Fotó: Kristó Róbert
Az AVE köztisztasági vállalat által szorgalmazott, a szemétszállítást érintő ez év eleji drágítás gondolkodóba ejtette a felcsíki községek zömét. Legkevesebb öt településnek szándéka, hogy az alcsíki térséghez hasonlóan saját szolgáltató révén oldja meg a háztartási hulladék elszállítását. Konkrét lépések még nem történtek ez ügyben, az egyeztetések, tárgyalások azonban már zajlanak.
2010. január 06., 18:212010. január 06., 18:21
2010. január 07., 12:112010. január 07., 12:11
Fotó: Kristó Róbert
Információink szerint a dánfalvi önkormányzat többségi tulajdonában levő Salubritate Kft. lehetne az új felcsíki szemétszállító vállalat. A széleskörű tevékenységet folytató cég a legtöbb ez irányú engedéllyel állítólag rendelkezik, a vállalkozás 49 százalékát pedig magyarországi üzletemberek birtokolják. Ezt a részt szeretnék felvásárolni a felcsíki községek, ezáltal lehetővé válna az önálló szolgáltató létrehozása. Úgy tűnik azonban, hogy az AVE is beszállt a játékba, vezetői azonban határozottan cáfolják, hogy ajánlatukkal keresték volna fel a magyarországi társtulajdonosokat.
Lépni szeretnének a községek
Csíkszentdomokoson egyelőre a tavalyi szemétszállítási árakat foglalták bele a költségvetésbe, az AVE drágítási szándékáról még nem tárgyalt az önkormányzat. Ferencz Alajos polgármester szerint annyi biztos, egy újabb emelést nehezen emésztene meg a lakosság. Éppen ezért kistérségi szinten egy másik alternatíván gondolkodnak, ám egyelőre konkrét fejlemények még nincsenek. Szenttamás is az alternatív szolgáltató ötletét tartja a legjobbnak, az AVE által kért emelésről még ott sem döntöttek. Márk Tibor polgármester szerint a felcsíki kistérségen belül decemberben tárgyaltak erről a kérdésről. „Annak idején a Huron-al kötöttünk szerződést, az jó volt. Utána jött az AVE, sokkal nagyobb árakkal” – summázta az elöljáró.
„Ha ki tudjuk vitelezni az elképzeléseinket, és önköltségi áron biztosítani a szemétszállítást, akkor mellénk áll a többi település is” – ezt már Süket Jenő csíkdánfalvi polgármester nyilatkozta. Elmondása szerint a következő lépés az lenne, hogy felvásárolják a Salubritate Kft-ből a magyarországiak részesedését, ám ehhez mindenképpen a megyei önkormányzat anyagi támogatására volna szükség. Újabb probléma a községvezető szerint, hogy az AVE már megkereste a gyulai befektetőket, állítólag szintén felvásárlási szándékkal.
Virányi István: az AVE is kivásárolná részünket
„A felcsíki települések azért, hogy olcsóbbá tegyék a szemétgyűjtést és szállítást, kivásárolnák a mi részünket a Salubritate Kft-ből. Azonban egyelőre semmilyen konkrétum nem hangzott el” – ismerte el érdeklődésünkre Virányi István gyulai üzletember, az udvarhelyi székhelyű Aquasystem Kft. résztulajdonosa. Állítása szerint ebben mindenképpen partnerek lesznek, ám a jövőbeni együttműködést nem szeretnék feladni, magyarán nem akarnak kivonulni erről a területről. „Az AVE természetesen nem szeretné a piacát elveszíteni. Ők el is mondták, hogy hajlandóak kivásárolni a részünket. De megmondom őszintén, ebben az esetben mi onnan végleg kivonulhatnánk, nekünk pedig nem ez a célunk” – tájékoztatott a cégvezető. Hozzátette, ha a községek elképzeléséből bármi megvalósul, akkor nyilván a települések érdekei lennének azok, amiket szem előtt tartanának.
Tóth László: nem kerestünk meg senkit
„A felcsíki községekkel hosszú távú szerződésünk van, ez mindkét fél számára kötelezettségeket jelent. Ezen oldalát ennél tovább nem kommentálnám” – reagált megkeresésünkre Tóth László, az AVE ügyvezető igazgatója, aki szerint jelenleg a szintén társulásban dolgozó cégnek (az ECO-Csík-nak – szerk.megj) magasabb díjszabásai vannak, mint az AVE-nak. Az illetékes ugyanakkor határozottan cáfolta, hogy bárkit is felvásárlási szándékkal kerestek volna meg: „Nem kerestünk meg különösebben senkit, mert egyrészt nekünk szerződéseink vannak, ami még több évre érvényes, másrészt nem áll szándékunkban ilyen módon terjeszkedni.”
Borboly: a cél az olcsó és minőségi szolgáltatás
A megyei önkormányzat elnöke szerint a fő cél, hogy az egész megye szemétszállítása megoldódjék a gyergyóremetei regionális hulladéktároló révén. „A polgármesterekkel való korábbi találkozókon javasoltuk, az alcsíki községekhez hasonlóan a felcsíkiak is saját szolgáltatót
működtessenek” – tette hozzá Borboly Csaba. Majd kifejtette, egy cég részvényeinek megvásárlására csak alapos tájékozódás, piackutatás alapján tudnának támogatást nyújtani. „Természetesen fontolóra kell venni azt is, hogy egy már meglévő szolgáltató cég kiterjesztése, mint például az alcsíki, vagy egy kisebb cégbe való befektetés lenne-e célszerűbb” – vélte az elöljáró.