Fotó: Pinti Attila
QR-kódot tartalmazó táblákat helyeztek ki a sepsiszentgyörgyi műemléképületekre, csütörtökön pedig a projekthez tartozó honlapot is bemutatták.
2022. március 24., 14:322022. március 24., 14:32
Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere elmondta, a megoldást Gyulafehérváron látta, QR-kóddal több információt tudnak nyújtani, mint amennyi egy táblára felfér. Ma már mindenkinek van okos telefonja, a városba látogató turistáknak is segítséget nyújtanak a QR-kódos táblák, de a helybeliek számára is tartogathat új információkat, hiszen a sepsiszentgyörgyiek közül sem ismeri mindenki az épületek történetét, részletezte az alpolgármester.
a Székely Nemzeti Múzeum és az egykor dohánygyár esetében a kapun belül több épület is műemlék. Tizennyolc már létező táblát láttak el QR-kóddal, a többi épületre el kell készíteni a réztáblákat. A társított honlap a sepsimuemlek.ro címen érhető el, a tájékoztató szövegeket József Álmos helytörténész írta, magyar, román, angol és német nyelven is elérhetők.
Tóth-Birtan Csaba elmondta, nincs minden sepsiszentgyörgyi szobor az önkormányzat tulajdonában, a civil szervezetek, egyházak is állítottak, keresik a megoldást, hogy ezek esetében is finanszírozhassák a tájékoztatást. József Álmos önkormányzati képviselő, helytörténész a sajtótájékoztatón elmondta, a műemléképületek listáját kiegészítik a városhoz tartozó Szotyor és Kilyén falvak épületeivel. Arra is kitért, hogy a kórház épületegyüttesét nem nyilvánították műemléknek, Kós Károly hét épületből álló együttest tervezett az egészségügyi intézménynek, ebből kettő nem épült meg, egyet időközben lebontottak.
Műemléknek lehetne nyilvánítani még az állomási víztornyot, ahonnan a gőzmozdonyokat töltötték fel vízzel, a volt sörgyár épületét, Gyárfás Jenő műtermét, a régi zsidó temetőt. Farcádi-Plájás Betty az önkormányzat városimázs irodájának munkatársa elmondta, a sepsimuemlek.ro honlapon már 28 épület szerepel, ha az adott műemléknél a QR-kódot beolvassák rögtön a honlapon szereplő leírásra visz.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!