Fotó: Kristó Róbert
Sokan ismerik a legelők fontosságát, ám mégsem tulajdonítanak elég nagy jelentőséget ezek karbantartásának, ésszerű kihasználásának. Annak ellenére, hogy az utóbbi években jelentős összegeket kaptak erre a gazdák, a legelők állapota mégsem kielégítő – áll abban a felhívásban, amelyet a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság juttatott el szerkesztőségünkbe.
2010. április 22., 17:102010. április 22., 17:10
Fotó: Kristó Róbert
A brassói Legelőkutatási Intézet az ország mezőgazdasági igazgatóságaival közösen az április 24–31. közötti időszakot a Legelők Zöld Hetének nyilvánította. Ennek célja tudatosítani a gazdákban ezen területek létfontosságát, illetve rendszeres takarításának és karbantartásának nélkülözhetetlenségét.
A szakemberek szerint a jó legelőfű sok ízanyagot tartalmaz, ezt az állat jó étvággyal eszi (válogathat), rosttartalma kevesebb, mint a szénáé, így könnyebben emészthető és gyorsabban ürül ki az emésztőcsatornából. A legeltetés az állatoknak kedvező környezethatást ad: a friss levegő, a napfény, a szabad mozgás, mind serkentően hatnak az anyagcserére, előnyösen befolyásolják az állatok testfelépítését és az ellenálló képességet. A legelőre járó állatok edzettebbek, hasznos élettartamuk hosszabb, ivari életük zavartalanabb, élénkebb, kevesebb közöttük a meddő, ritkább a nehéz ellés és az ellés utáni rendellenesség.
Kedvezőtlen környezeti feltételek, valamint emberi nemtörődömség hatására romlik a legelő fűösszetétele, felszaporodnak a nemkívánatos gyomok, cserjék. Ez esetben romlik az állat számára az élőhely és a táplálék minősége. Utóbbi állapotok egyre gyakrabban előfordulnak, ezért tartották fontosnak az illetékesek a Legelők Zöld Hetének meghirdetését.
A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság felkéri a polgármesteri hivatalokat, illetve a közbirtokosságokat a következő teendők megtételére: a legeltetési időszak betartásának követése, a legelőt használó állattartók listájának ellenőrzése, a legeltetési díjak kifizetésének ellenőrzése, a legelő előkészítése a legeltetésre. Utóbbi során a mérgező, illetve gyomnövények kiirtása az egyik legfontosabb. További feladatok a legelők felülvetése, ott ahol ez szükséges és az agrárkörnyezeti gazdálkodás megengedi, kutak karbantartása, illetve környékének feltöltése, vályúk helyreállítása, kitisztítása, nyalósó kihelyezése, sérülést okozó tárgyak, valamint a hulladék eltávolítása, árnyékos pihenőhelyek kialakítása.
„Reméljük, községszinten lesz foganatja és eredménye is ennek a felhívásnak” – fogalmazott Török Jenő, a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Mint mondta, az ezzel foglalkozók zöme ismeri és tudja a tennivalók fontosságát, ám sokan elmulasztják ezeket.