Fotó: Veres Nándor
Bár nem volt olyan meleg, mint a piros és narancssárga meteorológiai riasztások által érintett országrészekben, rekordközeli hőmérsékletet mértek szerdán Csíkszeredában is. Székelyudvarhelyen is tetőzött a kánikula.
2015. július 08., 18:132015. július 08., 18:13
2015. július 08., 18:302015. július 08., 18:30
30,1 Celsius-fok volt Csíkszeredában a napi csúcshőmérséklet kedden, szerdán délután négy órakor pedig 30,9 Celsius-fokot mértek a helyi meteorológiai állomáson. A napi csúcshőmérsékletet este kilenc órakor számolják ki az adott napra, a szerda délután mért érték azonban már rekordközeli volt: a július 8-án a városban valaha mért legmagasabb hőmérsékleti érték ugyanis 31,5 Celsius-fok – tudtuk meg Pethő Dévay Ildikótól, a marosvásárhelyi területi meteorológiai központ munkatársától.
A meteorológus közölte, csütörtökön már lehűl kissé az idő, délutántól pedig heves esőzések várhatók, erős szél és akár jég kíséretében. Ez a hidegfront azonban gyorsan távozik, péntektől visszatér a szép idő, de már az átlagnak inkább megfelelő hőmérsékleti értékekkel. Csíkszereda térségében ebben az időszakban napközben a 23-25 Celsius-fok az átlagos hőmérséklet. Bár napok óta melegebb van a megszokottnál, a mentőszolgálatnál nem emelkedett a riasztások száma.
Székelyudvarhelyen is meghaladta a hőmérséklet a 30 Celsius-fokot szerdán, az aszfalt és az épületek ontották magukból a meleget. Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint kora délután, 13 órakor 30 fokot mutatott a hőmérő higanyszála a város meteorológiai állomásán.
Az ilyenkor ajánlott egészségügyi óvintézkedések betartására is érdemes odafigyelni – erre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője hívta fel a figyelmet – a legfontosabbak között kitérve a megfelelő mennyiségű – napi 2–2,5 liter folyadék – bevitelére. Az ajánlott mennyiség azonban testsúly és egészségi állapot alapján eltérő lehet, például egy súlyos szívelégtelenségben szenvedő beteg számára problémát okozhat napi két és fél liter folyadék elfogyasztása, ha nem veszít elég folyadékot, például izzadás által – hívta fel a figyelmet a szakorvos.
Lehetőleg jól szellőző, hűvös helyen kell maradni a hőség idején, kerülni a szabadtéri teendőket, a ruházatot illetően pedig a jól szellőző, világos színű, természetes anyagokból készült az ajánlott. A hőségriasztás miatt egyébként jelentési kötelezettség van érvényben a Hargita megyei egészségügyi rendszerben is, de a közegészségügyi igazgatóság még semmilyen rendkívüli esetről nem kapott jelentést – mondta szerda délután Tar Gyöngyi.
Mivel a hőmérséklet nem haladta meg a 35–37 fokot, nem léptek érvénybe általános munkaidő-csökkentési előírások. Egyébként a Hargita megyei mentőszolgálat sem kapott tegnap kora délutánig az átlagosnál több riasztást vagy a kánikulához köthető rosszullétek miatti segélyhívást – tudtuk meg Ambrus Józseftől, a székelyudvarhelyi mentőszolgálat vezető orvosától. A téma kapcsán viszont felhívta a figyelmet arra, hogy szerdától már csak faxként működik a helyi mentőszolgálat 0266-216100-as telefonszáma, így a mentőket minden esetben a 112-es sürgősségi segélyhívószámon keresse a lakosság.
A hőség miatt napközbeni útlocsolást rendelt szerdára a székelyudvarhelyi városháza a szolgáltatást végző RDE Hargita Kft.-től. – tudtuk meg Koszta Attilától, a vállalat vezetőjétől. Ez azonban nem jelent a szokásosnál gyakoribb útlocsolást, hanem az általános program szerint hajnalban kezdődő locsolás délre történő átütemezését kérte az önkormányzat szerdára. A városháza ugyanakkor – a hőségriadó miatt – a város több pontján is ívóvízosztásba kezdett tegnap délután: a járókelők két helyszínen, a Városháza téren, valamint a Bethlen-negyedi áruházak parkolója előtt kaphattak ivóvizet.
Legjobban azok jártak, akik a strandokon vészelték át a szerdai hőségriadót, a hőmérséklettel párhuzamosan a látogatók száma is megugrott a fürdőhelyeken, a gyenge szezonkezdés után valószínűleg az eddig eltelt időszak egyik legnagyobb bevételcsúcsát eredményezte a kánikula a strandokon.
A Partiumban a hőmérsékleti értékek árnyékban is épp csak alulról súrolták a 40 Celsius fokot, míg a narancssárga jelzés alá eső területeken is 37–39 fokot mértek. A páratartalom a legtöbb régióban átlépte a kritikus 80 egységnyi határt, így a hőérzet fokozottan kellemetlennek bizonyult.
Az előrejelzések értelmében a hőhullám még csütörtökön sem hagyja el az országot, a keleti és déli országrészekben továbbra is marad a hőség, a nyugati országrészből fokozatosan kelet felé haladva azonban már többfelé lehet vihar, villámlással, dörgéssel kísért zápor és zivatar. A szél is megerősödik, időnként a széllökések elérhetik akár a 90 kilométer/órás sebességet is.
A csapadékkal érkező enyhe hidegfront nem hoz nagyfokú lehűlést, az évszaknak megfelelő hőmérsékleti értékek várhatók. Amint azt korábban Ion Sandu, az Országos Meteorológiai Szolgálat igazgatója jelezte, az országban a hónap végéig 30 fok feletti hőmérsékletek várhatók, ami az ország nagyon sok vidékén extrém szárazságot eredményezhet. Az ANM vezetője szerint ugyanakkor a narancssárga és piros riasztások extrém hőmérséklete és az instabilitás nem lesz annyira erőteljes, mint Nyugat-Európában, ahol országok állnak egy hete piros riasztás alatt.
Sebességkorlátozás miatt késtek a vonatok
Miután a levegőben és árnyékban mért nappali hőmérséklet szerdán az ország legnagyobb részén meghaladta a 30 Celsius fokot, a Román Vasúttársaság (CFR) sebességkorlátozást vezetett be. Mint a CFR szerda délelőtti közleménye is rámutatott, ekkora hőségben a vasúti sínek mentén a hőmérsékleti értékek meghaladják az 50-55 Celsius fokot is, így a közlekedés biztonsága érdekében 20-30 kilométer/órával csökkenteni kell a sebességet. Egyúttal azt is bejelentették, hogy kánikula idején a karbantartó személyzet pluszellenőrzéseket végez a teljes vasúti hálózaton, és folyamatosan rögzítik a sínek szintjén mért hőmérsékletet.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!