Fotó: Kristó Róbert
Az önkéntes tűzoltó-alakulat újraszervezése óta nem okoztak nagyobb károkat a tüzek Csíkszenttamás területén, hiszen a helyi önkéntesek megfelelő időben érkeztek ahhoz, hogy megelőzzék a nagyobb bajt.
2014. július 24., 18:062014. július 24., 18:06
2014. július 24., 18:572014. július 24., 18:57
A csíkszenttamási önkéntes tűzoltó-alakulat 2003-ban szerveződött újra, majd egy 2006-ban megjelent törvény értelmében első volt Hargita megyében, ahol az addigi polgárőrséget megszüntették és az önkéntes tűzoltóság vette át ennek a helyét – tudtuk meg Márk Tibortól. A csíkszenttamási polgármester ugyan nem önkéntes tűzoltó, viszont folyamatosan követi a helyi alakulat tevékenységét. Ő számolt be arról is, hogy a 2006-os átszervezés révén a nagyobb ember- és helyismerettel rendelkező önkéntesek vették át az éjjeli őrség helyét is. Így olyan őrök dolgoznak, akik esetenként könnyen megkülönböztetik a területtulajdonost a tolvajtól.
Idén még nem kellett oltaniuk
„El merem mondani, hogy megalakulásunk óta nem volt komolyabb tűzesetünk, mind csak tűzkezdetek voltak. A riasztásokat követően ugyanis a szolgálatos tűzoltók révén, 5-10 perc alatt helyszínen tud lenni az alakulat autóstól” – avatott be a községvezető. Elmondta, eddig még nem volt a mostanihoz hasonlóan nyugodt év: az elmúlt több mint fél év alatt még nem kellett helyi tűzesethez kivonulniuk. A helyi esetek mellett azonban a szomszédos települések tüzeihez is rendszeresen hívják őket, így már többször oltottak Csíkdánfalván, Csíkszentdomokoson.
Jól felszerelt alakulat
Az alakulat 24 tagot számlál, közülük négyen az önkormányzat alkalmazottai, így biztosítható az állandó tűzoltói szolgálat. Az önkéntesek között van huszonéves és negyven év körüli tűzoltó is, akiknek két autó, három motorpumpa és teljes felszerelés áll a rendelkezésére – részletezte Bíró Ferenc, az önkéntes tűzoltó-alakulat alparancsnoka. A polgármester hozzátette, legutóbb a Csík LEADER Egyesülethez leadott sikeres pályázatuk révén kaptak többek között új tűzálló ruhákat, egy motorpumpát, többféle tömlőt, gázmaszkot és újfajta sisakokat is.
Árvíz esetén is segítenek
Bíró kiemelte, a riasztásokat követően percek alatt elkészülnek és indulnak is a helyszínre: az alkalmazott tűzoltók először mindig a polgármesternek vagy az alpolgármesternek szólnak, majd azoknak az önkénteseknek, akik a faluban tartózkodnak, így mire kiáll az autó, már mindenki készenlétben van. A falubeli tüzek esetén egyszerre csupán 4-5 ember vonul ki, míg nagyobb tüzekhez, mint egy erdőtűz, akár 30-40 emberre is szükség van – ilyenkor a közbirtokosság is toboroz embereket. Nemcsak tűzesetekhez hívják őket, hanem árvizek esetén is segítséget nyújtanak, ugyanakkor autójuk fel van szerelve műszaki mentéshez szükséges eszközökkel is – tudtuk meg.
Előnyös a kisebb autó
Két autójuk egyenként ezer literes víztartállyal rendelkezik, ez oltás esetén csupán hét percig biztosítja a vizet a tűzoltóknak. De mivel a település jól el van látva tűzcsapokkal, és ismerik a patakokat, így percek alatt biztosítani tudják a folyamatos vízellátást. Sok esetben viszont előnyükre válik a kisebb méretű autó, hiszen azzal megközelíthetők a szűkebb utcák is.
Rendszeresen készülnek a versenyekre
Folyamatosan cserélődnek az alakulat tagjai: ahogy az idősebbek lemondanak az önkéntességről, a fiatalok vállalnak felelősséget a közbiztonságért. A versenyeken például az alakulat fiatalabb tagjai vesznek részt, akik rendszerint a Szent Anna-feredőnél gyakorolnak. A Feneketlen tó melletti téren ugyanazok a feltételek vannak, amelyek a versenyek alkalmával, így megfelelőképpen fel tudnak készülni a megmérettetésekre.
Tevékenykednek munkán kívül is
Havonta egy alkalommal találkozik a csapat, hogy megbeszéljék a szakmai kérdéseket is, emellett a falubeliekkel is folyamatosan tartják a kapcsolatot. Minden családot felkeresnek, és a tűzesetek megelőzéséről beszélgetnek velük, miközben megvizsgálják a porták biztonságosságát is. Rendszerint kiveszik a részüket a helyi közmunkákból, sőt évente megrendezik a tűzoltók bálját – sorolta a polgármester.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!