Déligyümölcsök: nem csak vitamin van a héjukban

A kezelt héjú déli gyümölcsök esetében különösen fontos az elővigyázatosság, mert élelmiszer-biztonsági szempontból azokkal vannak problémák a leggyakrabban •  Fotó: Erdély Bálint Előd

A kezelt héjú déli gyümölcsök esetében különösen fontos az elővigyázatosság, mert élelmiszer-biztonsági szempontból azokkal vannak problémák a leggyakrabban

Fotó: Erdély Bálint Előd

Reszelt citromhéj a bejglibe, narancshéj a forralt borba? Megnézte az árucímkét, fogyasztható a gyümölcs héja, vagy ez nem derül ki egyértelműen a tájékoztatóból? Az eligazodásért élelmiszer-biztonsági szakembert kérdeztünk. Tanácsok az ünnepekre.

Széchely István

2024. december 24., 17:282024. december 24., 17:28

2024. december 25., 09:272024. december 25., 09:27

Már szinte teljesen a feledés homályába merült a felháborodás, amit az Imazalil hét évvel ezelőtti megjelenése váltott ki, akkor ugyanis

szinte egyik napról a másikra fogyasztásra alkalmatlanná vált a boltokban kapható citrusfélék héja.

Az Imazalil és Thiabendazol nevű gombaölőszerekkel azóta is szorgosan lepermetezik a déli gyümölcsöket szállítás előtt, hogy minél hosszabb ideig maradjanak épek – és ezáltal eladhatók –

a boltok polcain, a mérgező anyag jelenlétére viszont már egyre szerényebben figyelmeztetnek.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A gyümölcsstandok táblácskáin erre rendszerint már nem hívják fel a figyelmet, így a kimérős gyümölcsök esetében csak a dobozon, a hálós citrusféléknél pedig a termékcímkén tüntetik fel – általában olvashatatlanul apró betűkkel –, hogy a héjuk nem fogyasztható.

A vegyszerrel kezelt és a bio gyümölcsök mellett azonban már olyan citrusfélék is kaphatók a boltokban, amelyek –

a termékcímke alapján – kaphattak ugyan vegyszert a termesztés során, de leszedésük után nem (a címkén az olvasható, hogy „netratate după recoltare”).

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Melyiknek a héja ehető és melyiké nem?

Arról, hogy a különféleképpen kezelt déligyümölcsök közül melyiknek a héja használható fel süteményekbe, ételekbe, italokba, István Róbertet, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjét kérdeztük. A szakember elmondta, hogy

a bio minősítésű gyümölcsök mellett azoknak is fogyasztható a héja, amelyek a leszedés után nem voltak kezelve.

„Ezek esetében a növényt kezelték, műtrágyázták, de a terméket, vagyis a gyümölcsöt nem permetezték le semmivel. Ezek nem minősülnek bio gyümölcsnek, mert nem úgy voltak termesztve, de

Idézet
miután leszedték, nem permetezték le gombaölőszerrel, semmilyen viaszos szerrel, éppen azért, hogy fel lehessen használni a héjukat is”

– fogalmazott a megyei szakhatóság vezetője.

•  Fotó: Sándor Csilla Galéria

Fotó: Sándor Csilla

Azoknak a gyümölcsöknek a héját viszont, amelyeknek lepermeteztek, nem csak hogy tilos elfogyasztani, hanem a hámozásukat is ajánlott körültekintően elvégezni.

Igaz ugyan, hogy ezeknek a héját eldobjuk, de a hámozás során jól összetapogatjuk, ezért nagyon fontos, hogy előtte jól mossuk meg, majd a kezünket is

– hívta fel a figyelmet István Róbert. Hozzátette: sokan azzal érvelnek, hogy ők csak a banánnak a húsát eszik meg, ezért nem mossák le a héját, pedig azon nem csak vegyszer van, hanem

jelen lehet például a hepatitisz vírus, a májgyulladás kórokozója is.

Ezért ő azt javasolja, hogy minden gyümölcsöt jó alaposan mossanak meg a fogyasztók – a legjobb langyos vízben –, még a bio, illetve akár egyenként előcsomagolt déligyümölcsöket is.

•  Fotó: Sándor Csilla Galéria

Fotó: Sándor Csilla

A déligyümölcsökkel van a legtöbb gond

A kezelt héjú gyümölcsök esetében különösen fontos az elővigyázatosság, mert – amint azt a megyei szakhatóság vezetőjétől megtudtuk – azokkal vannak problémák a leggyakrabban.

Idézet
Ami élelmiszer-riasztás jön – például csak idén több mint 35 élelmiszer-riasztási akcióban vettünk részt, tehát ezekben Hargita megye is benne volt – azoknak a zöme az egzotikus gyümölcsökkel, citrusfélékkel, tehát citrommal, grépfrúttal, naranccsal kapcsolatos.

Ezeket szoktuk összegyűjteni mindenféle peszticid-határérték túllépés miatt, és ezek mind unión kívüli országokból származnak. Ezekből a szállítmányokból rengeteg próbát levesznek, Bukarestben háromszázasával veszik a próbákat naponta. A bukaresti és még két megyei laboratóriumban éjjel-nappal dolgoznak, hogy ezeket a próbákat peszticidekre (növényvédő, kártevőirtó szerek) minél hamarabb be tudják vizsgálni. Viszont az áru ilyenkor sincs leállítva, így, ha pozitív lesz a minta, akkor mi kell a polcokról, a boltokból visszahívjuk. Az áruházláncokkal egyezségünk van, ott könnyebb, mert ők maguk visszavonják, de amikor például pár száz kiló narancsot elvisznek ötven kisüzletbe, és az egyik a megye egyik felében van, és a másik a másik felében, akkor nagyon nehéz összeszedni a visszavonandó gyümölcsöket” – magyarázta a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Csak óvatosan az „internetes hentesekkel”

István Róbertnek a hústermék beszerzésével kapcsolatban is van néhány élelmiszer-biztonsági tanácsa azoknak a fogyasztóknak, akik nem háztáji disznóvágáson szerzik be az ünnepi eledelekhez szükséges húsalapanyagot, húskészítményeket. Azt javasolja, hogy

kerüljék az „internetes henteseket”, vagyis azokat, akik engedély nélkül, interneten árulják a házinak mondott hústermékeket, és szerinte ugyanide sorolandók az interneten árult „házi” cukrásztermékek is.

„Az a nagy kérdés, hogy ezek miből készülnek, és az sose derül ki. Örvendünk, mert olcsó, vagy praktikus, mert nem kell sorba állni érte a boltban, de nem érdemes ezért kockára tenni a családod egészségét.” Ráadásul ezeknek a nagy része nem is házi alapanyagokból készül: szakemberként garantálja, hogy

ezeknek a készítményeknek a 90 százaléka, a fűszerektől kezdve a húsig szupermarketekben, hipermarketekben megvásárolt alapanyagokból készül

– mondta István Róbert.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

„Valaki egyszer töltött egy finom kolbászt, és onnantól azt hiszi, hogy ő már akkor hentes. És akkor nekifognak és töltenek még 40 métert, hogy akkor ebből most lesz egy nagy üzlet” – fogalmazott.

Azoknak, akik nem otthon töltik az ünnepi miniszabadságot, István Róbert azt tanácsolja, hogy ne csak fotókon nézzék meg a panziót, szállást, ahová készülnek, hanem jobban nézzenek utána. Előfordulhat ugyanis, hogy

engedély nélkül működik a szálláshely, ahol nem megfelelő, improvizált körülmények között készítik az ételeket, ez pedig élelmiszer-biztonsági veszélyeket hordoz.

Aki körültekintően akar utánanézni a szálláshelynek, panziónak, leellenőrizheti az adóhatóság honlapján is (a vállalkozás adóazonosító kódja – CUI – alapján), hogy a cég létezik-e, a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság honlapján (a 22-es pontnál találhatók a panziók, amelyek állati eredetű termékeket értékesíthetnek) pedig azt, hogy a szálláshely be van-e jegyezve a szakhatóságnál – tudtuk meg az intézmény vezetőjétől.

István Róbert szerint érdemes kicsit körültekintőbben utánanézni a szálláshelynek, hiszen

előfordult már olyan eset a megyében is, hogy a vakációzók által leelőlegezett szállásról kiderült, hogy nem is létezik.

Azt is elmondta, náluk telefonon is lehet érdeklődni arról, hogy a kiválasztott turisztikai egység rendelkezik-e szakhatósági engedéllyel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 22., vasárnap

Tíz éve keresik a kincset

Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.

Tíz éve keresik a kincset
Tíz éve keresik a kincset
2024. december 22., vasárnap

Tíz éve keresik a kincset

2024. december 22., vasárnap

Halálos áldozatot követelt a szombat esti oltszemi baleset

Életét vesztette egy férfi a 12-es országúton, Oltszem községnél történt balesetben szombat este – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Halálos áldozatot követelt a szombat esti oltszemi baleset
2024. december 22., vasárnap

Összekovácsolódott csíkszeredai közösség adja elő Jézus születéstörténetét

A Menny és a Föld találkozása a Szentestén – ezt jeleníti meg a csíkszeredai Szent Kereszt Plébánia közösségének betlehemi előadása, amelyet vasárnap mutatnak be a Millenniumi templom kertjében, az adventi gyertyagyújtási ünnep után.

Összekovácsolódott csíkszeredai közösség adja elő Jézus születéstörténetét
2024. december 21., szombat

Az év videójátékának minden Playstation-rajongó karácsonyfája alatt ott a helye

Nem adott ki idén a Sony tulajdonában levő Playstation saját fejlesztésű, sztoriorientált AAA-játékot, mégis az ő alkotásuk, az Astro Bot nyerte meg a videójátékos Oscarnak számító az év játéka (Game of the Year) díjat.

Az év videójátékának minden Playstation-rajongó karácsonyfája alatt ott a helye
2024. december 21., szombat

Tóth Abigél a Székelyhonnak: a legnagyobb kihívás, hogy önmagam maradjak

Kimerítő, de annál meghatározóbb időszakot tudhat maga mögött a Megasztár idei műsorának negyedik legjobbja, a székelyföldi közönség abszolút nyertese, Tóth Abigél. A huszonegy éves tehetség élményekről, izgalmas tervekről mesélt a Székelyhonnak.

Tóth Abigél a Székelyhonnak: a legnagyobb kihívás, hogy önmagam maradjak
2024. december 21., szombat

Két autó ütközött, torlódás alakult ki a 12-es országúton, Oltszem községnél

Közúti baleset miatt áll az autós forgalom mind Sepsiszentgyörgy mind Csíkszereda irányába a 12-es országúton, Oltszem környékén szombat este.

Két autó ütközött, torlódás alakult ki a 12-es országúton, Oltszem községnél
2024. december 21., szombat

Terepjárókkal érkeztek a karácsonyi ajándékcsomagok Kányád és Székelyderzs községekbe

Egyházi képviselők, falugondnokok segítettek a Rotary Club székelyudvarhelyi szervezetének, hogy a megfelelő személyekhez juttathassák el a tartós élelmiszerekből, ruhákból és édességekből álló karácsonyi ajándékcsomagokat.

Terepjárókkal érkeztek a karácsonyi ajándékcsomagok Kányád és Székelyderzs községekbe
2024. december 21., szombat

Fiatal lány készítette a legfinomabb mézeskalácsot

Gergely Tímea sütötte idén a legfinomabb házi készítésű mézeskalácsot a kézdivásárhelyi önkormányzata és a Wegener Pro Sanitate Alapítvány által meghirdetett versenyen. A felhívásra összesen 18 nő, család, közösség vagy civil csoport jelentkezett.

Fiatal lány készítette a legfinomabb mézeskalácsot
2024. december 21., szombat

A forradalom hőseire emlékeztek, méltó emlékművet szeretnének

Hatan meghaltak Marosvásárhelyen 1989 december 21-én este, amikor a katonaság a békésen tüntető felvonulókra lövetett. Rájuk emlékeztek szombaton Marosvásárhelyen, méltatlanul kevesen.

A forradalom hőseire emlékeztek, méltó emlékművet szeretnének
2024. december 20., péntek

A PSD részvételével folytatódnak a koalíciós tárgyalások

Az új kormány megalakításáról és a parlamenti többségről tárgyal péntek este a Victoria-palotában Marcel Ciolacu kormányfő a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyivő elnökével, Ilie Bolojannal és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.

A PSD részvételével folytatódnak a koalíciós tárgyalások
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!