A Petrikó család tagjai
Fotó: Veres Nándor
Meglehetősen szűkös és szegényes életkörülmények között tengődik egy csíkszeredai család, akik nemrég költözni kényszerültek korábbi lakóhelyükről. A szülők egy régi, omladozó épületben húzódtak meg hat gyermekükkel, ahol sem víz-, sem áramszolgáltatás nincsen.
2022. január 08., 12:302022. január 08., 12:30
„December végén jelezték a kollégáim, hogy beköltözött egy család a cégünk szomszédságában lévő épületbe. Sajnáljuk őket, fát is adtunk neki, hogy legyen, amit fűtsenek, ételt is adtunk a gyerekeknek, de ezek a körülmények nem megfelelők nekik, hiszen sem víz, sem villanyáram nincs a házban” – mondta Erős József, a román vasúttársaság csíkszeredai karbantartó egységének vezetője. Ő volt az, aki jelezte ezt az áldatlan állapotot a Székelyhonnak és a hatóságoknak.
Felkerestük a rászoruló csíkszeredai családot, akik nemrég egy elhagyatott épületbe kényszerültek költözni, miután a tulajdonosok eladták a házat, amelyet korábban béreltek. Új otthonra a csíkszeredai Baromtér utcában lévő, régi vasúti épületben leltek.
Petrikó József, a családfő éppen ebédszünetre tért haza a közeli munkahelyéről – egy pityókafeldolgozó üzemből –, behívott. Bár láthatóan nagyon szűkösen élnek, azért fontosnak tartották, hogy karácsonyfát állítsanak, belépéskor ugyanis elsőként a feldíszített fenyő ötlött szembe.
– magyarázta az apa.
Fotó: Veres Nándor
Tőle tudjuk, hogy a család nagyobbik leányát az apósáék nevelik, a többi hat gyermek velük lakik, két kisfiú és négy kislány. A legkisebbik másfél éves, a többi gyermek a Xántus János Általános Iskolában vagy a hozzá tartozó alintézményekben tanul. Az előtérből egy apró helyiségbe léptünk, ahol gyakorlatilag a mindennapjait éli a család. Itt kapott helyet a dobkályha, amelyben tüzelnek, továbbá van benne még két ágy, egy fotel, egy asztal és két zsák krumpli.
Jó a kályha mellett melegedni. Szegény körülmények között tengődik a család
Fotó: Veres Nándor
A családfő elmondása szerint
Ugyanakkor nincs sem víz, sem villany az épületben, a vizet palackokban hordják egy közeli forrástól, fürdő hiányában pedig tálban mosakodnak. Hozzáfűzte, ennek ellenére több okból is maradnának itt, egyrészt azért, mert a gyermekeket a közeli utcából fel tudja venni az iskolabusz, anélkül, hogy messze kellene gyalogolniuk, ugyanakkor a szomszédos utcában laknak a rokonaik, ráadásul a munkahelye is nagyon közel van.
– magyarázta.
A családfő, Petrikó József és egyik gyereke
Fotó: Veres Nándor
Rövidtávon segítséget jelenthet nekik, ha tüzelőfához jutnának, illetve a gyermekeknek meleg ruházatra, zoknikra, lábbelikre volna szükségük. És jól fogna egy ágy vagy matrac is.
A csíkszeredai városháza részéről Sógor Enikő alpolgármester szolgáltatott információkkal a Petrikó család esetével kapcsolatosan. Mint tőle megtudtuk, karácsonykor szereztek tudomást arról, hogy a többgyermekes család fedél nélkül maradt és a csíkszeredai vasútállomás épületében húzták meg magukat. A helyzetükre való tekintettel a városháza munkatársai helyet kerestek a családnak, ahová ideiglenesen beköltözhettek volna az ünnepek előtt,
Az ideiglenes lakhatást azonban hiába ajánlották fel nekik, a család nem fogadta el. Ehelyett inkább a szóban forgó, elhagyatott épületet választották ideiglenes otthonuknak.
Fotó: Veres Nándor
„Többszöri győzködés után sem volt hajlandó a család elköltözni a helyszínről, amelyet nyilatkozattal is megerősítettek. Ezzel a városháza lehetőségei kimerültek, viszont készítettünk egy helyszíni beszámolót, melyet elküldtünk a gyermekvédelemhez, hogy a szülők felelőtlen viselkedése miatt a gyerekek fejlődése és nevelése fokozottan veszélyeztetett” – mutatott rá az alpolgármester.
Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, tudnak a család nehéz életkörülményeiről, már hosszabb ideje követik a sorsukat.
Ugyanakkor felvették a kapcsolatot a csíkszeredai állomásfőnökkel, aki megerősítette, hogy megengedte a családnak, hogy a vasút régi épületében húzódjanak meg. „A munkatársunk élelmiszercsomaggal és édességekkel segített a családnak egy civil szervezet jóvoltából. A család sorsát azonban továbbra is követjük, ezen a héten is meglátogattuk, és erre kértük a csíkszeredai önkormányzatot is. A vonatkozó jogszabályok nagyon szigorúan szabályozzák, hogy mikor emelhetők ki a gyermekek a családi kötelékből, ehhez törvényszéki határozat szükséges, ezért
– magyarázta. Hozzátette, amennyiben bárki ilyet lát vagy tapasztal, azonnal értesítse a gyermekvédelmet vagy a hatóságokat.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
6 hozzászólás