A kezelt héjú déli gyümölcsök esetében különösen fontos az elővigyázatosság, mert élelmiszer-biztonsági szempontból azokkal vannak problémák a leggyakrabban
Fotó: Erdély Bálint Előd
Reszelt citromhéj a bejglibe, narancshéj a forralt borba? Megnézte az árucímkét, fogyasztható a gyümölcs héja, vagy ez nem derül ki egyértelműen a tájékoztatóból? Az eligazodásért élelmiszer-biztonsági szakembert kérdeztünk. Tanácsok az ünnepekre.
2024. december 24., 17:282024. december 24., 17:28
2024. december 25., 09:272024. december 25., 09:27
Már szinte teljesen a feledés homályába merült a felháborodás, amit az Imazalil hét évvel ezelőtti megjelenése váltott ki, akkor ugyanis
Az Imazalil és Thiabendazol nevű gombaölőszerekkel azóta is szorgosan lepermetezik a déli gyümölcsöket szállítás előtt, hogy minél hosszabb ideig maradjanak épek – és ezáltal eladhatók –
Fotó: Barabás Ákos
A gyümölcsstandok táblácskáin erre rendszerint már nem hívják fel a figyelmet, így a kimérős gyümölcsök esetében csak a dobozon, a hálós citrusféléknél pedig a termékcímkén tüntetik fel – általában olvashatatlanul apró betűkkel –, hogy a héjuk nem fogyasztható.
A vegyszerrel kezelt és a bio gyümölcsök mellett azonban már olyan citrusfélék is kaphatók a boltokban, amelyek –
Fotó: Barabás Ákos
Arról, hogy a különféleképpen kezelt déligyümölcsök közül melyiknek a héja használható fel süteményekbe, ételekbe, italokba, István Róbertet, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjét kérdeztük. A szakember elmondta, hogy
„Ezek esetében a növényt kezelték, műtrágyázták, de a terméket, vagyis a gyümölcsöt nem permetezték le semmivel. Ezek nem minősülnek bio gyümölcsnek, mert nem úgy voltak termesztve, de
– fogalmazott a megyei szakhatóság vezetője.
Fotó: Sándor Csilla
Azoknak a gyümölcsöknek a héját viszont, amelyeknek lepermeteztek, nem csak hogy tilos elfogyasztani, hanem a hámozásukat is ajánlott körültekintően elvégezni.
– hívta fel a figyelmet István Róbert. Hozzátette: sokan azzal érvelnek, hogy ők csak a banánnak a húsát eszik meg, ezért nem mossák le a héját, pedig azon nem csak vegyszer van, hanem
Ezért ő azt javasolja, hogy minden gyümölcsöt jó alaposan mossanak meg a fogyasztók – a legjobb langyos vízben –, még a bio, illetve akár egyenként előcsomagolt déligyümölcsöket is.
Fotó: Sándor Csilla
A kezelt héjú gyümölcsök esetében különösen fontos az elővigyázatosság, mert – amint azt a megyei szakhatóság vezetőjétől megtudtuk – azokkal vannak problémák a leggyakrabban.
Ezeket szoktuk összegyűjteni mindenféle peszticid-határérték túllépés miatt, és ezek mind unión kívüli országokból származnak. Ezekből a szállítmányokból rengeteg próbát levesznek, Bukarestben háromszázasával veszik a próbákat naponta. A bukaresti és még két megyei laboratóriumban éjjel-nappal dolgoznak, hogy ezeket a próbákat peszticidekre (növényvédő, kártevőirtó szerek) minél hamarabb be tudják vizsgálni. Viszont az áru ilyenkor sincs leállítva, így, ha pozitív lesz a minta, akkor mi kell a polcokról, a boltokból visszahívjuk. Az áruházláncokkal egyezségünk van, ott könnyebb, mert ők maguk visszavonják, de amikor például pár száz kiló narancsot elvisznek ötven kisüzletbe, és az egyik a megye egyik felében van, és a másik a másik felében, akkor nagyon nehéz összeszedni a visszavonandó gyümölcsöket” – magyarázta a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.
Fotó: Haáz Vince
István Róbertnek a hústermék beszerzésével kapcsolatban is van néhány élelmiszer-biztonsági tanácsa azoknak a fogyasztóknak, akik nem háztáji disznóvágáson szerzik be az ünnepi eledelekhez szükséges húsalapanyagot, húskészítményeket. Azt javasolja, hogy
„Az a nagy kérdés, hogy ezek miből készülnek, és az sose derül ki. Örvendünk, mert olcsó, vagy praktikus, mert nem kell sorba állni érte a boltban, de nem érdemes ezért kockára tenni a családod egészségét.” Ráadásul ezeknek a nagy része nem is házi alapanyagokból készül: szakemberként garantálja, hogy
– mondta István Róbert.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Valaki egyszer töltött egy finom kolbászt, és onnantól azt hiszi, hogy ő már akkor hentes. És akkor nekifognak és töltenek még 40 métert, hogy akkor ebből most lesz egy nagy üzlet” – fogalmazott.
Azoknak, akik nem otthon töltik az ünnepi miniszabadságot, István Róbert azt tanácsolja, hogy ne csak fotókon nézzék meg a panziót, szállást, ahová készülnek, hanem jobban nézzenek utána. Előfordulhat ugyanis, hogy
Aki körültekintően akar utánanézni a szálláshelynek, panziónak, leellenőrizheti az adóhatóság honlapján is (a vállalkozás adóazonosító kódja – CUI – alapján), hogy a cég létezik-e, a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság honlapján (a 22-es pontnál találhatók a panziók, amelyek állati eredetű termékeket értékesíthetnek) pedig azt, hogy a szálláshely be van-e jegyezve a szakhatóságnál – tudtuk meg az intézmény vezetőjétől.
István Róbert szerint érdemes kicsit körültekintőbben utánanézni a szálláshelynek, hiszen
Azt is elmondta, náluk telefonon is lehet érdeklődni arról, hogy a kiválasztott turisztikai egység rendelkezik-e szakhatósági engedéllyel.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!