Egyesület létrehozásáról döntöttek pénteken a Hargita megyei pisztrángtenyésztők. A csíkszeredai megyeházán tartott megbeszélésre számos haltenyésztő jött el, többek között Szentegyházáról, Csibából, Parajdról és Madarasról.
2011. március 25., 19:192011. március 25., 19:19
2011. március 27., 18:152011. március 27., 18:15
A rendezvényt Márton István, a Hargita Megye Tanácsa vidékfejlesztési osztályának vezetője nyitotta meg. Kifejtette: a haltenyésztőknek is össze kell fogniuk, elengedhetetlen egy jól működő egyesület létrehozása. Márton István megemlítette: a középkorban Székelyföldön sokkal több halastó volt, mint manapság. A pisztráng régiónkban hagyományos ételnek számít, ezért helyet kell kapjon a helyi vásárokon, viszont sajnálatos módon halfogyasztási kultúránk gyerekcipőben jár.
A megbeszélésen jelen lévő halas gazdák eldöntötték, hogy a közeljövőben közgyűlést hívnak össze, melyen megbeszélik az egyesület létrehozásának részleteit. Március 30-ig várják a megyében található pisztrángtenyésztők jelentkezését, akik alapító tagjai kívánnak lenni az egyesületnek. Érdeklődni a 0740-169850-es telefonszámon lehetséges.
Pénteken két szakmai előadást is meghallgathattak a jelenlévők. Elsőként Újvári Krisztián beszélt a halbetegségekről, vírusokról, baktériumokról. Többek között felhívta a figyelmet, hogy a víz hőmérséklete nagyban befolyásolja a halak állapotát. A pisztrángnak a 8 mg vízben oldott oxigén az optimális. A pH érték pedig 5 és 9 között kell legyen. A medence legjobb fertőtlenítője a nap UV sugárzása, de léteznek egyéb kémiai fertőtlenítőszerek is.
Második előadóként Bernádt Sándor, a vízügyi igazgatóság részéről a folyóvizek jogi helyzetéről beszélt. Elhangzott: a vízfolyások mindkét partja járható kell legyen, viszont a tíz kilométernél rövidebb patakocskák a terület tulajdonosáé, azt elzárni azonban nem szabad. A patakmedrekben tilos farönköket munkagépekkel vontatni, mert rontja a vízminőséget. A haltenyésztők hangsúlyozták: a nem szabályszerű fakitermelés sok problémát okoz a halgazdaságoknak.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
szóljon hozzá!