Fotó: Kristo Robert
Kihasználtak, átvertek – erről panaszkodik néhány lakó azok közül, akik tavaly decemberben költözhettek be az újonnan épült tusnádfürdői ANL-tömbházba. Elmondásuk szerint az új fészek öröme rövid időn belül rémálommá változott: pocsék minőségű lakások mellett horribilis összegű közköltségeket kell fizessenek. Albert Tibor polgármester viszont túlzásnak tartja a megfogalmazottakat. Az elöljáró úgy véli, vannak problémák az épületben, de ezek mind megoldhatóak.
2010. június 01., 17:512010. június 01., 17:51
2010. június 01., 18:342010. június 01., 18:34
Fotó: Kristo Robert
Rossz minőségű szigetelés az épületen, hibásan megtervezett fűtésrendszer, illetve számos építkezési hiányosság miatt kell szenvedniük a tusnádfürdői ifjúsági lakásokban élőknek. Legalábbis ezt állítja a helyi születésű Német Zsolt, aki több lakótársával együtt panaszkodott lapunknak. Mint mondják, a hatalmas költségek lassan ellehetetlenítik helyzetüket, a polgármesteri hivatal, élén Albert Tibor polgármesterrel pedig teljes érdektelenséggel viseltetik sorsuk iránt. Utóbbi tagadja a vádakat, kifejtve, épp az a személy a legnagyobb hangadó, akinek a legtöbb tartozása van a közköltségek terén.
Igazi állóháború van kialakulóban a fürdőváros polgármestere, illetve a tavaly év végén átadott ANL-lakások néhány bérlője között. Utóbbiak nevében Német Zsolt elmondta, a beköltözés után számos hiányosságot fedeztek fel a belső munkálatokban. Többek között rosszul felszerelt ablakok és teraszajtók, félbehagyott erkélyek borzolták a kedélyeket, vagy éppen a gyenge minőségű bejárati ajtók. A fűtőtestekről hiányoznak a hőszabályzók, és mint kiderült, az épület külső szigetelésével sincs minden rendben, helyenként sok kívánnivalót hagy maga után. A pincék szigetelése teljesen hiányzik, valószínűleg magas a hőveszteség is, ezt pedig a lakók zsebe érzi meg. Német a költségek leosztását is kifogásolja. A lakótól megtudtuk, a leghidegebb időszakban ötven napra számlázott a gázszolgáltató, az összeg pedig hihetetlen: a lépcsőházában 56,60 négyzetméteres lakásra 554 lejt számoltak ki fűtésre, neki személyesen további 474 lej költség jutott melegvíz-fogyasztás gyanánt.
„Egyszerűen nem értjük, mi alapján számolják ki ezeket az összegeket. Azt sem értjük, hogyan fizetünk olyan hatalmas, kétszáz lej körüli béreket, mikor az épület jelenlegi állapota nem indokolja ezt a magas értéket” – méltatlankodott Német Zsolt, majd hozzátette: „Az egész össze van rakva, mint a kártyavár, és azt akarják, hogy ennek költségeit mi fizessük. Egyszerűen elképzelhetetlen, hogy a polgármesterünk szőnyeg alá akarja seperni az egész ügyet, és el akarja hallgatni a problémákat.”
Fotó: Kristo Robert
Kilenc napig úsztak a szennylében
Német Zsolt úgy vélte, Albert Tibor polgármester hozzáállását jól tükrözi a legutóbbi eset. Május 22-én az esti órákban ugyanis eldugult az egyik lépcsőház pincéjében a szennyvízvezeték, a csatornalé még a földszinti lakásokat is elöntötte. A panaszos szerint többször szóltak a városvezetőnek a problémáról, ám „neki fontosabb volt a dísznövények elhelyezése, mintsem a vezeték megjavítása”. Itt megjegyezzük, hogy a helyszínen jártunkkor, azaz múlt szerdán lapunknak azt nyilatkozta a polgármester, még aznap kijavítják a hibát, a művelet viszont csupán folyó hét elején történt meg. A lépcsőházban maradt szennyezést azonban mindmáig nem takarították fel, és nem is fertőtlenítették a helyiséget. Ezzel kapcsolatban a közegészségügyi hatóságot is értesítették az érintettek. A további intézkedésekről dr. Miron Corneliától, az ellenőrzési osztály vezetőjétől szerettünk volna érdeklődni, ám az illetékes nem volt hajlandó nyilatkozni. Sőt, meg se hallgatta kérdésünket. „A polgármesteri hivatal az épület tulajdonosa, ők kellett volna minél előbb lépjenek ebben az ügyben. Ez is azt mutatja, Albert Tibor kiskirályi, uralkodói viselkedést tanúsít az ANL-lakókkal szemben, nem érdekli sorsunk és nehézségeink, szóba sem akar állni velünk” – nyomatékosított Német Zsolt. Vele együtt több lakóval is beszélgettünk ebben a kérdésben, ők azonban nem vállalták a nyilvánosságot.
Mi fizetünk a lakók helyett
Határozottan visszautasította Német Zsolt vádjait Albert Tibor. A fürdőváros polgármestere kihangsúlyozta, a költségek méltányosan, a lakók beleegyezésével voltak leosztva. „Nem mi tehetünk arról, hogy ilyen sok gázt fogyasztottak” – fogalmazott a január-februári fűtésköltséggel kapcsolatban az elöljáró. Mint mondta, a szolgáltató ötven napra számlázott, ám ha egy hónapra leosztjuk a 6600 lejes összeget, kiderül, egy lakásra körülbelül 300 lejes fűtésköltség jut. Az elöljáró hozzátette, jóindulatukat mutatja az, hogy a szolgáltatókat a hivatal kifizeti, a lakóktól csak utólag szedik be az összegeket. Így azoknak nem kell kamatot törleszteni az elmaradások miatt, mi több, a szolgáltatások sem szűnnek meg. Albert Tibor ugyanakkor azt is fontosnak tartotta elmondani, az első két hónapra vonatkozóan a gázszámla alapján számították ki a fűtést és a meleg vizet. Azaz, az összérték 25 százalékából számolták ki az utóbbit, míg a maradék 75%-ot osztották a lakófelületekre. Mindez törvényes módon történt. Később a meleg vizet már a fogyasztás alapján számolják, ám a fűtést nem tudják gigakalóriában mérni, ehhez nincsen joguk.
„Azt sem értik meg a lakók, ha a szolgáltatóra bízzuk a költségek számítását, az csak emeli a számlák értékét” – említette. Albert Tibor elismerte, új épületről van szó, természetes, hogy az első fűtési szezon után adódnak problémák. Ezeket a lakók le kell írják, a hivatal pedig elküldi a kivitelezőnek, lévén, hogy minden javítás garanciális munkálat. „Valóban sok a veszteség a fűtésrendszeren, de nem mi terveztük ezt” – jegyezte meg a polgármester, aki szerint a hivatal számára az volna a legkönnyebb, ha lakószövetséget alapítanának az ANL-bérlők, amely teljesen átvenné a tömbház adminisztrálását. A túl magas házbérekről (56,60 négyzetméteres lakrész esetében 200 lej) Albert Tibor megjegyezte, van egy ezzel kapcsolatos képlet, melynek kiindulópontja maga az épület értéke. Az egy négyzetméterre kiszabható összeget a fővárosban hagyták jóvá, így azon változtatni nem lehet.
Fotó: Kristo Robert
Kell egy adminisztrátor
„Az a legjobb megoldás, ha a lakók választanak egy személyt, aki kezelje ezt a helyzetet” – mondta András László, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal ANL-lakásokért felelős munkatársa. Az illetékes ismertette, a költségek leosztásában a legfontosabb szabály, hogy tisztán követhető legyen, illetve a lakrészenként megszabott összeg nem lehet több a szolgáltatói számlák összértékénél. A leosztás módozatát a lakószövetségek működését szabályozó törvény tartalmazza. A saját hőközponttal rendelkező lépcsőházak esetében a legegyszerűbb megoldás lehet a százalékos meghatározás: azaz a gázszámla értékének bizonyos százalékából számolják a fűtést, illetve a meleg vizet. Természetesen gigakalóriában is meg lehet állapítani az értéket, ám ez bonyolultabb számítást igényel. Az illetékes úgy tudja, a megyeszékhelyen lakásonként körülbelül 2,30 lejt kér a szolgáltató a költségek elosztására és a pénzek beszedésére, ezenkívül egy adminisztrátort is meg kell fizetniük a lakóknak. Csíkszeredai, saját hőközponttal rendelkező, 48 négyzetméteres lakás egy hónapi legnagyobb fűtésköltsége idén 344 lej volt.
Szakértői véleményt kérnek
„Követeljük, szakértői vélemény mérje fel az ANL-tömbház állapotát, az elvégzett munkálat értékét” – mondta Német Zsolt panaszos, kijelentve, addig nem egyenlíti ki számláit, amíg a helyzet nem tisztázódik. Kihangsúlyozta, minden olyan jellegű dokumentumot szeretnének látni, amely a létesítmény megvalósításával kapcsolatos. Ugyanakkor nyilvánosan kérik a polgármestert, adjon választ arra a kérdésre, ki és hogyan vette át a tusnádfürdői lakásokat ebben az igen megkérdőjelezhető állapotban. Egyébként az ANL Hargita megyei képviselőjét kedd délután szerettük volna elérni, ám nem jártunk sikerrel. Éppen ezért a problémával kapcsolatos álláspontjára a következőkben még visszatérünk.
Magyarország miniszterelnökének arcát és nevét felhasználva próbálja növelni népszerűségét az államelnök-választás második fordulója előtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje.
Rendkívül kiélezett helyzetet rögzített egy jármű fedélzeti kamerája, amelyen az látható, amint egy személyautó hajszál híján kerüli el a frontális ütközést egy teherautóval.
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.