Nem éri meg hazudni

•  Fotó: Kristo Robert

Fotó: Kristo Robert

Nem szabad elhallgatni a valóságot – tulajdonképpen ez a legfontosabb üzenet minden gazda számára az év végén rajtoló általános mezőgazdasági összeírás kapcsán. Az elmúlt ötven évre visszatekintve ez mindössze a harmadik alkalom, hogy teljes körű felmérést tartanak az agráriumban, holott tízévenként illene lebonyolítani ezt.

Rédai Botond

2010. február 04., 18:412010. február 04., 18:41

2010. március 08., 16:422010. március 08., 16:42

•  Fotó: Kristo Robert                       Galéria

Fotó: Kristo Robert

Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője kiemelte, nem történik egyéb, minthogy úgymond feltérképezik a romániai mezőgazdasági helyzetet. Ez azért is fontos, mert ez alapján uniós és kormányzati döntéseket lehet hozni, azaz nagy segítséget nyújthat a fejlesztési stratégiák kialakításában. Már, ha pontosan van elvégezve. Az igazgató szerint ugyanis a legutóbbi, 2002-ben lezajlott összeírás felemás eredményekkel zárult. „Eléggé negatívak az akkori tapasztalatok” – emlékezett vissza a szakember. Az történt ugyanis, hogy a gazdák csak tulajdonaik egy részét vallották be, így az összesítésnél például rengeteg földterület hiányzott a valós helyzethez képest. „Ez nem kollektivizálás. El kell felejteni a régi beidegződéseket” – jelentette ki az illetékes, aki szerint fölösleges letagadni a birtokban levő földeket és állatokat, hiszen a felmérés eredménye jelentősen befolyásolja a következő évek mezőgazdasági politikáját.

Már zajlanak az előkészületek

Információink szerint december elsején rajtoló általános összeírást több hónapig tartó munka előzi meg. Már a múlt hónap végén megalakult az ezt felügyelő megyei szakbizottság, melyben a folyamatban érintett közintézmények vezetői és munkatársai kaptak helyet. Jelenleg a helyi önkormányzatok mezőgazdasági regisztereinek a szúrópróbaszerű ellenőrzése zajlik. „A tapasztalat az, hogy ezek a regiszterek legtöbb esetben, 90 százalékban ki vannak töltve” – említette a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A továbbiakban meg kell alakuljanak a helyi bizottságok, fel kell készíteni a kérdezőbiztosokat, illetve egy sor egyéb teendő is akad.

Az unióban minden második gazda romániai


„Nálunk több mint 4 millió ember él mezőgazdaságból” – részletezte a hazai állapotokat Török Jenő, a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Elmondása szerint a gazdasági hatékonyság szempontjából ez a jelenlegi szerkezet nem jó, de mivel nem eléggé fejlett az ipar, illetve a különböző szolgáltatások területe, sokak számára nincs egyéb megélhetési lehetőség. „Csak megyénkben körülbelül 28 ezer farmer kapott valamilyen szubvenciót, míg Szlovákiában és Csehországban összesen van ennyi mezőgazdaságban dolgozó személy” – fogalmazott az illetékes, ismételten kiemelve annak fontosságát, hogy az általános összeírás alkalmával mindenki a valóságnak megfelelő adatokat valljon be, hiszen a következő évek támogatási rendszerének, illetve egyéb agrárpolitikájának meghatározásában ez lesz a kiindulópont.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei