A csíkszeredai fejlesztési beruházásokat is érinti az uniós pályázatok kapcsán bevezetett pénzügyi korrekció. A Márton Áron Gimnáziumnak helyet adó épület felújítására elnyert eurómilliók egy részét például a kedvezményezettek szerint mondvacsinált okokra hivatkozva nem akarják kifizetni.
2012. november 22., 17:242012. november 22., 17:24
2012. november 22., 20:352012. november 22., 20:35
„Nem a mi hibánkból alakult ki ez a helyzet” – tisztázza rögtön a félreértések elkerülése végett Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere, aki Korodi Attila parlamenti képviselő társaságban az ún. uniós pénzügyi korrekció kérdéséről beszélt csütörtökön.
Morcos unió, mondvacsinált rendellenességek?
Az Európai Bizottság (EB) tavaly jelezte Romániának, hogy az uniós támogatású pályázatok esetében szabálytalanságokat tapasztalt, ezért fontolja, hogy részben vagy teljesen beszünteti az operatív programok részére biztosított pénzügyi hozzájárulást. A román kormány rögtön egyezkedni kezdett, és abban állapodott meg az EB-vel, hogy inkább vállalja az uniós programok kifizetésének 5–25 százalékos pénzügyi korrekcióját, mintsem leálljon a teljes finanszírozás. „Most futószalagszerűen minden elnyert uniós pályázatra mondvacsinált rendellenességeket tartalmazó jegyzőkönyveket gyárt az erre külön létrehozott bukaresti felügyelő bizottság. A jegyzőkönyvekben pénzügyi korrekciót ír elő, azaz százalékban megszabja, hogy egy-egy pályázatra az eredetileg vállaltakkal ellentétben mennyivel fog kevesebbet fizetni a finanszírozó Európai Unió” – magyarázta Korodi.
Pontokba szedett felrovások
Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának illetékesei a Márton Áron Gimnáziumnak és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumnak helyet adó épület felújításakor találkoztak először ezzel a felügyelő bizottsággal. Ez az ellenőrző szerv vizsgálódásai után küldött egy jegyzőkönyvet azokról a hibákról, amelyekért korrekciós százalékkal sújtja a beruházást. Ez azt jelenti, hogy a finanszírozó unió az elvégzett munkákról elküldött elszámolásokra meghatározott százaléknyi összeggel kevesebbet fog fizetni.
„Felrótták nekünk, hogy a pályázati kiírásunkban megszabtuk, amennyiben a gimnázium épületének felújítását külföldi cég nyeri el, annak Romániában irodát kell bejegyeznie, hogy legyen, ahová forduljunk észrevételeink esetén. Azt is nehezményezték, hogy előzetesen megszabtuk, csak olyan cég jelentkezhet a munkálatra, amelynek a lezárt pénzügyi évben pozitív volt a mérlege. Csődben lévő cégre nem szerettünk volna egy ilyen beruházást rábízni. Továbbá azt is felrótták, hogy megszabtuk, a fővállalkozó dolgozhat ugyan alvállalkozókkal, de a műszaki szakemberek legalább hatvan százaléka saját alkalmazott kell legyen. Többek között ezeket említették, majd a végén odaírták, hogy mindezek ellentmondanak az unió szabad verseny elvének” – sorolja Antal Attila.
A gimnázium felújítására több szerződést kötöttek, a bukaresti bizottság ezeket külön sújtotta korrekciókkal: a kivitelezési munkálatokat 10 százalékkal, a menedzsment és audit tevékenységeket, illetve a műszaki felügyeletet ugyancsak 5–5 százalékkal. Ezek esetében elszámoláskor az unió ennyivel kevesebbet fog az önkormányzatnak kifizetni. Pontos pénzösszegekről nem esett szó.
A városközpont köztereinek felújítási pályázatában, illetve a Petőfi utcai ifjúsági központra elnyert pályázatban is hibát találtak: ugyanazokat, mint a fentebb felsoroltak.
Ügyvédre bízzák a védelmet
Az októberi soros havi ülésén az önkormányzat elfogadott egy olyan határozatot, amelyben a testület felhatalmazza a polgármestert, hogy szükség esetén egy ügyvédi iroda szolgáltatásait vegye igénybe az európai uniós pályázatok kapcsán. Az önkormányzat minden óvás, illetve korrekció esetében bírósághoz fordul: a gimnáziumra vonatkozó jegyzőkönyvet már megóvták, ez ügyben az első tárgyalást jövő novemberre tűzték ki.
Országosan jelenleg több mint 160 uniós pályázatot vizsgálnak, tehát – ahogy az alpolgármester is mondta – „nem Szereda-ellenes ügyről van szó”. Nyertes per esetén az államkasszából fogják kifizetni az unió által visszatartott összeget, ellenkező esetben viszont az önkormányzat saját költségvetéséből kell finanszírozza azt.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
szóljon hozzá!