Fotó: Kristó Róbert
Húsz, az átlagostól eltérően fejlődő gyerek járhat ingyenes terápiára fél évig a csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központba egy, a MOL Gyermekgyógyító Programja által támogatott projekt keretében.
2013. január 22., 15:272013. január 22., 15:27
2013. január 22., 19:102013. január 22., 19:10
A csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központ támogatására létrehozott Prosperitas Vitae Egyesület húszezer lejt nyert a MOL Gyermekgyógyító Programja keretében egy, az átlagostól eltérő fejlődésű gyerekeknek szánt terápiás programra. A központ ügyvezető igazgatója, Sógor Enikő, közgazdásza, Balázs Kinga és egyik pszichológusa, Tankó Annamária mesélt a Szivárvány terápia nevet viselő projektről.
Tankó Annamária elmondta, a féléves projekt keretében húsz, eltérő fejlődésű gyerek négy csoportban, heti egy alkalommal vesz részt többórás foglalkozáson, ahol az idegrendszert erősítő, összerendező torna (Tervezett Szenzomotoros Terápia – TSMT), illetve zeneterápia segítségével, a két terápiát kombinálva zajlik a fejlesztés. A részt vevő gyerekek főként Csík térségéből származnak, de a megye más részeiből, például Udvarhelyszékről is érkeznek. A pszichológus közölte, a zeneterápia révén érzelmi fejlesztést is végeznek, szeretnék elérni, hogy a gyerekek jól is érezzék magukat a terápia során, ezt pedig a zene, a mozgásgyakorlatokba beépített ritmusgyakorlatok által érik el. Zenehallgatást is szerveznek majd, nyugtató, élénkítő zenével, és mondókáznak is a gyakorlatok közben. A projekt keretében eszközöket is fognak vásárolni a ritmusgyakorlatokhoz, a figyelem erősítéséhez, a zenehallgatáshoz, a TSMT-hez.
A foglalkozások levezetésében a korai fejlesztő központ minden szakembere részt vesz – pszichológusok, gyógytornászok – többnyire önkéntesen, a megnyert összeg keretében ugyanis csak néhányuk munkájának szimbolikus javadalmazására van lehetőség, a fejlesztéshez viszont – főként a kicsik esetében – mindenkire szükség van. Önkéntes munkájukkal a projekt 7700 lejes önrészének a kitételéhez járulnak hozzá a központ munkatársai. A fejlesztő munkába a szülőket is bevonják, havonta egyszer velük is találkoznak a szakemberek, megbeszélik az adódó kérdéseket, elmondják, mik a gyerek erősségei, mit lehet otthon is fejleszteni.
Sógor Enikő rámutatott, a gyerekek egyéni erősségeire építve próbálnak javítani gyengébb készségeiken, illetve igyekeznek megtalálni minden gyerek számára azt a tevékenységet, amit szeret, amit örömmel végez, mert ez a legjobb kiindulópont a fejlődésük elindításához. Az érzelmi fejlesztésre általában kevés hangsúly esik, pedig a legtöbb gyerek számára nehéz megtanulni például azt, hogyan kezeljen egy nehéz helyzetet (kudarc, fájdalom, csalódás stb.), ezért is tartják fontosnak az érzelmi érettség elősegítését is – mondta el a központ vezetője.
A projekt végén, nyáron egy tábort is szerveznek a részt vevő gyerekek számára. Itt folytatódnak a fejlesztések további művészetterápiás foglalkozások, mint például drámapedagógia, kézművesség, bábozás által, és tíz, nem eltérő fejlődésű gyerekeket is meghívnak. A helyi iskolában rajzversenyt szerveznek arról, hogyan látják a gyerekek a másságot, a legjobb tíz versenyző díja pedig a tárborban való részvételi lehetőség lesz. Így a sérült gyerekek iránti elfogadást is előmozdítják.
A projekt keretében már zajlanak a foglalkozások a korai fejlesztő központban, egy csoport tevékenységébe bele is tekinthettünk. A gyerekek két gyógytornász segítéségével, felügyeletével éppen különböző stimuláló tornagyakorlatokat, eközben pedig ritmusgyakorlatokat is végeztek: a feltűrt szőnyegen, szivacskockán, billenő deszkán való áthaladás közben kockákat ütögettek össze vagy doboltak, önmaguk szolgáltatva a ritmust a gyakorlat elvégzéséhez. Sógor Enikő kiemelte, a projekt egyik célja, hogy a gyerekek számára ne legyenek nyomasztóak a fejlesztő gyakorlatok, hanem egy nagy játéknak fogják fel azt.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!