Lakossági fórumot tartottak szeptember 23-án a helyi Művelődési házban. Az esti találkozónak célja a Hargita Megye Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszere című óriásprojekt keretében a Korondon épülő tömörítő állomással kapcsolatos, lakosság által felvetett félelmek eloszlatása volt.
2015. szeptember 25., 16:142015. szeptember 25., 16:14
2016. június 30., 09:452016. június 30., 09:45
A fórumot – moderátorként – Katona Mihály polgármester nyitotta meg. Ezt követően Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke köszöntötte a jelenlévőket, majd vázolta a Korondon kialakult helyzetet, amely két fronton zajlik.
A jogi vonalat nem részletezte tekintettel a másnap sorra kerülő tárgyalásra, ellenben bemutatta a beruházás fontosságát, amit a Kolozs, Maros, Fehér megyékben kialakult hulladéklerakási problémák megjelenésével szemléltetett. A megyei tanács célja az volt, akkor amikor belekezdett ebbe a projektbe, hogy Hargita megyébe ne találkozzunk ezekkel a problémákkal, ne kelljen a hulladékelszállítás árát többszörösére emelni.
Barti Tihamér, a megyei önkormányzat alelnöke néhány szóban a projekt kivitelezéséhez szükséges anyagi források biztosításáról beszélt, a beruházás rendkívüli fontosságát hangsúlyozva, tekintettel arra, hogy a napjainkban keletkező hulladék mennyiség és annak szállítása, és végső lerakása minden európai ország legnagyobb környezetvédelmi problémája. Ezen projekt megvalósításával, ennek a valós problémának a megelőzését szeretnénk elérni.
Zólya László projektmenedzser előadása során a korszerű, fenntartható hulladékgazdálkodási rendszer kiépítésének fontosságát hangsúlyozta. Elmondta, hogy az átrakó állomásoknak az a feladata, hogy költséghatékonnyá tegyék a hulladékszállítást, az összegyűjtött laza hulladékok sokkal kisebb helyre történő összepréselése révén.
A rendszer bejáratása után, a megtermelt hulladékmennyiség 50 százalékát újrahasznosítják, 20–30 százalékát komposztálják, és csak a maradék kerül végleges lerakásra. Ennek eléréséhez arra van szükség, hogy a lakosság tudatosan gyűjtse az általa megtermelt háztartási hulladékot, belátva a szelektálás és a komposztálás értelmét és hasznát.
A szakember a továbbiakban részletesen ismertette az épülő tömörítő állomások működési elvét és a hulladék útját. Ismertette az önkéntes szelektív hulladékgyűjtő udvarok szerepét és fontosságát, bemutatta a lerakható újrahasznosítható hulladéktípusokat. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezeken az udvarokon nem tárolható biodegradábilis (rothadó) hulladék, ebből következően ezek az udvarok nem lehetnek bűzforrások.
Zólya László befejezésül kiemelte, a projekt keretében épülő minden létesítmény, így az átrakó állomások is maradéktalanul megfelelnek a hazai és az európai törvényes előírásoknak, és ami lényeges, zavaró bűzt és zajszennyezést ezek sem okoznak.
A fórum folytatásaként a jelen levők közül többen is elmondták véleményüket, meglátásaikat, néhányan aggodalmuknak adva hangot, a korondi tömörítőállomás jövőbeni környezetre gyakorolt hatásaival kapcsolatosan.
A találkozó végén a megyei tanácselnök megköszönte a korondi önkormányzat pozitív támogató hozzáállását, amit akkor kapott a megyei tanács, amikor arra nagyon szüksége volt, és egy együttműködési ajánlatot tett a helyi tanács felé, hasonlót, mint amilyen létezik a Mmegyei tanács ás a gyergyóremetei önkormányzat között.
„Vissza fogunk jönni a községbe, és sokat fogunk önökkel beszélgetni a beruházással és a hulladékgazdálkodási projekttel kapcsolatban, hiszen meggyőződésem, hogy csak párbeszéddel lehet kezelni a problémákat” – zárta mondandóját a tanácselnök.
A fórumot megelőzően a megyei önkormányzat zöld karavánja egész napos tájékoztató körutat tartott a szelektív hulladékgyűjtés és a komposztálás fontosságéról, hasznáról a helység különböző pontjain, az iskolákban valamint a fórumot megelőzően a művelődési ház előtt.
(X)
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!