Félő, hogy nemcsak egy vizsgajegyről mond le a diák, hanem a magyar nyelvű továbbtanulásról
Fotó: Veres Nándor
Könnyítésnek, engedménynek álcázzák, de a nyolcadikosok magyar nyelvű továbbtanulása múlhat azon a módosításon, amelyet idén vezetett be az oktatási minisztérium. Bár a középiskolába felvételiző nyolcadikosok kérhetik, hogy ne vegyék figyelembe az anyanyelvből szerzett vizsgajegyet, ez automatikusan azt jelenti, hogy nem is tanulhatnak tovább magyar nyelven.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) hívta fel a figyelmet arra a különös módosításra, amely szerint egyetlen rossz helyre vagy meggondolatlanul tett x-en múlhat az, hogy a nyolcadikos gyerek magyar nyelven folytathatja-e tanulmányait.
Közeledik a nyolcadikosok képességvizsgája, majd az eredmények után a felvételije, a felvételi űrlapon pedig idén lehetősége van a diáknak arra, hogy kérje:
Egyszerűen nem engedi a számítógépes rendszer, amely az elosztás során nem veszi majd figyelembe a magyar osztályok kódszámait. A turpisságra az RMPSZ országos elnöksége hívta fel a figyelmet. A szakmai szervezet arra inti a nyolcadikosok felkészítésével foglalkozó pedagógusokat, illetve a gyerekek szüleit, hogy fokozottan figyeljenek oda a megtévesztő „lehetőségre”.
Érdeklődésünkre a marosvásárhelyi 7-es számú általános iskola igazgatója, Körtesi Sándor elmondta, az ő intézményükben is kifejezetten figyelnek erre az új „lehetőségre”, a magyar tagozatos nyolcadikosok osztályfőnöke már tárgyalt a diákokkal, szülőkkel, elmondta, micsoda
amit nem szabad beikszelni, ha azt szeretnék, hogy a gyerek továbbra is magyarul tanuljon. „Ezeket a felvételi lapokat a gyerekek, a szülők és az osztályfőnök közösen töltik ki. A magyar nyelvű osztályoknak magyar osztályfőnökük is szokott lenni, aki majd remélhetőleg mindenütt figyelni fog” – magyarázta az iskolaigazgató. Hozzátette, amúgy egyáltalán nem jellemző, hogy a magyar anyanyelvű diákok félnének a magyar képességvizsga jegyétől, sőt általában éppen ez az a jegy, ami emeli a vizsgajegyek átlagát.
Körtesi Sándor azt sem nagyon tapasztalja, hogy a nyolcadikos diákok magyar tagozatról románra váltanának középiskolában. „Nagyon ritkán fordul elő, és inkább csak akkor, ha mondjuk vegyes házasságból származik a gyerek, úgymond kétnyelvű. De a tapasztalat még ezekben az esetekben is azt mutatja, hogy a vegyes házasságból származó gyerek már első osztálytól román tagozatra jár, és nem középiskolában vált” – magyarázta Körtesi, aki
mindenesetre ők az osztályfőnökkel együtt mindent megtesznek, hogy ne ezen múljon majd a diákok magyar nyelvű továbbtanulása.
A bekeretezett rész, amit nem biztos, hogy érdemes beikszelni
„Arra kell majd még figyelni, hogy egyszer papíron töltik ki a felvételi űrlapot, majd visszakapják digitális formában, ott is vigyázni kell, hogy ne ikszeljék be azt, hogy a rendszer hagyja figyelmen kívül az anyanyelvből szerzett vizsgajegyet” – fogalmazott az iskolaigazgató.
Hozzátette, a nyolcadikos diákok helyzetét nehezíti ugyanakkor az is, hogy még mindig nincsenek meg a beiskolázási számok, a tanulók nem tudják, melyik iskolában milyen szakokon lehet továbbtanulni, hol mennyi magyar hely lesz.
Kérésre módosítottak
A német tannyelvű osztályokba járó diákok szüleinek kérésére módosították a középiskolai felvételi szabályzatát, miszerint ettől az évtől a felvételi űrlapon bejelölhetik, ne vegyék figyelembe az anyanyelvi vizsgán kapott jegyet – tájékoztatott megkeresésünkre Kovács Irén Erzsébet. A kisebbségi oktatásért felelős államtitkár rámutatott, a német tannyelvű gimnáziumba járó diákok szülei diszkriminációval vádolták az oktatási minisztériumot, amiért azoknak a gyerekeknek a bejutási átlagába is beszámított a német vizsgán szerzett jegy, akik román tannyelvű középiskolában akarták folytatni tanulmányaikat. „A módszertanban eszközölt módosítás célja tehát az, hogy esélyegyenlőséget biztosítson azoknak a diákoknak, akik a kisebbségi tannyelvű gimnáziumi osztályok elvégzése és a cikluszáró országos felmérés után román tannyelvű osztályban akarnak továbbtanulni” – részletezte az államtitkár.
A szakpolitikus elmondta, a felvételi űrlapokat kézzel töltik ki, utána az adatokat bevezetik a számítógépes rendszerbe, a szülőknek és a diákoknak pedig ezt követően kötelező módon ellenőrizniük kell az adatok helyességét. „Így ha véletlenül be is jelölik az opciót, van lehetőség korrigálni azt. De természetesen az a cél, hogy mindenki elővigyázatosan, figyelmesen töltse ki a felvételi űrlapot, amiben az osztályfőnökök egészen biztosan szakszerű segítséget nyújtanak a diákoknak és szüleiknek” – szögezte le az államtitkár.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!