat

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki

A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki
2024. november 16., szombat

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték

Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték
2024. november 16., szombat

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök

Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök
2024. november 16., szombat

Ennyi pénzt kapnak a Hargita megyei települések a visszaosztásból

A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.

Ennyi pénzt kapnak a Hargita megyei települések a visszaosztásból
2024. november 16., szombat

Rezidensvizsga: a legtöbb hely a háziorvosoknak van

Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.

Rezidensvizsga: a legtöbb hely a háziorvosoknak van
2024. november 16., szombat

Kis Cipő jótékonysági programot szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt

Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.

Kis Cipő jótékonysági programot szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt
2024. november 16., szombat

Vegyszerrel telt flakonok miatt állt le a munka a lécfalvi hulladéklerakóban

Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.

Vegyszerrel telt flakonok miatt állt le a munka a lécfalvi hulladéklerakóban
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!