Máglyát gyújtottak péntek délután a Csíki Székely Múzeum oldalsó udvarán. Az eseményen több mint egy tucatnyian voltak jelen, akik az Erdélyi Magyar Ifjak csíkszeredai és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács csíkszéki szervezetének felhívására csatlakoztak a Fénylánc a Kárpát-medencei magyarságért elnevezésű mozgalomhoz, melynek keretében több száz máglyaláng lobbant fel szerte a történelmi Magyarország területén.
2012. december 22., 11:272012. december 22., 11:27
2012. december 22., 11:322012. december 22., 11:32
A téli napforduló alkalmából gyújtott máglyák a fény születését, a megújulást, a magyarság összetartozását jelképezték. Tőke Ervin önkormányzati képviselő az egybegyűlteknek elmondta, a sztyeppei lovas nomád népek hitvilágában, így a magyarokéban is nagyon fontos szerepet játszott a téli napforduló megünneplése. Valószínűleg az ősi magyar neve a kara csun volt, azaz karácsony. A turáni népek hitvilágában ez a nap a megújulást az újjászületést is jelképezte, a sötétség átfordulását a világosságba.
A legenda szerint a fénylánc eredete a nándorfehérvári csatára vezethető vissza, amikor a várat ostromló törökök hatalmas máglyát építettek, hogy lángjával megrettentsék a bekerített védőket. A maroknyi magyar válaszképpen sok-sok apró mécsest gyújtott a vár fokán, ezzel jelezve összetartozásukat és kitartásukat. Ma is erre van szüksége a magyarságnak, ahogy Reményik Sándor fogalmaz költeményében: „Nagy magyar télben picike tüzek,/ Soh\'se volt olyan máglya,/ Mintha most ez a sok-sok titkos láng/ Összefogna egy láncba...!/ Az égig, a csillagos égig érne,/ És minden idegen rongy benne égne!”
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
szóljon hozzá!