Egyre több vállalkozás csődölt be az utóbbi hónapokban Csíkszeredában. A bezárt kávézók, szépségszalonok, ajándékboltok, edény-, óra- és ékszerüzletek azt jelzik, hogy a megfogyatkozott vásárlóerő miatt már nem lehet nyereségesen működtetni a boltokat.
2013. január 16., 17:362013. január 16., 17:36
2013. január 16., 17:452013. január 16., 17:45
A csíkszeredai Kaufland nagyáruházban nemrég zárt be az órákat és ékszereket árusító bolt, a Temesvári sugárúton szépségszalon és kávézó húzta le a rolót, a Tudor lakótelepen pedig turkálórészleget ért el a gazdasági válság. Íme néhány példa – a teljesség igénye nélkül –, amely azt jelzi, hogy koránt sincs vége a gazdasági válságnak. A vásárlói szokások változásairól a csíkszeredai Tulipán, illetve a sepsiszentgyörgyi Sugás áruházak ügyvezető igazgatóját, Szabó Csillát kérdeztük.
Nehéz helyzetben lévő vendéglátóipar
Szabó Csilla az áruházaikban vásárló átlagcsaládok pénzköltési stratégiájáról beszélt. „Először mindenképp a lakásfenntartással járó kiadásokat, vagyis a számlákat törlesztik, utána jöhet az élelmiszervásárlás. Talán kijelenthetjük, hogy az élelmiszerüzletek érzik a legkevésbé a válságot.” A számlák kifizetése és élelmiszer-vásárlás után a háztartással kapcsolatos termékekre költenek leginkább – folytatja –, ide sorolhatók a takarítószerek és a tisztálkodási termékek. „A kozmetikai üzletekben a vásárlók már az olcsó termékeket választják, akárcsak a ruhaboltokban. A legjobban a vendéglátóipar inog: már kevesebb alkalommal étkezünk vendéglőkben, a kávézókat is kevesebbszer látogatjuk. De talán a leginkább a lakberendezéssel foglalkozó vállalkozásokat érintette a krízis, mert manapság egy családi költségvetésből erre jut a legkevesebb. A Tulipán áruházban is a lakberendezési tárgyakat, illetve az egyéni dolgokat árusító üzleteket sújtja legerősebben a válság.”
Új életérzés: a bizonytalanság
Az áruház célközönsége nem változott, a költési szándék és képesség viszont érezhetően csökkent.
„A családok esetében egy új életérzés lett a bizonytalanság. Sokan már akkor tartottak a krízistől, amikor még be sem gyűrűzött hozzánk. Ugyanakkor látni kell, hogy egy Csíkszereda nagyságú városka sokkal jobban megérzi a válságot, mint egy nagyváros. A kisvárosnak kisebb a kilábaláshoz szükséges önereje, nincs ipara, ami segítené a talpra állást” – vélekedik az ügyvezető, aki tanulságként értelmezi, hogy a náluk üzletet nyitó személyek manapság már sokkal racionálisabban gondolkodnak: például csak akkora felületet bérelnek, amennyire feltétlenül szükségük van. „Voltak, akik kérték, hogy a bérek csökkentése érdekében kisebb felületre kerülhessenek.” A Tulipán áruházban jelenleg több mint harminc cég működik, az utóbbi két esztendőben egy-két vállalkozás volt kénytelen bezárni üzletét, helyettük újakkal kötöttek bérleti szerződést.
Petőfi utcai lokálok gondjai
A csíkszeredai Petőfi utca Paris bisztró nevű kávézójának társtulajdonosától az utóbbi évek tapasztalatiról és a hogyan továbbról érdeklődtünk. „Szerencsés helyzetben vannak a víz-, gáz- és áramszolgáltatók, mert akkor és annyival drágíthatnak, amennyivel akarnak, mi viszont csak megfontoltan növelhetjük árainkat. Több mint két éve nyitottuk meg kávézónkat, de eddig csak egyszer emeltünk árainkon, akkor is legtöbb egy lejjel” – mondja Csobot Rita kávézótulajdonos, aki szerint a válság elhúzódása mellett a Petőfi utca felújítása miatt is aggódnak az üzletek működtetői.
„Egyelőre semmit nem tudunk arról, hogy mikor kezdődik a sétálóutca felújítása. Tavaly a Petőfi utca és a Majláth tér cégtulajdonosaival közösen részt vettünk egy lakossági fórumon, de akkor a városvezetés nem tudott pontos dátumot mondani. Pedig jó lenne tudni, mert az alatt nehéz lesz az üzletek megközelítése, ami mindnyájunknak bevételkiesést eredményez.” A bizonytalanságon túl Csobot Rita a legnagyobb problémának a kis- és középvállalkozókat újabb és újabb adókkal, illetve illetékekkel sújtó országos intézkedéseket tartja.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!