Fotó: Veres Nándor
Csíkban csapadék szempontjából az elmúlt év normálisnak mondható, csak az eloszlás nem volt egyenletes: májusban, júniusban, és júliusban szinte naponta esett, később viszont már kevés volt az égi áldás. Felcsíkról már többen jelezték, hogy egyre több kútból fogy el a víz.
Csíkszentdomokoson, ahogyan a csíkszéki falvak többségében, egyre több háztartásban jelent problémát a vízhiány. Az utóbbi évek kevés csapadéka miatt ugyanis mind több kút szárad ki. Ferencz Alajostól, a település polgármesterétől megtudtuk, amíg a község Balánbánya felőli részén lakó családok kútjaiban elegendő a víz – a közelben levő vízgyűjtőnek köszönhetően –, addig a széleken komoly problémákat okoz a vízhiány. Hozzátette, a község középső részén még van víz a kutakban, de már ott is spórolnak az emberek. Mint megjegyezte, egyre több kérés érkezik be a hivatalhoz, amelyben a helyiek az ivóvízhálózatra való csatlakozást igénylik. Jelenleg a közkutak jelentenek segítséget a helyiek többségének.
Farkas Magdolna csíkjenőfalvi udvarán két éve apadt el először a kút vize: a 2013-as nyári szárazságot követően ősszel fogyott ki a víz, a problémát a 2014-es nyári csapadékmennyiség oldotta meg. Azonban csak pár hónapig merhették a vizet a kútból, szeptemberben már üresen jött fel a leengedett veder. Azóta emberi fogyasztásra a szomszédból, az állatok részére pedig az Oltból hordják a vizet. Az asszony megjegyezte, nem emlékszik, hogy ehhez hasonló történt volna korábban. Megoldásnak most már csak az ivóvízrendszerre való csatlakozást látja.
Bőjte Csongor Ernőtől, Csíkdánfalva polgármesterétől megtudtuk, településükön szintén több családot érint a vízhiány. Elmondta, olyan kút is használhatatlanná vált, amelyet öt évvel korábban hiába próbáltak kiszivattyúzni, a vízszintje nem esett egy méter alá. Kiemelte, a több tíztehenes gazdaságoknak jelenti a legnagyobb problémát az időjárás okozta vízhiány, hiszen az állatok eltartásához nagy mennyiségű víz szükséges. A településen egyre nő az ivóvízhálózatra csatlakozók száma.
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője elmondta, Csíkban összességében átlagos volt az év, de a csapadék nagy része már az év első felében lehullt. „Csapadékosabb volt az átlagosnál április, május, június, július. Augusztusban már kevesebb esett a sokévi átlagnál” – fogalmazott.
A szakembertől megtudtuk, áprilisban a négyzetméterenkénti 48 liter helyett 51 litert jegyeztek, májusban 68 helyett 100,6, júniusban a 95 helyett 131, júliusban a 88 helyett 101 liter. Augusztusban viszont a 65 liter helyett már csak 30 liter csapadék esett, szeptember száraz volt a 16,7 liter lehullott csapadékkal, ugyanígy október a 23 literrel és november a 10,8 liter négyzetméterenkénti csapadékkal. Decemberben négyzetméterenként 46 liter hullott, de a hónak csak fele olvadt el. Török szerint ez csak a talaj felső rétegét nedvesítette meg, a kutak vizét nem befolyásolta.
„A lehullott csapadék nagyon jót tett a vetéseknek, szántásnak, de tulajdonképpen a talaj mélyére nem jutott el. És nem szabad elfelejteni, hogy az azelőtti év is száraz volt, tavalyelőtt az ősz, tavaly a tél is szűkebbnek bizonyult csapadékban, tehát már vagy két-három éve az átlagnál kevésbé csapadékos, szárazabb az éghajlat. Bár az első félévben szinte naponta esett, a talaj mélyére nem jutott le, a talajvíz szintjét nem tudja helyrehozni. Ezért kevesebb a kutakban a víz” – összegzett Török Jenő.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!