A régi borvízforrások, illetve népi fürdők felújításáról többször is írtunk az elmúlt időszakban. Ezúttal viszont alcsíki viszonylatban eddig talán egyedi beruházásról van szerencsénk hírt adni: a csíkszentkirályi Borsáros-fürdő ugyanis nemsokára több lesz egy szabadtéri strandnál.
„Köztudott, a csíki térségben egy évben általában legtöbb két hónapot lehet a szabadtéri fürdőket használni” – kezdte a gondolatmenetet Székely Ernő. Csíkszentkirály polgármestere szerint ez volt az egyik fő oka azon döntésnek, miszerint egyszintes épülettel bővítik a létesítményt.
Az új ingatlanban szauna, jakuzzi, kezelő medence is helyet kap, utóbbi kettőhöz feltehetően melegített borvizet használnak. Természetesen a mosdók, öltözők sem maradhatnak ki a felszereltségből, ezen kívül egy kisebb büfé is a vendégek rendelkezésére áll majd. Az elöljáró kihangsúlyozta, a tervek szerint napelemes rendszerrel látják el az épületet, de természetesen a hagyományos energiaforrások is biztosítva lesznek.
És ez még nem minden: négy, vendégek elszállásolására alkalmas kis házikót is építenek a fürdő területén. „Amennyiben a turisták részéről kellő érdeklődés mutatkozik ezek iránt, számukat bővítenénk a jövőben” – magyarázta a községvezető.
Kifejtette, a távlati elképzelésekben egy kemping kiépítése is szerepel, melyben játszótér, sétatér, illetve sportolási lehetőség is biztosítaná a kellemes időtöltést. Székely Ernő ugyanakkor elmondta, a fedett fürdőt egyelőre kora tavasztól késő őszig működtetnék, ám az sem kizárt, hogy télen is üzemelni fog.
A már javában zajló beruházás értéke megközelíti a 800 ezer lejt, a finanszírozást a Hargita Megyei Tanács biztosítja. A községnek csupán az infrastruktúra kialakítását kell állnia, ennek része egy 500 méteres bekötőút kialakítása is. „Ezzel mindenképpen a turizmus fele is kacsingatunk. Reményeink szerint a strand visszanyeri korábbi fényét és Alcsík egyik gyógyturisztikai központjává válik” – mondta a községvezető.
Több mint százéves múltA fürdő a Borsáros tőzegláp szomszédságában található, az Olt-folyó partján, a falu központjában. Építését 1891-ben kezdték el, mivel az itt levő borvíz gyógyhatása (reumatikus- és ízületi bántalmakra) már korábban számtalan megbénult, nyomorék embernek adta vissza egészségét. Egy korabeli helytörténész az 1900-as évek elején jegyezte fel: „vannak állandó budapesti, romániai, csíkszeredai és más vidéki fürdővendégeink, akik nem győzik e gyógyforrás jótékony hatását eléggé dicsérni és magasztalni”. Az 1930-as években a fürdőmedencét megnagyobbították és öltözőfülkéket építettek hozza. Az 1940-es években a háborús viszonyok miatt a fürdő elhanyagolódott. A kommunizmus idején működött a strand, de fejlesztés híján, fokozatosan tönkrement, olyannyira, hogy a 80-as évekre már használhatatlanná vált. 2005-ben a budapesti tájépítő Ars Topia Alapítvány kezdeményezésére és segítségével teljesen felújították a strandot és kiépítették környezetét. 2007-ben a Tiva Társaság pályázati pénzből bekeríttette a fürdőt, megóvva ez által a rongáló kezektől.