Fotó: Kristó Róbert
Idén júniusban lesz kétszáz éves Csíkmenaság egyik legrégibb székely kapuja, amely a 380-as házszám alatt található, és néhány esztendeje újították fel a jelenlegi tulajdonosnak – Mihály Lajosnak – köszönhetően.
2013. január 20., 18:282013. január 20., 18:28
2013. január 23., 13:092013. január 23., 13:09
Mihály Lajos és felesége, Veronika elmesélte: a házat, ami az 1930-as években épült, 2002-ben vásárolták meg az Incze családtól, majd az ingatlan felújítását követően, 2004-ben költöztek oda. A régi kaput 2005 őszén újíttatták fel. A kivitelezést Molnár László mester végezte. „Széjjel kellett szedni az egész kaput. A munka az udvaron folyt. Az elkorhadt és szúette részeket, a szegeket újakkal pótolták. A galambdúcos rész megújult, a zsindelyeket teljesen kicserélték Udvarhelyről hozottakkal. A felújítást november 8-án fejezték be. Abban az esztendőben pont aznap este havazott le először” – mesélte Mihály Lajos házigazda.
A kapuról említést tesz Huszka József néprajzkutató A székely ház című, 1895-ben megjelent művében. A kiadványban egy rajz is látható, a kiskapuban a porta akkori gazdájával. Észrevehető, hogy azokban az években a kaputükör hiányzott, amit azóta pótoltak. A néprajzkutató könyvében található rajzról készült másolatot a jelenlegi házigazdák megmutatták, így megtudtuk, hogy a kapun található domborműdíszítések eredetileg ki voltak festve. A leírás szerint az alap fehér, a tulipán vörös, a levél, szár sötétzöld, a szőlő fehéreskék, a rozetta vörös volt. A nagy gerendán bevésve az alábbi felirat olvasható: Csináltatta Incze István feleségével Kováts Kalarával AN: 1813. DIE Imp. JUNI.
Mihály Lajos megjegyezte: a turisták csodájára járnak a kapunak, és mindig le is fényképezik azt.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!