Fotó: Kristo Robert
Több mint egy hónap késéssel ugyan, de úgy látszik, végre lezárja a mezőgazdasági minisztérium a 2009-es területalapú támogatások (SAPS) kifizetését. Legalábbis ez derül ki a szaktárca által szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményből. Ehhez kapcsolódó hír, hogy míg legtöbben az elmaradt pénzösszeget várják, jó pár gazda az eddigi támogatások visszafizetésére kényszerül.
2010. augusztus 05., 18:122010. augusztus 05., 18:12
2010. augusztus 06., 11:082010. augusztus 06., 11:08
Fotó: Kristo Robert
Több mint 270 millió eurót fizet ki jövő héttel kezdődően a Mezőgazdasági és Intervenciós Kifizetési Ügynökség (APIA) a 2009-es termelési támogatások, illetve elmaradások kiegyenlítésére a gazdáknak. A szaktárca ígérete szerint a kedvezőtlen adottságú területeken 236 051 gazdának 1 306 415 hektárra 57 026 328 eurót fizetnek, míg az agrár-környezetgazdálkodás területéről több mint 990 000 gazdának 1 109 359 hektáros földterületre 185 206 134 eurót utalnak át. Az agrárminisztérium a rendelkezésére álló költségvetésből a támogatásoknak a 96%-át már kifizette, s mivel a többire nem volt fedezet, más minisztériumoktól kellett átcsoportosítsanak pénzt.
Nem tudjuk megbecsülni?
Míg a legtöbben természetesen minden baninak örvendenek, amit szubvenció gyanánt kapnak, sokan nem tartják be az erre vonatkozó feltételeket. Hírügynökségi értesülések szerint országszinten igen magas azon gazdák száma, akik vissza kell fizessék a SAPS-támogatásokat. Vaslui megyében például több mint négyszázan vannak ebben a helyzetben, ők az elmúlt három esztendőre vonatkozóan összesen több mint 370 ezer lejt kell visszaadjanak az APIA-nak.
„Hargita megyében is több gazda fizette már vissza és kell visszafizesse a nem járó, de kifizetett támogatást” – tájékoztatott Vitos Zsuzsánna, a Hargita megyei APIA igazgatója. Elmondása szerint a gond az, hogy sok esetben a gazdák nagyobb területre kértek támogatást, mint amennyit az ellenőrzések során bizonyítani tudtak, vagy nem mezőgazdasági – mint pl. beerdősödött – területre kértek szubvenciót. Az is előfordult, hogy olyan kaszalót/legelőt hagytak szándékosan beerdősödni, amire támogatást kértek, mialatt arra vállalkoztak, hogy 5 évig mezőgazdasági tevékenységet folytatnak azon a bizonyos területen.
„Azok a támogatások nem járnak, ezért visszaigényelendőek” – szögezte le Vitos. Hozzátette, a támogatás-visszafizetés lehet mind teljes, mind részleges mértékű, attól függően, hogy a saját felelősségre tett nyilatkozatban szereplő terület nagysága és az ellenőrzések során megállapított támogatható terület nagysága között mekkora a százalékban meghatározott különbség. A 30 százalék fölötti különbség már büntetést von maga után, míg az 50 százalék fölötti különbség a jövő évekbeli támogatásokat is büntetéssel sújthatja.
„A rendszer úgy van kialakítva, hogy mindig a visszamenő években letett kéréseket is ellenőrzi. Mivel egy terület 2007-ben is és 2010-ben is ugyanakkora kellene legyen, a nyilatkozott terület és az ellenőrzések során igazolt terület közti eltérések utólag is megállapíthatóak, így a nem járó, de kifizetett támogatásokat az APIA visszaveszi” – nyomatékosított az igazgató.
Elmondása szerint 138 gazda kellett mostanig 2007-re vonatkozó szubvenciót visszafizessen 1 banitól több tízezer lejig terjedő összegben. Folyamatban van a 2008-ra nem járó, de kifizetett összegek megállapítása és visszaigénylése is.
szóljon hozzá!