Fotó: Kristó Róbert
Folyó év március elsejétől indul a 2010-es egységes területalapú támogatási kérelmek letétele. Az általános feltételek gyakorlatilag ugyanazok, mint az előző években. A változás a kérelmek letételének technikai módozatát érintik – tájékoztatott Vitos Zsuzsanna, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
2010. február 05., 16:012010. február 05., 16:01
2010. február 05., 16:582010. február 05., 16:58
Fotó: Kristó Róbert
Megtudtuk, ez évtől újdonságnak számít, hogy a gazdák az interneten keresztül elérhető IPA Online alkalmazás segítségével elektronikus formában is kitölthetik a támogatásra bejelölendő területekre vonatkozó nyilatkozatot, és önmaguk berajzolhatják a légi felvételekre (a blokktérképekre) a mezőgazdasági parcellákat. Az IPA Online alkalmazás lehetővé teszi, hogy az adatok bevitele után automatikusan lehessen generálni a parcellákra vonatkozó nyilatkozatot, és a parcellákat tartalmazó blokktérképek is automatikusan mentődnek le az APIA központi szerverére. Így a gazdának nem marad más feladata, mint a kérelem első oldalát, amit postán vagy más úton megkapott, valamint a területekre vonatkozó nyilatkozatot és a vállalásokat tartalmazó íveket aláírni, és benyújtani határidőn belül, azaz 2010. május 17-ig, a kifizetési ügynökség lakhelyéhez tartozó területi irodájába.
Fontos tudni, a következő időszakban minden gazda, aki az előző években már nyújtott be területalapú támogatási kérelmet, személyre szabott felhasználó nevet és jelszót kap a kifizetési ügynökség Hargita megyei központjától, amely segítségével akár otthonról, a farm telephelyén, az APIA központoknál vagy a polgármesteri hivataloknál is be tud lépni az IPA Online alkalmazásba a http:/lpis.apia.org.ro honlapot felkeresve.
Több előnye van az alkalmazásnak
Vitos Zsuzsanna szerint az IPA Online-nak amellett, hogy könnyen kezelhető, számos előnye van: nem helyhez kötött a kérelem kitöltése, és nem szükséges nyomtatott blokktérképet csatolni a kérelemhez. Ugyanakkor a parcella digitalizálásával a rendszer automatikusan megméri, és megjeleníti a digitalizált területet. Az illetékes a további előnyök között említette többek között, hogy kisebb a lehetősége a hibás kérelemletételnek, következésképpen kisebb a büntetéskockázat is. Az IPA Online alkalmazásában a kifizetési ügynökség elsősorban a polgármesteri hivatalokra és az újonnan létrejött agrárkamarák szakembereinek segítségére számít.
További információkkal a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség Hargita megyei központjának munkatársai szolgálnak a 0266 – 310 148 (209-es belső) telefonszámon. Mindezektől függetlenül azonban a gazdáknak fontos tudni, személyesen kell benyújtsák az aláírt támogatási kérelmi dossziékat az APIA területi vagy megyei irodájában.
szóljon hozzá!