Lakossági fórumot tartottak szeptember 23-án a helyi Művelődési házban. Az esti találkozónak célja a Hargita Megye Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszere című óriásprojekt keretében a Korondon épülő tömörítő állomással kapcsolatos, lakosság által felvetett félelmek eloszlatása volt.
2015. szeptember 25., 16:142015. szeptember 25., 16:14
2016. június 30., 09:452016. június 30., 09:45
A fórumot – moderátorként – Katona Mihály polgármester nyitotta meg. Ezt követően Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke köszöntötte a jelenlévőket, majd vázolta a Korondon kialakult helyzetet, amely két fronton zajlik.
A jogi vonalat nem részletezte tekintettel a másnap sorra kerülő tárgyalásra, ellenben bemutatta a beruházás fontosságát, amit a Kolozs, Maros, Fehér megyékben kialakult hulladéklerakási problémák megjelenésével szemléltetett. A megyei tanács célja az volt, akkor amikor belekezdett ebbe a projektbe, hogy Hargita megyébe ne találkozzunk ezekkel a problémákkal, ne kelljen a hulladékelszállítás árát többszörösére emelni.
Barti Tihamér, a megyei önkormányzat alelnöke néhány szóban a projekt kivitelezéséhez szükséges anyagi források biztosításáról beszélt, a beruházás rendkívüli fontosságát hangsúlyozva, tekintettel arra, hogy a napjainkban keletkező hulladék mennyiség és annak szállítása, és végső lerakása minden európai ország legnagyobb környezetvédelmi problémája. Ezen projekt megvalósításával, ennek a valós problémának a megelőzését szeretnénk elérni.
Zólya László projektmenedzser előadása során a korszerű, fenntartható hulladékgazdálkodási rendszer kiépítésének fontosságát hangsúlyozta. Elmondta, hogy az átrakó állomásoknak az a feladata, hogy költséghatékonnyá tegyék a hulladékszállítást, az összegyűjtött laza hulladékok sokkal kisebb helyre történő összepréselése révén.
A rendszer bejáratása után, a megtermelt hulladékmennyiség 50 százalékát újrahasznosítják, 20–30 százalékát komposztálják, és csak a maradék kerül végleges lerakásra. Ennek eléréséhez arra van szükség, hogy a lakosság tudatosan gyűjtse az általa megtermelt háztartási hulladékot, belátva a szelektálás és a komposztálás értelmét és hasznát.
A szakember a továbbiakban részletesen ismertette az épülő tömörítő állomások működési elvét és a hulladék útját. Ismertette az önkéntes szelektív hulladékgyűjtő udvarok szerepét és fontosságát, bemutatta a lerakható újrahasznosítható hulladéktípusokat. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezeken az udvarokon nem tárolható biodegradábilis (rothadó) hulladék, ebből következően ezek az udvarok nem lehetnek bűzforrások.
Zólya László befejezésül kiemelte, a projekt keretében épülő minden létesítmény, így az átrakó állomások is maradéktalanul megfelelnek a hazai és az európai törvényes előírásoknak, és ami lényeges, zavaró bűzt és zajszennyezést ezek sem okoznak.
A fórum folytatásaként a jelen levők közül többen is elmondták véleményüket, meglátásaikat, néhányan aggodalmuknak adva hangot, a korondi tömörítőállomás jövőbeni környezetre gyakorolt hatásaival kapcsolatosan.
A találkozó végén a megyei tanácselnök megköszönte a korondi önkormányzat pozitív támogató hozzáállását, amit akkor kapott a megyei tanács, amikor arra nagyon szüksége volt, és egy együttműködési ajánlatot tett a helyi tanács felé, hasonlót, mint amilyen létezik a Mmegyei tanács ás a gyergyóremetei önkormányzat között.
„Vissza fogunk jönni a községbe, és sokat fogunk önökkel beszélgetni a beruházással és a hulladékgazdálkodási projekttel kapcsolatban, hiszen meggyőződésem, hogy csak párbeszéddel lehet kezelni a problémákat” – zárta mondandóját a tanácselnök.
A fórumot megelőzően a megyei önkormányzat zöld karavánja egész napos tájékoztató körutat tartott a szelektív hulladékgyűjtés és a komposztálás fontosságéról, hasznáról a helység különböző pontjain, az iskolákban valamint a fórumot megelőzően a művelődési ház előtt.
(X)
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!