Harmadik esztendeje immár, hogy Csíkszépvízen újjáéledt a káposztavásár hagyománya. Ami pedig még ennél is örvendetesebb, a helyiek szerint a község eme jellegzetes zöldsége iránt egyre nagyobb a kereslet, az érdeklődés. Úgy is mondhatnánk, a szépvízi káposzta lassan visszanyeri régi hírnevét.
2010. október 07., 18:512010. október 07., 18:51
2010. október 20., 12:432010. október 20., 12:43
„Még ha nem is annyira látványosan, de elindult egy folyamat” – fogalmazott érdeklődésünkre Ferencz Tibor. A szépvízi polgármester, aki maga is gazdálkodó, elmondta, ennek a lényege, hogy a káposzta ismét megkapja méltó helyét a település illetve a környék mindennapjaiban. Ez véleménye szerint abban kellene megmutatkozzon, hogy a Nád dűlőben csak és kizárólag ezt a növényt termesszék. Ez egyelőre nincs így. Az említett területet egyébként a szépvízi gát felé haladva, ahogy elhagyjuk a falu határát jelző táblát, bal oldalt láthatjuk. Tőzeges talajának köszönhetően itt honosították meg a káposztatermelést, főleg azért, mert kedvez a növénynek a kellő mennyiségű víztartalékkal rendelkező földterület.
A polgármester szerint a 26 hektáros földrészen legutóbb gabonát és pityókát is ültettek. Míg előbbit a vizenyős talaj miatt nem tudták learatni, krumpli egyáltalán nem termett. „Ez az esztendő a káposztatermelésé volt” – hangsúlyozta a községvezető. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az idei tapasztalatok arra késztetik a más kultúrákat előnyben részesítőket, hogy visszatérjenek a káposztára. Hiszen a Nád kizárólag ennek a növényfajtának kedvez.
Nem hoz sokat a konyhára
Ferencz Tibor elismerte, a családok 2–3 áras területeken gazdálkodnak, így a termelt káposztamennyiség eladás esetén nem kecsegtet nagy bevétellel. Ám ebben az esetben nem is ez számít. „A gazdasági válság remélem, megtanít minket arra, hogy a kevésnek is örülni tudjunk” – említette a gazdálkodó. Hozzátette, régebben sem a búsás haszon reményében ültették a káposztát. Annak idején az asszonyok pénze volt az eladásból származó összeg, azaz a konyha fenntartására fordították azt.
Sok a pozitív visszajelzés
„Aki egyszer itt vásárolt káposztát, az visszajár” – hangsúlyozta Ferencz Tibor. Elmondása szerint főleg Csíkszeredában igen nagy a kereslet a zöldség iránt. „Egyes szépvízi családok már kialakult kuncsaftkőrrel rendelkeznek, alig tudják kielégíteni a keresletet” – nyugtázta. Az elöljáró úgy véli, ez annak köszönhető, hogy ez a fajta káposzta más, mint a többi. Azon kívül, hogy laposabb a feje, sokkal puhább, más szóval „poronyósabb” a más vidéken termőkhöz képest. És ami még fontos, a szépvíziek nem csak a káposztát, hanem a palántát is maguk termelik.
Egész napos mulatság
A káposztavágás hajdanán ünnep is volt a gazdálkodók számára. Visszaemlékezések szerint Csík több falujából jöttek a káposztaérésre, hiszen ilyenkor jutányos áron lehetett beszerezni a zöldséget. Jöttek cserepesek, kádárok is, a káposztáskád ára annyi volt, ahány káposzta fért belé. A negyvenes évek végéig élt ez a szokás. Szombatra, október kilencedikére immár harmadik alkalommal hirdették meg a vásárral egybekötött káposztavágást Szépvízen, melynek során, akárcsak az elmúlt két évben, igazán jó hangulatra lehet számítani.