Fotó: Rédai Botond
A falunak az éke – így fogalmazott Mihók Péter gyimesközéploki polgármester a településen még a kilencvenes évek elején létesült üzemanyagtöltő állomásról. A lakossági, illetve önkormányzati hozzájárulással, a Gyimes völgyében elsőként létrehozott benzinkút úgy két éve indult hanyatlásnak. Az esetleges újraindításhoz fűzött remények a múlt héten végleg szertefoszlottak, amikor is a tulajdonos utasítására elkezdődtek a felszámolási munkálatok.
2010. december 14., 18:152010. december 14., 18:15
2011. január 06., 17:032011. január 06., 17:03
Javában zajlik a bontás. A remények szerint az épület megmarad
Senki sem tudja megmagyarázni, miért döntött úgy a Petrom Rt., hogy a felújítás után rövid idővel bezárja a gyimesközéploki benzinkutat. A községvezetők azt mondják, a tulajdonos tájékoztatása szerint a környezetvédelmi szempontból nem megfelelő tartályok miatt kellett ehhez folyamodni, ám ők mégis érdeket sejtenek a háttérben. Annyi bizonyos, a község jelenleg azon fáradozik, hogy visszavásárolja a töltőállomásnak otthont adó területet és ingatlant.
A leépülés fokozatosan kezdődött. Az éjszakai műszak egyik napról a másikra megszűnt, míg végül bezárták az állomást – elevenítette fel az elmúlt két év történéseit Mihók Péter. Gyimesközéplok polgármestere elmondta, a sokáig jól működő benzinkutat még a kilencvenes évek elején hozták létre.
„Ahogy tudom, azon a helyen egy régi zsidó épület állt, igencsak rozoga állapotban” – fogalmazott az elöljáró. Mint megtudtuk, annak felét lebontották, a maradék részt pedig felújították, a lakosság és az önkormányzat hozzájárulásával. A hivatal végül a területet átadta a Petromnak. A községvezető kihangsúlyozta, talán a tartályok nem megfelelő minősége vezetett ide, hiszen egyik évben szivárgás is volt. Ugyanakkor érthetetlen számára, hogy a tulajdonos, ha ezt tudta, miért költött az állomás felújítására. Nem sokkal a bezárás előtt ugyanis elektromos fűtőrendszert szereltek be az épületbe, illemhelyeket alakítottak ki, új pumpákat helyeztek üzembe, korábban pedig webhálós átjátszó állomást szereltek Antalok-patakán csak azért, hogy az üzemanyag-állomás internetes szolgáltatásban részesülhessen.
Visszavásárolnák a területet
A bontás még a múlt héten elkezdődött – számolt be érdeklődésünkre a polgármester. Mint kifejtette, a munkálatot végző bukaresti cég eredeti tervében nem csak a tartályok kiemelése, hanem az épület lebontása is szerepelt.
Tárgyalásokat folytattunk a fővárosi vezetőséggel, végül sikerült annyiban kiegyezni, hogy az épület megmarad – nyugtázta a polgármester. Hozzátette, a jövőbeli elképzelések között talán egy új töltőállomás létesítése is szerepelhet, egyelőre azon van a lényeg, hogy vissza tudják vásárolni a szóban forgó ingatlant és a hozzá tartozó mintegy hét áras területet.
Válaszra várnak
Gergely Károly alpolgármesterrel a bontás helyszínén találkoztunk. Elmondta, árajánlatot is küldtek már a Petromnak. Az épületért 15 ezer lejt, míg a területért 1200 lejt fizetnének, ehhez még az áfa értékét kell hozzászámolni. Gergely szerint a legszomorúbb az, hogy a jelek szerint a gyimesbükki töltőállomás is hasonló sorsra jut, így a lakosoknak mindössze a felsőloki mini-benzinkút áll majd rendelkezésükre. Ez hosszú sorokat, illetve több kiadást jelent a vásárlók számára.
Görbe Vilmos gyimesbükki polgármester ezzel kapcsolatban csak annyit mondott portálunknak, nem tud a Petrom azon szándékáról, hogy bezárja a településen levő kutat. Kijelentette, az üzemanyag-ellátásban tapasztalt fennakadások ideiglenes jellegűek, ezek elhárításán dolgoznak.
Kíváncsiak lettünk volna az OMV-csoporthoz tartozó Petrom Rt. álláspontjára is ebben a kérdésben. A társaság sajtóosztályán azonban senki nem válaszolt telefonhívásunkra, és egyelőre levélben feltett kérdéseinket sem méltatták válaszra.
Nem rombolni, építkezni kellene
A tanács adta annak idején a téglát, az emberek összepótoltak az építkezéshez. Most jönnek és tönkreteszik az egészet – említette Tankó Árpád gyimesközéploki lakos. Véleménye szerint a XXI. században építkezni kellene, nem rombolni. Azt még elmondta, a középloki benzinkút a szentegyházi létesítménnyel egyszerre épült, 1992-1993 között, utóbbi még most is működik.
szóljon hozzá!