Fotó: Dobos László
Az első világháború kitörésének századik évfordulójára, a második világháború gyimesi harcaira, majd az ezt követő kitörés hetvenedik évfordulójára emlékeznek ezen a hétvégén, augusztus 22–24. között a Gyimesekben.
2014. augusztus 20., 21:462014. augusztus 20., 21:46
2014. augusztus 20., 22:072014. augusztus 20., 22:07
A kerek évfordulón nem külön-külön szervezik a megemlékezéseket, hanem a Magyar Honvédelmi Minisztérium támogatásával közösen. Gyimesközéplok, Gyimesbükk és Csíkszentdomokos önkormányzata, a Budakeszi Kultúra Alapítvány, az Erdélyi Mentőcsoport Csíkszéki Egyesülete, a Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület, a maglódi Sebő Ödön Túratársaság, a hidegségi általános iskola, Berszán Lajos és Salamon József atyák, illetve Deáky András nyugalmazott tanár közös szervezésében három emléktúrára kerül sor: első nap Gyimesfelsőlokon, második nap Gyimesbükkön, a harmadik nap pedig Hidegség és Szentdomokos között túráznak a megemlékezők.
Túra a hegyivadászok keresztjéhez
Sebő Ödön hadnagy (a közismert Sebő Ferenc zenész édesapja) 1942-43 telén a katonai térképen jelzett Ugra-tetői keresztnek csak a helyét találta meg, ezért katonáival 1943 húsvétjára újat készíttetett. Az időközben ismét eltűnt keresztet 2012-ben a Maglódi Sebő Ödön Túratársaság állíttatta újra. Pénteken, augusztus 22-én délelőtt 10 órakor az Ugra-tetőn lévő keresztnél Berszán Lajos atya celebrál szentmisét. A túrázók péntek reggel 7.30-kor gyülekeznek a felsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnáziumnál, felgyalogolnak az Ugra-tetőre, részt vesznek a szentmisén, majd az Apa-havas – Pipás – Lókút – Rákóczi-vár – Deáky panzió útvonalon folytatódik a 17 kilométeresre tervezett túra.
Megemlékezés a Bilibók-tetőn
Győztes második világháborús csatára emlékeznek szombaton a gyimesbükki Bilibók-tetőn. Az ezeréves határ közelében, 70 évvel ezelőtt, 1944. szeptember 1-jén a 4. Székely Határőrezred – Deáky Béla zászlós vezette csapata – visszafoglalta az oroszoktól a Keleti-Kárpátok egyik stratégiai magaslatát, a Bilibók-tetőt. A 2006-ban itt felállított emlékkőnél szombaton, augusztus 23-án délben 12 órakor celebrál szentmisét Salamon József gyimesbükki plébános. Ezt a megemlékezést rendszerint szeptember első hétvégéjén szervezik, de a túrasorozat résztvevői kedvéért idén ezt egy héttel előrehozták. Szombaton a túrázók reggel 8 órakor indulnak a Deáky panziótól, majd a kontumáci emlékhely érintésével jutnak fel a Bilibók-tetőre. Az túraútvonal Tarhavas-patakán vezet vissza a faluba. A 17 km-es túra végén a Deáky panzióban Illésfalvi Péter hadtörténész tart előadást Gyimesi harcok 1944-ben címmel.
A 32-es határvadászok emlékútja
A vasárnapi, augusztus 24-ei túra a 32-es határvadász zászlóalj 1944. augusztus 28. és szeptember 20. között lezajlott hősies védekezésének, majd a bekerítésből való bravúros kitörésének állít emléket. Az akkori történések krónikáját a gyimesi határvédelem egykori parancsnoka, Sebő Ödön A halálra ítélt zászlóalj, Gyimesi szoros 1944 című, nagy sikerű visszaemlékező-kötetéből ismerjük. A húsz kilométeres túra útvonala: Hidegség-pataka–Csángó panzió–Kovás-pataka–Kondra-kereszt–Csíkszentdomokos. Indulás vasárnap reggel 9 órakor a hidegségi Csángó panziótól.
A túrákra és a megemlékezésekre minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők. Az emléktúrákon, amelyek közepes erőnléti igénybevételt jelentenek, mindenki saját felelősségére vesz részt. Ajánlott felszerelés: kényelmes bakancs, esőkabát, meleg pulóver, napvédő sapka és krém, legalább két liter ivóvíz.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!