IT-szolgáltatásokra szerződtek a polgármesteri hivatalok, de nem voltak tekintettel az „apró betűs” részekre. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Legalább két tucat polgármesteri hivatal került a maroskecei községházával azonos, nehéz anyagi helyzetbe amiatt, hogy egykori vezetőik meggondolatlanul írtak alá szerződést egy Hargita megyei IT-céggel. Maroskece esetében március 10-én döntenek arról, hogy alkalmazzák a kényszervégrehajtást, vagy még haladékot kapnak.
2020. február 19., 15:042020. február 19., 15:04
2020. február 19., 16:012020. február 19., 16:01
Mint korábban beszámoltunk róla, Maroskece előző polgármestere 2008-ban szerződést kötött egy informatikai céggel, amelynek alapján a cégnek honlapot kellett készítenie a községnek, illetve más számítástechnikai megoldásokkal kellett ellátnia az önkormányzatot, havi száz euróért cserében. A szerződésben – mint utólag kiderült – az is benne volt, hogy
valamint az is, hogy a szerződés öt évre szól, és automatikusan meghosszabbítják újabb öt évre, ha az önkormányzat nem kéri időben a felbontását. 2015-ben
Ezt nem tudták megtenni, ezért a cég bíróságon kérte a kényszervégrehajtást. Tavaly már zárolták pár hónapra a hivatal számláját, de végül elhalasztották a kényszervégrehajtást.
Csak ideiglenesen menekült meg a kényszervégrehajtástól a Maros és Kolozs megye határán lévő Maroskece község. A polgármesteri hivatal bankszámláit tavaly pár hónapra már zárolták, de sikerült ideiglenesen felfüggeszteniük a kényszervégrehajtást.
Mint Emil Mocan jelenlegi polgármester a Székelyhonnak elmondta, továbbra is nagyon nehéz helyzetben vannak, ismertették a helyzetüket az új prefektussal is, aki megígérte, átiratban kéri a pénzügyminisztériumtól, hogy segítsenek a maroskeceieknek.
„A kormány tartalékalapjából tudnák kifizetni ezt a nagy pénzösszeget és a többi, ugyanazon IT-cég miatt hasonló helyzetbe került polgármesteri hivatalok adósságát is. A gond az, hogy jelenleg nagy a bizonytalanság kormányszinten is, így nem valószínű, hogy egyelőre megoldás születik a problémánkra. Csak reménykedni tudunk, hogy március 10-én újra elhalasztják a kényszervégrehajtást. Másképp ha zárolják számláinkat, nem lesz pénzünk az iskolák, óvodák fűtésére, az ivóvíz biztosításra, közvilágításra” – sorolja aggodalmait a maroskecei polgármester.
Az Adevărul országos román lap nemrég arról számolt be, hogy a maroskecei polgármesteri hivatalhoz hasonló helyzetben van az országban további huszonöt községháza, de lehetséges, hogy még több, hiszen a Hargita megyei cég kiszervezhette a szolgáltatásokat, átadhatta más cégeknek a megkötött szerződéseket. A román lap munkatársai felsoroltak pár hivatalt, amelyektől peres úton követeli a cég a tartozásokat és az óriási késedelmi kamatokat.
A Prahova megyei Secăria településnek például 1,2 millió lejt kell fizetnie a cégnek, a Konstanca megyei Hârşova 900 ezer lejt már elveszített, és még folyik a pereskedés 2,1 millió lejért. A Tulcea megyei Stejaru polgármesteri hivatala már fizetett is a cégnek az elvesztett perek nyomán 600 ezer lejt és egy másik, szintén Tulcea megyei hivataltól 84 ezer lejt akarnak behajtani. Mint az Adevărul újságírói kiderítették,
A szerződésben ráadásul az volt feltüntetve, hogy öt év után csak akkor lehet felbontani, ha soha nem volt tartozása a hivatalnak, illetve ha írásban értesíti a céget, hogy fel akarja azt bontani. Az Adevărulnak válaszolva a cég ügyvédje azt mondta, a bíróságon megnyert perek nyomán hajtják be a tartozásokat, és a szerződéseket aláíró polgármestereknek kötelességük lett volna elolvasni az iratokat még a szignózás előtt.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
Fiatal tehetségek és a Csíki Kamarazenekar ad hangversenyt Csíkszeredában április 7-én, hétfőn. A koncerten megismerkedhet a közönség a bemutatkozásra váró, Nagy István Művészeti Középiskola diákjaival.
A legfőbb ügyészség vádat emelt szerdán Ion Iliescu exállamelnök és Petre Roman volt miniszterelnök ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében.
Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
A Rétyi Nyír víkendtelepének közelében támadták meg a kutyák a félmaraton-futásra készülő amatőr futót, akit végül a kutyák gazdájának a megjelenése mentett meg a nagyobb bajtól – de két harapást így is elszenvedett.
Medvék járnak a marosvásárhelyi Somostető területén, a vadak különösen éjszaka merészkednek elő. Az esetről a Marosvásárhelyi Állatkert osztott meg vieófelvételt.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
2 hozzászólás