Fotó: Rédai Botond
A víz maga az élet – talán ezt tartották szem előtt azok, akik körülbelül egy évvel ezelőtt nekiláttak a Bátordi-forrás felújításának. A közösségi összefogás révén megvalósult munka gyümölcsét pénteken délután vehette szemügyre a nagyérdemű.
2010. június 12., 13:372010. június 12., 13:37
2010. június 12., 18:562010. június 12., 18:56
Fotó: Rédai Botond
Isten hozott – immár ezzel a szöveggel ellátott faragott tábla fogadja azt, aki Újtusnádon, a vasutállomás közelében található forrásnál szeretné oltani szomját. Az egykori romos állapotok már csak a múlt emlékei maradnak, hiszen a helybéli Ravasz Antal kezdeményezésére, vállalkozók és falubeliek segítségével, sikerült méltó környezetet adni a település egyik nevezetességének.
Az avató ünnepséget sokan tisztelték meg jelenlétükkel. László András plébános áldása után Ravasz Antal elevenítette fel néhány mondatban a felújítás történetét. „Amikor megláttam, a könnyem kiesett” – utalt a korábbi állapotokra a kezdeményező. Elmondása szerint a forrás vize egyszerűen ihatatlan volt, környéke siralmas, ezen mindenképp változtatni kellett. „Pénz nem volt, ám mindenki segített, amivel tudott. Ki anyaggal, ki kétkezi munkával” – tette hozzá Ravasz, egyúttal arra kérve a jelenlevőket, óvják és vigyázzanak a méltóságát visszanyert forrásra. A felszólalók között volt Rafain Endre polgármester is, aki a helybéliek munkáját dicsérte. Szavalatok illetve a tusnádi rezesbanda tették még ünnepélyesebbé az alkalmat.
Voltak rosszakarók is
Hihetetlen, de egyesek mindent megtettek azért, hátráltassák a munkálatokat – tudtuk meg Ravasz Antaltól. Hiszen rossz szándékú emberek oltatlan meszet öntöttek a forrás küpüjébe, vagy éppen kővel rakták meg azt. Ezzel együtt szűk esztendő alatt csak sikerült befejezni a felújítást.
Nem nézhette tétlenül
„Valamikor gyermekkoromban strand volt itt. Ide jártunk fürdeni, ide jártunk borvízért. Mikor megláttam, hogy néz ki, elkeseredtem. Eldöntöttem, rendbe kell tenni” – fogalmazott lapunknak Ravasz Antal. A határozatot konkrét tett is követte, a munka gyümölcsét Újtusnád határában tekinthetjük meg. Ami még hiányzik, egy asztal és egy pad, hogy legyen ahol megpihenni az ide jövőnek – tette hozzá beszélgetésünk végén az ötletgazda. Majd arra is felhívta a figyelmünket, a forrásnál egy emlékkő is látható, amit Köpe Sándor építészmester állíttatott 1876-ban.
szóljon hozzá!