A fiatal orvostanhallgatókat nem vonzza a hazai egészségügyi rendszer. Szerencsére vannak kivételek is
Fotó: Kristó Róbert
A Hargita megyei alapellátásban dolgozó 153 háziorvos átlagéletkora közel 54 év, 30 százalékuk pedig már 60 év fölötti. Tizenegy olyan háziorvos is rendel a megyében, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt, ám legtöbbjüknél nincs jelentkező, aki átvenné a praxisukat.
2017. április 12., 11:392017. április 12., 11:39
53,89 év az átlagéletkora a Hargita megyében dolgozó háziorvosoknak – derül ki a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár szerkesztőségünkhöz eljuttatott adataiból.
Előbbi Székelyudvarhelyen, utóbbi pedig Csíkszentsimonban dolgozik. A megyében a 153 háziorvos közül mindössze hét 35 év alatti, 102-en 35 és 60 év közöttiek, 44 háziorvos pedig már túllépte a 60. életévét.
Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója úgy látja, hogy bár valóban idősebb a megyei háziorvosok nagy része, folyamatosan jöttek be fiatalok is a rendszerbe az elmúlt években.
– közölte Duda.
Soós Szabó Klára csíkszeredai háziorvos, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke szerint egyáltalán nem vonzó a fiatalok számára a romániai egészségügyi rendszerben dolgozni. „Amennyiben az ágazat vonzó lenne, az utánpótlás kérdése hamar megoldódna. A jelenlegi körülmények között viszont a hazai egészségügyi rendszer egyáltalán nem kecsegtet jó lehetőségekkel. A fiatal orvosok inkább külföldet választják, ahol jobban megfizetik a munkájukat” – mutatott rá a szakember.
Hargita megyében összesen 153 háziorvos dolgozik. A legtöbben 51–60 év közöttiek (Forrás: Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár / Infografika: Tóth Szilárd)
Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvos szerint komoly gondot jelent a megyei háziorvosgeneráció folyamatos elöregedése. Elmondta, ő már több mint egy éve nyugdíjasként folytatja munkáját, és legfeljebb még csak egy évig marad a szakmában. Ráadásul – folytatta –, egyelőre nincs kollégája, akinek átadhatná a praxisát. Arra a kérdésünkre, hogy szerinte mi történik, ha már nem lesz utánpótlásuk a megyei háziorvosoknak a Sztojka a következőt válaszolta: „hogyha a legtöbb fiatal orvos elmegy innen, és nem lesz ki átvegye az idősebbek helyét, akkor távolabbról jönnek orvosok ide. Olyan helyekről, ahol még rosszabb a helyzet, mint itt. Már van ilyen Hargita megyében is, hogy tőlünk keletre lévő országból érkezett háziorvos rendel néhány helyen”.
A legidősebb háziorvos a megyében
A megyében dolgozó legidősebb háziorvos a csíkszentsimoni Oltean Iuliu, aki már 69 éves, 40 éve rendel a településen. A doktort is megszólaltattuk a témában, aki nem látja annyira borúsan a helyzetet, szerinte ugyanis lesz utánpótlás a megyei háziorvosok körében. „Tudomásom szerint az orvosi kollégium már egy ideje indított kezdeményezést, tettek lépéseket, hogy a fiatal generáció vegye át a pálcát az idősebbektől. A praxistörvény értelmében én 70 éves koromig dolgozhatok háziorvosként, azt követően át kell adjam a helyem egy fiatalabb kollégának. Már van rá jelentkező, viszont mindenképpen szeretném, ha az illető legalább fél évet velem együtt dolgozna a rendelőben” – számolt be a Oltean doktor.
Fiatal, Hargita megyében munkát vállaló háziorvosoktól is érdeklődtünk, hogyan látják a helyzetet, miért éri meg itthon dolgozni a szakmában. Deák Krisztina 36 éves háziorvos, a csíkszeredai Jégpálya lakótelepi rendelőjében rendel. A szakember érdeklődésünkre elmondta, neki a külföldi munkavállalás sosem volt opció, mivel itthon szerette volna kamatoztatni a tanultakat. Hozzátette, Maros megyében már volt egy praxisa négy évig, azt követően, a férje a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban helyezkedett el ortopéd szakorvosként, ezért is vállalt munkát itt.
Lázár Rita székelyudvarhelyi háziorvost is megkerestük, ő 29 éves, és frissen végzettként e hónap elejétől állt munkába. Egyébként jelenleg ő a legfiatalabb háziorvos Hargita megyében. „Azért vállaltam itthon munkát, mert itt akartam maradni a család és a barátok miatt. Nem tartottam fontosnak a pénz miatt külföldre távozni. Szovátai vagyok, és mivel a párom Székelyudvarhelyre költözött, emiatt jöttem ide. Egy nyugdíjas kollégának vettem át a praxisát. Pályakezdőként még túl sok tapasztalatom nincs a szakmában, de tetszik Székelyudvarhely, és meg vagyok elégedve a biztosítópénztár munkájával” – fogalmazott a fiatal szakember.
Nem vonzó az alapellátás
Egy tavaly végzett, az orvosi kamara által közzétett felmérés szerint az orvosi egyetemet végzettek több mint 80 százaléka hagyná el az országot. Kiderül, hogy az orvosi egyetemek hallgatói és a rezidens orvosok elégedetlenek a fizetésükkel és a munkakörülményekkel, a túlórázás és a kutatás alulfinanszírozottsága miatt panaszkodnak. Az online kérdőíveket 700 fiatal orvos töltötte ki, és mindössze 10 százalék nyilatkozta azt: fel sem merült benne, hogy elhagyja az országot. Évente 3000 orvos végzi el tanulmányait és kerül be a hazai egészségügyi rendszerbe, ezzel párhuzamosan azonban 3500-an lépnek ki évente, mert nyugdíjba vonulnak, vagy külföldön vállalnak munkát. A felmérés arra is rámutat, hogy a fiatal orvosok többsége anyagilag szülői segítségre szorul.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!