Fotó: Barabás Ákos
Kifogásolja az egészségügyben dolgozók érdekvédelmi szervezete, a Sanitas, hogy az augusztus elsejével életbe lépett bérekre vonatkozó sürgősségi kormányrendelet nem terjed ki az egészségügyi rendszer összes alkalmazottjára.
2016. szeptember 19., 11:362016. szeptember 19., 11:36
2016. szeptember 19., 12:132016. szeptember 19., 12:13
A szakszervezeti vezetőkkel csütörtökön Vlad Voiculescu, az egészségügyi tárca vezetője és Dragoş Pâslaru munkaügyi miniszter találkozott, és megvitatták a kormányrendelet pontatlanságait. A szakszervezet októberig, a következő költségvetés-kiegészítésig megoldásokat vár a minisztériumoktól a bérproblémákra.
Az augusztus elsején életbe lépett kormányrendelet csupán az egészségügyi alkalmazottak egy részére vonatkoztatható, és számos kérdést vet fel – mondta el Nyulas Emma, a Sanitas Hargita megyei vezetője.
A fizetésemelési intézkedésből kimaradt az irodai személyzet, a kórházak kisegítő személyzete, a közegészségügyi igazgatóságok hivatalnokai, a gyermekvédelmi rendszerben dolgozók, a vérközpontok alkalmazottai, valamint a bölcsődékben tevékenykedő egészségügyi alkalmazottak is.
Az is probléma, hogy nem tisztázott, egyes alkalmazottak milyen besorolásba tartoznak, hiszen számos helyen az önkormányzatok alkalmazásában állnak. Például van Hargita megyében olyan település, ahol az iskolák, napközik asszisztenseit nem a klinikai alkalmazottak kategóriájába sorolták, máshol igen, így nem egyformán kapnak fizetést. Ez azért probléma, mert esetükben nem lehet egyértelműen alkalmazni a törvényt, így ennek pontosítását is kérték a csütörtöki találkozón.
Egy másik gond a szakszervezet számára, hogy az új kormányrendeletben aránytalanságok vannak a fizetéseket illetően: például a megyei sürgősségi kórházakban nagyobbak a fizetések, mint a városi vagy kisebb települések kórházainál. „Én úgy gondolom, hogy minden kórház alkalmazottai egyformán elvégzik a munkát, attól függetlenül, hogy milyen besorolású kórházban dolgoznak” – szögezte le a problémával kapcsolatban Nyulas Emma, hozzáfűzve, hogy eddig is voltak különbségek, de most nagyobbak az aránytalanságok.
A szakszervezet vezetői jövő héten további tárgyalásokat folytatnak a kormány képviselőivel, és amennyiben nem sikerül megegyezniük, jövő hónapban tiltakozó megmozdulásokat rendeznek. Az országos sajtó szerint ezek szeptember 20-ától kezdődhetnek, Nyulas Emma azonban elmondta, erre a megmozdulásra még senki nem jelentkezett, ugyanis túl korai lenne. Ám amennyiben a következő keddig nem rendeződik a helyzet, szeptember 27-én és október 4-én sztrájkőrségeket tartanak a minisztériumok előtt, majd október 19-én figyelmeztető sztrájkot, október 31-én pedig általános, munkabeszüntetéssel járó sztrájkba lépnek.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!