Fotó: Veres Nándor
A Csíki Játékszínben csütörtökön 19 órától, a Multimed Clinica és a Nagy István Művészeti Szakközépiskola szervezte Slágerebbje keretében napjaink legnépszerűbb slágerei csendülnek fel a művészeti iskola jelenlegi és egykori diákjai előadásában.
2014. március 18., 21:032014. március 18., 21:03
2014. március 18., 22:402014. március 18., 22:40
A Slágerebbje egy kikapcsolódási lehetőséget nyújt a zene szakos tanulók számára, ugyanakkor egy lehetőséget is nyújt arra, hogy az elsajátított tananyagot máshol alkalmazzák.
A tudás mint a műfajok közti átjárás záloga
„Egy ilyen rendezvényen is kiderül, hogy mennyire fontos az iskolában a zenei ábécé elsajátítása, mint a zeneelmélet, a zenediktálás, a formatan, az összhangzattan megtanulása, mert ezáltal válnak a tanulóink alkalmassá, hogy a komolyzenétől eltérő zenei műfajokat is ki tudjanak próbálni, át tudjanak látni. Gyakorlatilag mindenféle zenei stílusban színpadképes produkciókat tudnak létrehozni, ha a szaktantárgyukat megfelelő szinten elsajátították” ‒ határozta meg tömören honlapunknak a rendezvény fő rendeltetését a próbákon a diákokat segítő Dobos Krisztina zenetanár.
Kifejtette, a fenti elv persze nem minden esetben helytálló, például ismerünk olyan tehetséges cigány muzsikusokat, akik híres zenészek, de nem ismerik a kottát, és kizárólag hallás után tanultak meg zenélni. Hozzátette, az is igaz viszont, hogy a kivétel általában erősíti a szabályt, vagyis az emberek többségére a fenti szabály vonatkozik.
A kreativitás ösztönzése
Mivel ez már a negyedik kiadása a Slágerebbjének, következtetéseket is le lehet vonni: a tanárnő azt figyelte meg, hogy a könnyűzenei műfajok megkóstolása kreatívabbá teszi a tanulókat. Ösztönzi őket arra, hogy új hangszereket próbáljanak ki. Említette, hogy a nagybőgős basszusgitáron kezdett zenélni, a klarinétos pedig a szaxofonon tanult meg játszani. Olyan is megtörtént, hogy a hegedűs gitárt vett kézbe, és elpróbálta rajta az egyszerűbb dallamokat, illetve az akkordok elsajátításával egy kicsit közelebb került az összhangzattanhoz.
Legtöbben a rendezvénybe az ének szakosok közül szoktak bekapcsolódni, számukra nagy élményt jelent megtapasztalni, hogy a klasszikus repertoáron edződött hangtechnikájuk gyakorlatilag lehetővé teszi, hogy a könnyedebb műfajban mindent elénekeljenek.
Fellépő énekesek: Dobos Krisztina, Kreiter Helga, Biro Szilvia, Gaber Orsolya, Fehér Eunika, Csíki Beatrix, Timár Kinga, Görbe Norbert, Bálint Zsolt, Erdély Emő, Boros Júlia, Pál István, Dobos Fanni, Antal Áron, Orbán Zsófia, Benedek Éva, László Mária, Kacza Zsolt, Mihály Bernadett, Kristály Rita.
Az énekeseket a Crisis Band, illetve Ádám Júlia – kahon, Bene Zoltán – billentyűs hangszereken, Román Hunor – hegedűn kíséri.
szóljon hozzá!