Sokak számára fontos, hogy ne legyen költséges a feldolgozás, ezért háztáji körülmények közt, hagyományosan vágják le a felnevelt disznót
Fotó: Barabás Ákos
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
2024. november 26., 21:072024. november 26., 21:07
A fagyos idő beköszöntével elkezdődnek a disznóvágások, Hargita megyében a héten dönt az állategészségügyi igazgatóság a körzeti és szakhatósági állatorvosokkal a rendelők meghosszabbított nyitvatartási programjáról.
Hargita megyében mintegy 20 ezer sertést tartanak, és az állománynak nagyjából a felét vágják le a téli időszakban – tudtuk meg István Róberttől. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta, hogy
Két nagykapacitású vágóhíd van a megyében, ezek közül a csíkjenőfalvi az, amelyen sertésvágásokat is végeznek –
Gyergyóalfaluban egy kisvágóhíd működik, amely a közepes kapacitású egységek csoportjába tartozik, de ott is „tízesével” tudnak állatokat vágni. Csíkcsomortánban, valamint Gyergyócsomafalván vágóközpont van, azoknak egyforma a kapacitásuk, tehát ott
A két utóbbin egy-egy mészáros dolgozik, így ez, valamint a hűtési kapacitás is határt szab a levágandó állatok számát illetően, az ilyen egységekre vonatkozó szakhatósági előírások mellett.
A kisvágóhidon, valamint a vágóközpontokban bérvágásokat is vállalnak, de
– közölte István Róbert. Vannak, akik igénybe veszik ezeket a szolgáltatásokat, mert így könnyebb, nem kell otthon vesződjenek a kicsontozással stb.
Fotó: Haáz Vince
Sokak számára viszont fontos, hogy ne legyen költséges a feldolgozás, ezért
– mondta István Róbert.
Mivel sok a háztáji disznóvágás, a szakhatóság megyei vezetője felhívta a figyelmet a hús bevizsgálásának a fontosságára. Erre a trichinellózis veszélye miatt van szükség,
„A trichinellózis akár halálos is lehet, ha nagymértékű fertőzés történik. A parazita a bélben él, és a lárvája befészkeli magát az izomzatba, és körülötte feléli az összes ásványi anyagot.
Ha már az izomzatba is befészkelte magát, és becisztásodik, és nem megyünk idejében orvoshoz, akkor sajnos már nagyon nehezen kezelhető.
– részletezte a betegség lefolyását a szakhatóság megyei vezetője.
A trichinellózis első tünetei közé a gyomorpanaszok tartoznak: hányás, rosszullét, görcsök, hasmenés, majd – ahogy a lárvák szétterjednek a szervezetben – hőemelkedés, izomláz is kialakulhat, és a beteg egyes testrészei – attól függően, hogy hol alakul ki érelzáródás – elkezdenek megduzzadni.
– hívta fel a figyelmet István Róbert. De még jobb megelőzni a bajt, és a nem a szilvapálinkával kapcsolatos népi bölcsességek alapján intézni a prevenciót – fűzte hozzá.
Fotó: Pinti Attila
A trichinella-vizsgálat mindössze tíz percig tart a papírok kitöltésével és a mikroszkóp alatt használt üveglapok elmosásával együtt, tehát
A megyei jogú városok többségében – Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Maroshévízen – a piaccsarnoknál is elvégeztethető a vizsgálat,
– tájékoztatott a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.
A szakhatóság a héten tart megbeszélést a megye állatorvosaival és azon döntenek a rendelőknek a disznóvágási szezonban való nyitvatartási programjáról is, lévén, hogy sokan hétvégén vágnak disznót.
Egyébként Hargita megyében legutóbb több mint öt éve történt trichinellózis. Két eset is volt, az egyikben nem vizsgáltatták be a levágott állat húsát, a másikban disznóvágáskor vaddisznóhúst kapott ajándékba a család, azokat összeőrölték, és mint utóbb kiderül, a vadhús fertőzött volt. Ez egyébként a kevésbé ritka eset:
Ezek az állatok eltakarítják az elhullott vadakat, így a hordozóivá is válnak a fertőzésnek – mondta István Róbert.
Hálával és örömmel teli búcsús ünnepségen adták át a Krisztus Király Plébánia új épületét Sepsiszentgyörgyön az egyházi év utolsó vasárnapján. A többfunkciós, közösségi érdekeket szolgáló plébániaközpontról Takó István plébános mesélt.
Egy tucatnyi cég jelentkezett a fogyatékkal élő személyeknek szervezett marosvásárhelyi állásbörzére, amelyet szerdán délelőtt tartanak.
Hogyan kell cselekedni egy egészségügyi vészhelyzetben, mikor indokolt mentőt hívni, és hogyan kell újraélesztést végezni – többek között ilyen kérdésekre kaphattak választ a Bethlen Gábor Általános Iskola tanulói (is) egy rendhagyó oktatás révén.
Sepsiszentgyörgyön még mindig a cégek kevesebb mint fele él az önkormányzat által nyújtott de minimis támogatás igénylésének lehetőségével. Idén 123 helyi vállalkozás kérte ingatlanadójának részleges visszatérítését.
Előzetes letartóztatásba került egy 19 éves fiatalember, miután tetten érték drogok eladása közben – tájékoztatta kedden a Bihar megyei rendőrség az Agerprest.
6000 ezer lejt adott át Brance Orbán csapatkapitány a gyergyószentmiklósi kórháznak, amivel prosztatarák szűrővizsgálatok elvégzését támogatják. A Gyergyói Hoki Klub idén is igyekszik felkelteni a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára.
Lángok csaptak fel egy csíkrákosi lakóház tetőzetén kedd reggel – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Statisztikát tett közzé a Kovászna megyei Közüzemek Rt., amelyben a városok közül Kézdivásárhely fest a legrosszabbul a meghibásodások, csőtörések tekintetében. A város alpolgármestere viszont éppen a szolgáltató bíbelődésében látja ennek okát.
A tavalyi évhez képest több tartós élelmiszert és édességet gyűjtöttek össze a kétnapos akciójuk során a Vöröskereszt csíkszeredai önkéntesei, akik a Kis cipő-programjukra gyűjtöttek. Mutatjuk az eredményt.
szóljon hozzá!