Három alcsíki település gazdáinak megélhetése válhat bizonytalanná egy igencsak megkérdőjelezhető hatósági intézkedés révén. Egy hidrológiai védelmi terület felállítását kérte ugyanis a csíkszentkirályi ásványvíz-palackozó az Altalajkincsek Országos Ügynökségétől. Az erre vonatkozó engedély megszületett, ám tartalma ijesztő: Szentkirály 100 négyzetkilométeres körzetében megtiltja a legeltetést és a növényvédelmi szerek használatát.
2010. április 13., 20:272010. április 13., 20:27
2010. április 13., 21:442010. április 13., 21:44
Új vízvédelmi területet jelölt ki az Altalajkincsek Országos Ügynöksége a csíkszentkirályi Hargita Gyöngye Rt. számára. Az utóbbi kérésére történt intézkedés látszólag semmi rendkívülit nem takar. A kibocsátott engedély azonban olyan előírásokat tartalmaz, amely teljesen ellehetetleníti három alcsíki község gazdálkodásból élő lakóit.
Miről is van szó pontosan? Az ügynökség által kibocsátott engedély a fokozottan védett területet 100 négyzetkilométerre terjeszti ki az eddigiekhez képest. Ezáltal Csíkszentimre minden külső és belső területe a vízvédelmi övezetbe kerül, akárcsak Csíkszentkirály és Csíkszentgyörgy egy része. Ezzel még nem is volna probléma. A gond ott kezdődik, hogy az engedély a teljes övezetre érvényesíti azokat a törvényes előírásokat, amelyek a borvízforrások tíz méteres körzetében alkalmazandók: a tiltás értelmében a mezőgazdasági területeken nem lehet növényvédő szereket használni, illetve a legeltetés is büntetendő cselekedetnek minősül.
Nem tudni, miért tették
„Az ügynökség beleírta az engedélybe, hogy a teljes vízvédelmi övezetben nem szabad legeltetni. Nem tudom, miért tették ezt” – fogalmazott lapunknak a bukaresti intézkedéssel kapcsolatban Topor Emil. Az Altalajkincsek Országos Ügynökségének területi megbízottja szerint a törvény ezt a tiltást csak a szigorú egészségügyi övezeten belül írja elő. Ez az ásványvízforrások tíz méteres körzetét jelenti.
Szintén értetlenül áll a történtek előtt Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere. A községvezető elmondta, a település egész kül- és belterülete az eljárás hatálya alá esik. „A jelenlegi állapotok szerint nem szabad legeltetni, illetve korlátozva van a műtrágya és a rovarirtó szerek használata” – magyarázta az elöljáró. Mint mondta, a falu lakosságának nyolcvan százaléka többé-kevésbé mezőgazdaságból él. Ez legkevesebb 1700 olyan személyt jelent, aki részben vagy egészben erre a tevékenységre van utalva. „Még március 16-án átiratot küldtem az illetékes ügynökségnek, amelyben a tiltás feloldását kértem és a törvényes előírások betartását” – fogalmazott a községvezető, hozzátéve, még semmilyen választ nem kapott ebben az ügyben. Kencse Előd kifejtette, amennyiben a törvényes határidőn belül nem érkezik válasz Bukarestből, újabb átiratot küldenek a fővárosba, ha erre sem válaszolnak, akkor bírósághoz fordulnak. „Részemről semmi akadálya a legeltetésnek” – jelentette ki a polgármester.
Böjte József csíkszentkirályi alpolgármester kérdésünkre úgy nyilatkozott, egyénileg nem léptek ebben a kérdésben. „Közös álláspontot kell képviselni a probléma megoldására” – hangsúlyozta az elöljáró.
György József csíkszentgyörgyi polgármestertől megtudtuk, esetükben most zajlik azon területek azonosítása, amelyekre a tiltás vonatkozik. A községvezető ugyancsak felháborítónak tartja az intézkedést, véleménye szerint konkrét lépések viszont az alcsíki polgármesterek jövő pénteki találkozóján körvonalazódhatnak.
Hasonlóképpen fogalmaz a megyei önkormányzat tegnap kiadott sajtóközleménye is. Ebben leírják, a szigorítások hátrányos helyzetbe hozzák a helyi lakosokat. „Az engedély által kijelölt szigorított terület Kurkó Árpád, a Hargita Gyöngye Rt. vezérigazgatójának véleménye szerint is túlságosan nagy, ezért kérheti és kérni is fogja annak újravizsgálását” – olvasható a dokumentumban. Kurkó Árpád megkeresésünkre elzárkózott a nyilatkozástól.
Valamit cselekedni kell
„Nem tudom, mit mondjak. Én erről most hallok először. Valamit mindenképpen tenni kell, hiszen ez elfogadhatatlan” – mondta érdeklődésünkre Balló Sándor, Csíkszentimre falupásztora. Mint kiderült, hozzávetőlegesen 900 juhot számlál idei serege, az állatokat csak kell valahol legeltetni. „Megélhetőségünket veszélyeztetik” – jelentette ki a pásztor.