Öntözőrendszert akarnak az alcsíki pityókának

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Jó ideje már, hogy az országos médiában téma a termőföldek öntözőrendszerének újbóli kiépítése. Természetesen ez inkább a nyári időszakban hangzik el számtalanszor, hiszen az utóbbi években tapasztalt aszály, főként a déli megyékben, igencsak megtépázta a terméseket. A tapasztalatok alapján elmondható, vidékünkön is egyre inkább kiszolgáltatottak vagyunk az időjárás hasonló viszontagságainak. Erre keresnek megoldást az illetékesek és az alcsíki burgonyatermelők.

Rédai Botond

2010. január 28., 17:452010. január 28., 17:45

2010. január 28., 17:572010. január 28., 17:57

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

A Hargita megyei önkormányzat vidékfejlesztési és program-igazgatósága alcsíki polgármesterekkel és burgonyatermelőkkel találkozott a minap. A megbeszélés témája igencsak időszerű és érdekes volt: öntözőrendszereket építenének ki az alcsíki pityókaföldeken. Az elképzelés szerint a közbirtokosságok bevonásával szeretnének duzzasztógátakat létrehozni, amelyeket nemcsak öntözésre, hanem turisztikai célokra is használhatnának a térség lakói.

„A megbeszélés apropóját az utóbbi évek szárazságai adták” – magyarázta érdeklődésünkre Márton István. A vidékfejlesztési és program-igazgatóság vezetője kiemelte, a termelők nagy része rájött már arra, hogy öntözés nélkül nehezen tudnak boldogulni. Az illetékes a szentmártoni társaság példáját hozta fel, ahol már négy éve használnak locsoló-berendezést az általuk megművelt földeken.

„Az igény már ősszel megfogalmazódott, most jutottunk oda, hogy egy asztalhoz üljünk az érintettekkel” – hangsúlyozta Márton. Mint tőle megtudtuk, az akarat, a szándék megvan, már csak a hogyanra kell megoldást találni. Az eddigi fejlemények alapján a következő hetekben felmérés készül, hogy az alcsíki gazdák hol és mekkora területet szeretnének öntözéses rendszerrel művelni, míg az egyik víz- és csatornahálózat-tervező cég előtanulmányokat készít az öntözés lehetséges módozatairól. Egy ilyen méretű beruházás viszont jelentős anyagi terhet jelent. Az illetékes ezzel kapcsolatban elmondta, kizárólag pályázati úton finanszíroznák a rendszer kiépítését, amihez a haszonélvező termelők kellene adják az önrészt. Emellett a megyei önkormányzat, illetve a helyi közbirtokosságok is kivennék a részüket a támogatásból.

Számtalan kérdést vetett fel a megbeszélés


Az öntözéses rendszer kiépítésének szükségességéről beszélt Gergely András csíkszentmártoni polgármester, az Alcsíki Kistérségi Társulás vezetője is. Mint elmondta, az utóbbi évek aszályai igencsak előtérbe hozták ezt a kérdést. „Minden olyan kezdeményezést támogatni fogunk, ami előmozdítja a térség mezőgazdaságát” – hangsúlyozta a községvezető. Hozzátette, a folyamatot elindító megbeszélés számos kérdést vetett fel. „Egyszer kell tudjuk, hogy mit akarunk. Mekkora területet öntöznénk, fel kell térképeznünk a lehetséges vízforrásokat, illetve a beruházás anyagi vonzatát” – fejtette ki az elöljáró.

Állítása szerint valószínű, a kis parcellákkal rendelkezők nemigen tudnak majd labdába rúgni, ezért is fontos a társasok létrejötte, főleg, hogy az értékesítés terén is úgy látszik, ennek van jövője. „Amennyiben a kollégák is jónak tartják az elképzelést, valószínűsíthető, hogy a kistérségi társulás magára vállalja a megvalósíthatósági tanulmány elkészítését” – tette hozzá a községvezető.
Mint kiderült, hozzávetőlegesen két hét múlva többet fogunk tudni, hiszen újabb megbeszélést tartanak ebben az ügyben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei