Az aranysakálok termetük és kinézetük szerint a róka és a farkas között helyezhetők el
Fotó: 123RF
Aranysakálok jelentek meg Csíkszéken, és noha egyelőre csak néhány példányt észleltek a nálunk nem őshonos ragadozófajból, esetleges elszaporodásuk vadgazdálkodási szempontból veszélyt jelenthet. A sakál a farkas és a róka közötti köztes helyet elfoglaló ragadozó, kinézete is erről árulkodik. A lakosságra veszélytelen faj Udvarhelyszéken már korábban felbukkant, mára több tíz példány él a térségben.
2020. március 04., 09:122020. március 04., 09:12
2020. március 04., 09:192020. március 04., 09:19
Invazív, azaz betolakodónak számító faj jelent meg Csíkszéken: a hatékonyan szaporodó és rendkívül összetartó aranysakálokra főként Alcsíkon, Csíkszentgyörgy környékén figyeltek fel a vadászok – tudtuk meg Hadnagy Leheltől, a Szilos Vadászegyesület vezetőjétől. Meglátása szerint
a vadállományra azonban igen.
A sakálok nagyrészt Ázsia mediterrán jellegű vidékein és Európa délkeleti részén élnek, illetve Románia déli részén is régebb óta előfordulnak, térségünkben azonban nem számítanak őshonosnak. Hadnagy szerint
Ettől eltekintve egyelőre nem lehet kijelenti, hogy életképes populáció, azaz több nagyobb falka él a térségben, a vadászok csak elvétve észleltek néhány példányt, így becsléseik szerint legtöbb egy családról lehet szó. A szakember ugyanakkor azt sem tagadta, hogy nem lehet kizárni az elterjedésüket a következő tíz évben, Magyarországon például már nagyon el vannak szaporodva.
Hadnagy azt is elárulta, hogy mivel egy nem őshonos és nem is védett fajról van szó, nem tiltott a vadászata, így amikor a csíki észlelések után kilövési engedélyt kértek, meg is kapták. A szabályozásra azért van nagy szükség, mert
Nagyrészt rágcsálókkal táplálkoznak, de a kisebb vadfajokat sem kímélik, így megritkíthatják a nyúlállományt, tavasszal pedig az őzgidákra is veszélyt jelenthetnek, és ha sokat elpusztítanak közülük, kárt tehetnek az őzállományban. A nagyobb vadakat azonban már nem tudják elejteni.
Az aranysakálok főbb jellemzőivel kapcsolatosan a szakember elmondta, termetük és kinézetük szerint a róka és a farkas közé tehetők. Különleges ismertetőjelük a talppárnájuk, mivel a két középső ujjpárnájuk mind a négy mancsukon összenőtt. A rókával ellentétben szociális állatok, tehát családokban élnek, közösen nevelik a kölyköket. A rókák elűzik a kicsinyeiket maguk mellől, miután annyira megerősödnek, hogy egyedül is tudnak vadászni.
Esetükben rendszerint január–februárban alakulnak meg a gyakran életre szólóan összetartó párok, majd tavasszal szaporodnak. Szintén fontos különbség, hogy csak a domináns hím és nőstény szaporodik, a többi szuka pedig besegít az utódok nevelésébe. Mi több, esetenként a korábbi születésű fiatal állatok is a szülőkkel maradnak vagy visszatérnek hozzájuk, hogy segítsenek fiatalabb testvéreik felnevelésében.
Az aranysakálok 2013-ban Udvarhelyszéken is felbukkantak, akkor tizenegyet számoltak össze Székelyudvarhely környékén, a legtöbbet a város és Homoródszentmárton között, a Nagy-Küküllő Vadásztársulat ügykezelésébe tartozó területeken. A vadásztársaság igazgatója, Mărmureanu-Bíró Leonard újbóli érdeklődésünkre elmondta, azóta tovább nőtt a számuk, jelenleg mintegy 30-40 példányt tartanak számon. A felbukkanásuk óta évente egy-két egyedet sikerült kilőniük, a jelenlegi vadászigényben pedig négyet, de elmondása szerint
Az igazgató is megerősítette, hogy az emberekre nem jelentenek veszélyt, a vadállományra viszont igen, az őzgidák mellett pedig a vaddisznó-malacokat is veszélyeztetik. Zárásként azt is elárulta, hogy Udvarhelyszék további helyszínein is észleltek azóta sakált, például Farkaslaka és Székelykeresztúr környékén.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!