Sokak számára fontos, hogy ne legyen költséges a feldolgozás, ezért háztáji körülmények közt, hagyományosan vágják le a felnevelt disznót
Fotó: Barabás Ákos
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
2024. november 26., 21:072024. november 26., 21:07
2024. november 27., 11:312024. november 27., 11:31
A fagyos idő beköszöntével elkezdődnek a disznóvágások, Hargita megyében a héten dönt az állategészségügyi igazgatóság a körzeti és szakhatósági állatorvosokkal a rendelők meghosszabbított nyitvatartási programjáról.
Hargita megyében mintegy 20 ezer sertést tartanak, és az állománynak nagyjából a felét vágják le a téli időszakban – tudtuk meg István Róberttől. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta, hogy
Két nagykapacitású vágóhíd van a megyében, ezek közül a csíkjenőfalvi az, amelyen sertésvágásokat is végeznek –
Gyergyóalfaluban egy kisvágóhíd működik, amely a közepes kapacitású egységek csoportjába tartozik, de ott is „tízesével” tudnak állatokat vágni. Csíkcsomortánban, valamint Gyergyócsomafalván vágóközpont van, azoknak egyforma a kapacitásuk, tehát ott
A két utóbbin egy-egy mészáros dolgozik, így ez, valamint a hűtési kapacitás is határt szab a levágandó állatok számát illetően, az ilyen egységekre vonatkozó szakhatósági előírások mellett.
A kisvágóhidon, valamint a vágóközpontokban bérvágásokat is vállalnak, de
– közölte István Róbert. Vannak, akik igénybe veszik ezeket a szolgáltatásokat, mert így könnyebb, nem kell otthon vesződjenek a kicsontozással stb.
Fotó: Haáz Vince
Sokak számára viszont fontos, hogy ne legyen költséges a feldolgozás, ezért
– mondta István Róbert.
Mivel sok a háztáji disznóvágás, a szakhatóság megyei vezetője felhívta a figyelmet a hús bevizsgálásának a fontosságára. Erre a trichinellózis veszélye miatt van szükség,
„A trichinellózis akár halálos is lehet, ha nagymértékű fertőzés történik. A parazita a bélben él, és a lárvája befészkeli magát az izomzatba, és körülötte feléli az összes ásványi anyagot.
Ha már az izomzatba is befészkelte magát, és becisztásodik, és nem megyünk idejében orvoshoz, akkor sajnos már nagyon nehezen kezelhető.
– részletezte a betegség lefolyását a szakhatóság megyei vezetője.
A trichinellózis első tünetei közé a gyomorpanaszok tartoznak: hányás, rosszullét, görcsök, hasmenés, majd – ahogy a lárvák szétterjednek a szervezetben – hőemelkedés, izomláz is kialakulhat, és a beteg egyes testrészei – attól függően, hogy hol alakul ki érelzáródás – elkezdenek megduzzadni.
– hívta fel a figyelmet István Róbert. De még jobb megelőzni a bajt, és a nem a szilvapálinkával kapcsolatos népi bölcsességek alapján intézni a prevenciót – fűzte hozzá.
Fotó: Pinti Attila
A trichinella-vizsgálat mindössze tíz percig tart a papírok kitöltésével és a mikroszkóp alatt használt üveglapok elmosásával együtt, tehát
A megyei jogú városok többségében – Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Maroshévízen – a piaccsarnoknál is elvégeztethető a vizsgálat,
– tájékoztatott a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.
A szakhatóság a héten tart megbeszélést a megye állatorvosaival és azon döntenek a rendelőknek a disznóvágási szezonban való nyitvatartási programjáról is, lévén, hogy sokan hétvégén vágnak disznót.
Egyébként Hargita megyében legutóbb több mint öt éve történt trichinellózis. Két eset is volt, az egyikben nem vizsgáltatták be a levágott állat húsát, a másikban disznóvágáskor vaddisznóhúst kapott ajándékba a család, azokat összeőrölték, és mint utóbb kiderül, a vadhús fertőzött volt. Ez egyébként a kevésbé ritka eset:
Ezek az állatok eltakarítják az elhullott vadakat, így a hordozóivá is válnak a fertőzésnek – mondta István Róbert.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
1 hozzászólás