Fotó: Gecse Noémi
Enyhe túlzással a „semmiből” a legmagasabb szinten találta magát 2010-ben a csíkszeredai kosárlabda, miután a VSK Csíkszereda meghívásos alapon bekerült az országos első osztályba. Az ott eltöltött három idény kiváló alkalom volt arra, hogy jó meccseket láthassanak a csíkiak. Időközben Csíkszeredában beindult az utánpótlás-nevelés is: jelenleg több korosztályban zajlik a szakmai munka.
2017. február 07., 13:242017. február 07., 13:24
2017. február 07., 15:222017. február 07., 15:22
A csíkszeredai kosárlabdázás történetének kezdete Silló Géza és Ladó Dénes tanárok nevéhez köthető, ők voltak ugyanis, akik elindították iskolás szinten a sportág oktatását. Intézményesült formában azonban csak a kétezres évek elejétől, egészen pontosan 2001-től létezik kosárlabda-oktatás Csíkszeredában.
2001-ben az ISK Csíkszeredai keretein belül kezdődött el a másfajta kosárlabda tevékenység, ahol három-négy generáció nevelkedett ki. Közülük kerültek ki azok a játékosok, akik a magját képezték annak a csapatnak, amely később bejutott a Román Országos Ligába – tudtuk meg Lászlófy Botondtól, a VSK Csíkszereda klub felnőtt férfi csapatának edzőjétől. A szakember ugyanakkor megkeresésünkre arról is beszámolt, hogy három szezonon keresztül szerepeltek a legmagasabb szinten, azaz az országos első osztályú bajnokságban.
A 2009–2010-es szezontól B-osztályos csapat alakult a városban Csíkszeredai ISK KK néven. Az idény végén a Csíkszeredában rendezett négyes döntőn a csíkiak a harmadik helyet szerezték meg, azonban az előttük végzett Bukaresti Granitul visszalépett a 16 csapatos élvonalból, a Román Kosárlabda Szövetség pedig a székelyföldi együttest kérte fel a fővárosi csapat helyére. A váratlanul jött felkérést a csapat vezetősége némi megfontolás után elfogadta, így a 2010–2011-es idényt már az A-osztályú kosárlabda-bajnokságban kezdte el a csapat. Három idényen keresztül volt első ligás csapata a városnak, egészen a 2012–2013-as szezon végig.
„Amikor váratlanul bekerültünk a Nemzeti Ligába (az országos legmagasabb szintű kosárlabda-bajnokságba – szerk. megj.), olyan volt, mint amikor bedobnak a mély vízbe, és ott meg kell tanulni úszni ahhoz, hogy túléljen az ember. Összességében azonban úgy gondolom – bár lehetett volna jobb is –, hogy mi, akik a csapat mellett voltunk akkor, minden tőlünk telhetőt megtettünk. Ahhoz, hogy többet hozzunk ki a helyzetből, rengeteg feltételnek kellett volna teljesülnie” – summázta.
Az abban az időszakban Hargita Gyöngye Kosárlabda Klub Csíkszereda néven futó csapat egy idő után túl sok vereségbe szaladt bele, ezért „úgy döntöttünk, hogy egy szinttel alább folytatjuk kevesebb külső erővel, többet építve a hazai, saját nevelésű játékosokra” – folytatta Lászlófy Botond.
Akkor több külföldi játékos is szerepelt a csapatban, ami az edző szerint nélkülözhetetlen azon a szinten a jó eredmények érdekében. Ugyanakkor abból a szempontból is hasznosnak tartja az idegenlégiósok szerepeltetését, hogy a hazai játékosok számára sok újat tudnak mutatni, tapasztalatot lehet szerezni rajtuk keresztül.
Bár a szabályzat szerint az első liga második csoportjában – amiben jelenleg szerepel a csíkszeredai együttes – is megengedett két külföldi játékos foglalkoztatása, a csapatban jelenleg nem szerepel idegenlégiós. Az együttes kerete tizenhárom tagot számlál, közülük kilencen helyiek, négyen az ország más régióiból érkeztek (egy sepsiszentgyörgyi, egy ploiești-i, valamint két nagybányai játékos).
Utánpótlás hét korosztályban
A VSK Csíkszereda klubnál működő utánpótlás-program jelenleg 100 gyereket ölel fel hét korosztályban. A lányoknál és a fiúknál is van egy-egy kezdő csapat, akik még nincsenek versenyben, most tanulják az alapokat. Emellett a lányok két országos korosztályban versenyeznek – U13-ban és U16-ban –, a fiúk pedig az U13-as, az U16-os és az U18-as korcsoportokban.
„Az utánpótlásunkban még fejlődnünk kell, például sokkal jobban le lehet födni a korosztályokat, egyelőre a négy edzővel ennyire vagyunk képesek. Az eredményeink is szerintem, főleg a lányoknál, most egyelőre kielégítőek. A fiúknál igazából kissé bonyolultabb a helyzet, főleg a 16–18 éveseknél. Ezekben a korosztályokban nehezebb jó eredményeket elérni, mivel a nagy országos bázisok elszívják a tehetséges játékosokat, így elég nehéz azokkal fölvenni a versenyt. Igazából a fiúknál az elsődleges célunk, hogy a saját felnőtt csapatunknak körülbelül kétévente tudjunk 2–3, esetleg 4 játékost biztosítani, akik be tudnak épülni abba rendszerbe, és ott képesek teljesíteni” – összegezte Lászlófy röviden az utánpótlás helyzetét.
A lányok eredményei
A lányok eredményeiről Nagy Kinga edzővel beszélgettünk. „2010-től van utánpótlás-nevelés Csíkszeredában, és két esztendeje büszkélkedhetünk olyan korosztállyal, amellyel bekerültünk az országos bajnokság nyolcas döntőjébe: két éve ötödikek lettünk, tavaly nyolcadikok. Most ezzel a csapattal ismét ott vagyunk az ország tizenkét legjobb csapata között. Ez a legnagyobb korosztályunk, tehát15–16 évesek” – számolt be az edző. Meglátása szerint az elmúlt időszakban egyre népszerűbb lett a kosárlabda a gyerekek, főleg a lányok körében, mivel a fiúk valamivel több sportolási lehetőség közül választhatnak a városban.
A gyerekek felkészítésében egyaránt fektetnek hangsúlyt az erőnléti edzésre, valamint a csoportos munkára. Minden edzésen két tréner felügyel a hatékonyabb munkavégzés érdekében. „Ez azért fontos, mert egyrészt hamarabb észrevesszük a hibákat, másrészt több gyerekkel így könnyebb dolgozni. Különböző feladatokat kapnak a játékosok, viszont korosztályonként eltérő, hogy melyek a prioritások. Tehát a haladó csapatainkkal mindig készülünk hétvégi meccsre annak függvényében, hogy ki lesz a következő ellenfelünk. A kezdőkkel pedig játékosan próbáljuk megismertetni az alapokat, például megindulás, megállás, passzolás” – ismertette Nagy Kinga az edzések menetrendjét. A lányoknak az edzéseket a Márton Áron és Segítő Mária gimnáziumok mögötti tornateremben tartják, hétköznaponként délután; a fiúk az Erőss Zsolt Arénában edzenek, minden hétköznap délután.
Nem hátrány a tanulásban
Egy édesanya elmondása szerint azért választották gyereküknek ezt a sportágat, mert az iskolában a tornaórán is szoktak kosárlabdázni a diákok, és a tanárnő tehetségesnek találta a lányát, ezért ajánlotta, hogy csatlakozzon ehhez a csapathoz. „A lányom szívesen jár ide, szereti, amit csinál, ezért úgy gondolom, hogy megéri, és számunkra sem megterhelő őt elhozni az edzésekre” – mondta. Egy hónapra amúgy jelképes összegbe – mindössze harminc lejbe – kerülnek az edzések.
Egy másik szülő, akinek a lánya csak két hete jár a csapatba, arról mesélt nekünk, hogy két és fél évig kézilabdázott a gyereke, de az nem vált be, így a lánya döntése alapján próbálták ki a kosárlabdát. „Egyelőre nagyon szereti, s úgy gondolom, éppen ezért ennyit nekünk szülőként is vállalnunk kell, hogy kihozzuk az edzésre. Egyáltalán nem hátráltatja a tanulásban sem, sőt úgy gondolom, nem hogy a tanulás rovására menne a sport, hanem a kettő erősítheti egymást” – nyilatkozta az éppen gyerekét váró édesapa.
A lányok kezdő csoportjának egyik tagja két labdavezetős gyakorlat között állt a rendelkezésünkre. A 11 éves kislánytól megtudtuk, hogy nővére példáját követve kezdett el kosárlabdázni körülbelül egy éve, ugyanakkor a barátnője is motiválta. „Jó érzés, hogy például az iskolában én és az egyik legjobb barátnőm kicsit jobbak vagyunk, mint a többiek” – mesélte lelkesen.
Egy másik kislány a televízióban találkozott először a sportággal, és annyira megtetszett neki, hogy úgy érezte, ki kell próbálnia. „A legjobban azt szeretem benne, hogy könnyen lehet a kezünkkel irányítani a labdát, szeretem a gyors megindulást, és azt, hogy kevés a szabálytalanság” – mondta.
Az U16-os lánycsapat egyik játékosa épp az edzésre készülve válaszolt néhány kérdésünkre. A már hetedik éve kosárlabdázó lány gyerekkorában mindenképpen szeretett volna valamit sportolni, és mivel adódott egy lehetőség az akkor induló csapatban, ezért ezt választotta.
A csíki kosárlabda jövőjéről
A csíkszeredai kosárlabda jövőjével kapcsolatban ismét Lászlófy Botondhoz fordultunk. Szerinte nagyon fontos tényező, hogy mire lesz igény a jövőben a város részéről, valamint a támogatások is sokat jelentenek.
„A Nemzeti Ligában való jó helytálláshoz körülbelül három-négyszerese kellene annak a költségvetésnek, amivel mi rendelkeztünk annak idején. A sportág az utóbbi időben nagyon fölfutott az országban, a televízióban is egyre több az élő meccsközvetítés, a nagyobb mérkőzésekre szép számban látogatnak ki a szurkolók. Úgy gondolom, hogy esetleg egy jó stratégiával, mondjuk 1–2 éven belül meg lehet próbálni a Nemzeti Ligában való újabb szereplést, de ahhoz sok feltételnek kell teljesülnie” – zárta Lászlófy Botond.
szóljon hozzá!