Kevés, de jobb, mint a semmi

Megnyitotta csapjait a kormány, szerdán megjelent rendeletével kisebb összegeket juttatva az önkormányzatok számláira. Noha minden anyagi segítség jól jön, az eladósodott, beruházásaikat nehezen kivitelező, illetve költségvetésileg lassan ellehetetlenült települések számára ez csepp a tengerben. Annak próbáltunk utánajárni, a csíki falvak némelyike mire is fordítja a kapott összegeket. Betömni való bőven akadt minden esetben, a községek összesen 422 ezer lejből gazdálkodhatnak.

Rédai Botond

2010. december 03., 12:472010. december 03., 12:47

2010. december 05., 20:462010. december 05., 20:46

„A kifizetetlen számlák kiegyenlítésére fordítjuk az általunk kapott 10 ezer lejt” – fogalmazott érdeklődésünkre Rafain Endre. Tusnád község polgármestere elmondta, az általa vezetett hivatalnak 50 ezer lejes adóssága van különböző szolgáltatók irányába, így ez az összeg csupán enyhíti a problémát, de nem oldja meg. Az elöljáró úgy látja, év végére körülbelül 25 ezer lejes kintlevősége marad a hivatalnak. Mint mondta, ez elenyésző ahhoz képest, ahogy a 2010-es esztendő kezdődött, hiszen ez év elején 250 ezer lej volt a tartozás. „Valahogy meg kell élni, megszorítottuk a nadrágszíjat, ennyire sikerült visszatornászni magunkat” – említette. A községvezető azt is elmondta, a háztartási hulladék elszállítását végző céggel sikerült rendezni a tartozást, így ettől a hónaptól normális mederbe terelődik a szolgáltatás.

„Nagyon kevés ez a pénz, a napközi folytatására költjük” – ezt már Kencse Előd csíkszentimrei polgármester nyilatkozta. Kifejtette, nagy igény mutatkozik a lakók részéről a napközis foglalkoztatás beindítása iránt, így ezt a beruházást priorisításként kezelik. Főleg, hogy a helyi iskola által használt egyik épületből jövő decemberig ki kell költöznie a tanintézménynek, így az újnak jövő tanévre mindenképpen el kell készülnie. A már tető alatt levő építkezés teljes költsége eléri az 1,5 millió lejt.

Csíkszentmártonban a helyi könyvtár felújításával kapcsolatos kiadások fedezésére fordítják a 14 ezer lejes finanszírozást. Gergely András polgármester szerint a helyi iskolai bentlakás udvarán található, egykori börtön épületét sikerült teljesen rendbe tenni, központi fűtést is kapott az ingatlan. Még hátra van néhány belső munkálat, illetve a könyvállomány elrendezése. Az elöljáró kihangsúlyozta, az épületegyüttessel kapcsolatos elképzelések itt nem állnak meg. A bentlakásnak otthont adó épületet is teljesen rehabilitálnák. Az elképzelések szerint a földszinten maradna az étkezde, a lakófelület a tetőtérre költözne, míg az emeleten egy úgynevezett tankonyhát alakítanának ki, ahol a helyi szakközépiskola diákjai a mai követelményeknek megfelelő gyakorlati oktatásban részesülhetnek.

A legjobban Dánfalva járt

A csíki települések közül a legnagyobb összeget a dánfalvi polgármesteri hivatal kapta. Igaz, ebben az esetben célirányosan érkezett a mintegy 138 ezer lej, mégpedig a helyi ravatalozó építésére. Süket Jenő polgármestertől megtudtuk, a temető tőszomszédságában található létesítmény alapja már elkészült, a beruházást tavasszal folytatnák. A munkálatok összértéke 420 ezer lej, ennek egy nagyobb méretű parkoló kialakítása is része.

Csíkszenttamás sem maradt ki a támogatottak névsorából. Amint azt Márk Tibor polgármestertől megtudtuk, a 20 ezer lejt a helyi kultúrotthon felújítása kapcsán felgyűlt adósság egy részének törlesztésére használják fel. Az 1,6 millió lej értékű munkálatokkal kapcsolatban a községvezető megjegyezte, már csak az utolsó simításokat végzik az épületen. A bútorzatra, illetve a belső felszereltségre azonban még további 800 ezer lejre van szükség.

Csíkszentdomokoson útjavítások számláit fedezik a 10 ezer lejből, noha ezt előzetesen az egyeskői menedékház felújítására szerették volna fordítani. Utóbbiról Ferencz Alajos polgármester elmondta, a munkálatok nagy részét sikerült elvégezni, két szoba jövő héttől várja a pihenni vágyókat. A többi háromban a padló lefektetése, illetve kisebb, fűtéssel kapcsolatos teendők vannak hátra.

A Kászonokban is jól jött az 50 ezer lej. Mint azt András Zoltán polgármestertől megtudtuk, a nyári árvízkárok helyreállítási költségeinek tudnak a végére járni ezzel az összeggel.

Senki nem szeretne adóemelést

Így is nehéz összeszedni a pénzt, az emberek nem bírnának meg egy újabb adóemelést – hangzott el általunk megkérdezett községvezetők egyöntetű véleménye az illetékek jövő évi értékeivel kapcsolatban. Az elöljárók egyike sem szeretne különösebb módosítást ezen a téren, természetesen ez attól is függ, milyen rendelkezéseket ad ezzel kapcsolatban a kormány, illetve milyen feltételekkel, ármódosítási kérésekkel állnak elő a különböző szolgáltatásokat végző cégek. A legtöbb önkormányzat a következő hetekben hozza meg az adókkal kapcsolatos döntését.

További konkrét számok

A csíki községek kevéssel több, mint 400 ezer lejben részesültek a kormány által kiosztott pénzekből. A már említett községeken kívül Madéfalvának, Gyimesközéploknak, Szépvíznek, Csíkszentgyörgynek, Madarasnak is jutott egyenként 20 ezer lej, illetve Kozmásnak is 10 ezer lej. A kormány országosan összesen 69,9 millió lejt utalt ki a polgármesteri hivataloknak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei