Hirdetés
Hirdetés

Elkelne a fiatalítás a háziorvosi szakmában

A fiatal orvostanhallgatókat nem vonzza a hazai egészségügyi rendszer. Szerencsére vannak kivételek is •  Fotó: Kristó Róbert

A fiatal orvostanhallgatókat nem vonzza a hazai egészségügyi rendszer. Szerencsére vannak kivételek is

Fotó: Kristó Róbert

A Hargita megyei alapellátásban dolgozó 153 háziorvos átlagéletkora közel 54 év, 30 százalékuk pedig már 60 év fölötti. Tizenegy olyan háziorvos is rendel a megyében, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt, ám legtöbbjüknél nincs jelentkező, aki átvenné a praxisukat.

Molnár Rajmond

2017. április 12., 11:392017. április 12., 11:39

53,89 év az átlagéletkora a Hargita megyében dolgozó háziorvosoknak – derül ki a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár szerkesztőségünkhöz eljuttatott adataiból.

Az alapellátásban dolgozó legfiatalabb háziorvos 29 éves, a legidősebb pedig 69.

Hirdetés

Előbbi Székelyudvarhelyen, utóbbi pedig Csíkszentsimonban dolgozik. A megyében a 153 háziorvos közül mindössze hét 35 év alatti, 102-en 35 és 60 év közöttiek, 44 háziorvos pedig már túllépte a 60. életévét.

Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója úgy látja, hogy bár valóban idősebb a megyei háziorvosok nagy része, folyamatosan jöttek be fiatalok is a rendszerbe az elmúlt években.

Idézet
Egyelőre megvan a megfelelő lefedettség Hargita megyében e téren, de igaz, hogy van már 11 nyugdíjkorhatárt elért háziorvos is. Viszont ha az egészségügyi állapotuk megengedi, akár 70 éves korukig is dolgozhatnak. Szükség van ellenben fiatal utánpótlásra, akiknek akár már most tudnánk helyeket biztosítani a megye területén

– közölte Duda.

Soós Szabó Klára csíkszeredai háziorvos, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke szerint egyáltalán nem vonzó a fiatalok számára a romániai egészségügyi rendszerben dolgozni. „Amennyiben az ágazat vonzó lenne, az utánpótlás kérdése hamar megoldódna. A jelenlegi körülmények között viszont a hazai egészségügyi rendszer egyáltalán nem kecsegtet jó lehetőségekkel. A fiatal orvosok inkább külföldet választják, ahol jobban megfizetik a munkájukat” – mutatott rá a szakember.

Hargita megyében összesen 153 háziorvos dolgozik. A legtöbben 51–60 év közöttiek (Forrás: Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár / Infografika: Tóth Szilárd) Galéria

Hargita megyében összesen 153 háziorvos dolgozik. A legtöbben 51–60 év közöttiek (Forrás: Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár / Infografika: Tóth Szilárd)

Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvos szerint komoly gondot jelent a megyei háziorvosgeneráció folyamatos elöregedése. Elmondta, ő már több mint egy éve nyugdíjasként folytatja munkáját, és legfeljebb még csak egy évig marad a szakmában. Ráadásul – folytatta –, egyelőre nincs kollégája, akinek átadhatná a praxisát. Arra a kérdésünkre, hogy szerinte mi történik, ha már nem lesz utánpótlásuk a megyei háziorvosoknak a Sztojka a következőt válaszolta: „hogyha a legtöbb fiatal orvos elmegy innen, és nem lesz ki átvegye az idősebbek helyét, akkor távolabbról jönnek orvosok ide. Olyan helyekről, ahol még rosszabb a helyzet, mint itt. Már van ilyen Hargita megyében is, hogy tőlünk keletre lévő országból érkezett háziorvos rendel néhány helyen”.

A legidősebb háziorvos a megyében

A megyében dolgozó legidősebb háziorvos a csíkszentsimoni Oltean Iuliu, aki már 69 éves, 40 éve rendel a településen. A doktort is megszólaltattuk a témában, aki nem látja annyira borúsan a helyzetet, szerinte ugyanis lesz utánpótlás a megyei háziorvosok körében. „Tudomásom szerint az orvosi kollégium már egy ideje indított kezdeményezést, tettek lépéseket, hogy a fiatal generáció vegye át a pálcát az idősebbektől. A praxistörvény értelmében én 70 éves koromig dolgozhatok háziorvosként, azt követően át kell adjam a helyem egy fiatalabb kollégának. Már van rá jelentkező, viszont mindenképpen szeretném, ha az illető legalább fél évet velem együtt dolgozna a rendelőben” – számolt be a Oltean doktor.

Fiatal, Hargita megyében munkát vállaló háziorvosoktól is érdeklődtünk, hogyan látják a helyzetet, miért éri meg itthon dolgozni a szakmában. Deák Krisztina 36 éves háziorvos, a csíkszeredai Jégpálya lakótelepi rendelőjében rendel. A szakember érdeklődésünkre elmondta, neki a külföldi munkavállalás sosem volt opció, mivel itthon szerette volna kamatoztatni a tanultakat. Hozzátette, Maros megyében már volt egy praxisa négy évig, azt követően, a férje a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban helyezkedett el ortopéd szakorvosként, ezért is vállalt munkát itt.

Lázár Rita székelyudvarhelyi háziorvost is megkerestük, ő 29 éves, és frissen végzettként e hónap elejétől állt munkába. Egyébként jelenleg ő a legfiatalabb háziorvos Hargita megyében. „Azért vállaltam itthon munkát, mert itt akartam maradni a család és a barátok miatt. Nem tartottam fontosnak a pénz miatt külföldre távozni. Szovátai vagyok, és mivel a párom Székelyudvarhelyre költözött, emiatt jöttem ide. Egy nyugdíjas kollégának vettem át a praxisát. Pályakezdőként még túl sok tapasztalatom nincs a szakmában, de tetszik Székelyudvarhely, és meg vagyok elégedve a biztosítópénztár munkájával” – fogalmazott a fiatal szakember.

Nem vonzó az alapellátás

Egy tavaly végzett, az orvosi kamara által közzétett felmérés szerint az orvosi egyetemet végzettek több mint 80 százaléka hagyná el az országot. Kiderül, hogy az orvosi egyetemek hallgatói és a rezidens orvosok elégedetlenek a fizetésükkel és a munkakörülményekkel, a túlórázás és a kutatás alulfinanszírozottsága miatt panaszkodnak. Az online kérdőíveket 700 fiatal orvos töltötte ki, és mindössze 10 százalék nyilatkozta azt: fel sem merült benne, hogy elhagyja az országot. Évente 3000 orvos végzi el tanulmányait és kerül be a hazai egészségügyi rendszerbe, ezzel párhuzamosan azonban 3500-an lépnek ki évente, mert nyugdíjba vonulnak, vagy külföldön vállalnak munkát. A felmérés arra is rámutat, hogy a fiatal orvosok többsége anyagilag szülői segítségre szorul.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 23., vasárnap

Elindult a 6-os turbina áramtermelése Pakson

Elindult a paksi atomerőműben a 3-as blokk 6-os turbinájának áramtermelése szombaton késő este.

Elindult a 6-os turbina áramtermelése Pakson
Elindult a 6-os turbina áramtermelése Pakson
2026. augusztus 23., vasárnap

Elindult a 6-os turbina áramtermelése Pakson

Hirdetés
2026. augusztus 22., szombat

Medvét láttak Csibában

Medve jelenlétére figyelmeztették a csíkszeredaiakat szombat este Ro-Alert üzenetben.

Medvét láttak Csibában
Medvét láttak Csibában
2026. augusztus 22., szombat

Medvét láttak Csibában

2026. augusztus 22., szombat

Újabb drónmaradványt találtak a Fekete-tenger egyik partszakaszán – ez robbanóanyagot is tartalmazott

Robbanóanyagot tartalmazott a szombat reggel a Fekete-tengerben, a tuzlai partszakasz közelében talált drónmaradvány – közölte a védelmi minisztérium.

Újabb drónmaradványt találtak a Fekete-tenger egyik partszakaszán – ez robbanóanyagot is tartalmazott
2026. augusztus 22., szombat

„Nem korrigálja a méltánytalanságokat” – nem támogatják a szakszervezetek az új bértörvényt

Az öt nagy országos szakszervezeti szövetség elutasítja az új közalkalmazotti bértörvénytervezet jelenlegi formáját, és felhívja a figyelmet, hogy a dokumentum valójában újabb méltánytalanságok és társadalmi feszültségek forrása.

„Nem korrigálja a méltánytalanságokat” – nem támogatják a szakszervezetek az új bértörvényt
Hirdetés
2026. augusztus 22., szombat

Mentőautó és személygépkocsi ütközött, öten megsérültek

Öten sérültek meg szombat délután egy személyautó és egy mentőautó ütközése következtében Brassóban.

Mentőautó és személygépkocsi ütközött, öten megsérültek
2026. augusztus 22., szombat

Triciklivel közlekedett az autópályán a forgalommal szemben egy 62 éves férfi

Egy 62 éves férfi a Hunyad megyei Guraszáda községből pénteken háromkerekű kerékpárral közlekedett az A1-es autópályán, Marosillye település környékén, hol a belső, hol a külső sávon, a forgalommal szemben.

Triciklivel közlekedett az autópályán a forgalommal szemben egy 62 éves férfi
2026. augusztus 22., szombat

Ennyi volt az átlagnyugdíj júliusban

Idén júliusban 4 677 789 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 1003-mal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2785 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Ennyi volt az átlagnyugdíj júliusban
Ennyi volt az átlagnyugdíj júliusban
2026. augusztus 22., szombat

Ennyi volt az átlagnyugdíj júliusban

Hirdetés
2026. augusztus 22., szombat

Azt állította, hogy a személyes holmijaiért érkezett, aztán bántalmazta volt élettársát

Telefont tulajdonított el, illetve bántalmazta volt élettársát egy 34 éves férfi, akit pénteken vettek őrizetbe a hatóságok Sepsiszentgyörgyön – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Azt állította, hogy a személyes holmijaiért érkezett, aztán bántalmazta volt élettársát
2026. augusztus 22., szombat

Ittas sofőrt tartóztattak fel Gyergyótölgyesen

Ittas sofőrt tartóztattak fel a hatóságok pénteken este Gyergyótölgyes községben – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Ittas sofőrt tartóztattak fel Gyergyótölgyesen
2026. augusztus 22., szombat

Cigarettát és alkoholt foglaltak le a rendőrök

Nagy mennyiségű cigarettát és alkoholt foglaltak le a rendőrök pénteken a Hargita megyében tartott házkutatások során, ugyanakkor két személy őrizetbe is vettek – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Cigarettát és alkoholt foglaltak le a rendőrök
Hirdetés