Kántor Lajos irodalomtörténésznek, szerkesztőnek, publicistának, neves romániai magyar közéleti személyiségnek ítélte oda idén a Kriterion Alapítvány a Domokos Géza alapította Kriterion Koszorút. A kitüntetést pénteken este adták át a Kriterion Házban.
2012. december 15., 08:462012. december 15., 08:46
2012. december 16., 16:412012. december 16., 16:41
Markó Béla költő méltatásában főleg Kántor Lajos esszéregényével, a Konglomerát című kötettel példázódott, amely a Kossuth Kiadónál jelent meg. Találó szerinte a cím, hiszen az erdélyi kultúra hasonlítható ehhez a kőzethez. A kőzettani meghatározás szerint ugyanis a konglomerát (konglomerátum), magyar nevén kavicskő, olyan üledékekből szilárddá cementált kőzet, mely két milliméter nagyságú legömbölyített formájú kavicsoktól kezdődően akár méteres átmérőjű köveket is tartalmazhat. Kétfajta konglomerátumot különböztetnek meg, az elsőnél a kavicsok túlnyomórészt egy osztályból kerülnek ki, a cementanyag tömege viszonylag kicsi. A másik fajta konglomerátumnál pedig a kavicsok többfélék, az összekötő cementanyag pedig bőséges. „Azt hiszem, nem kétséges, hogy az a konglomerát, amelyet Kántor Lajos az erdélyi szellemiség metaforájának tekint, a második csoportba tartozik” – vélte a méltató.
Nemcsak az etnikai összetétel szempontjából hasonlít a kavicskőzetre az erdélyi szellemiség, hanem a nyelveken, kultúrákon belül is sokszínű konglomerátumokat képeznek – húzta alá Markó. Hozzátette, Kántor Lajos érdeme, hogy amint az említett kötet is igazolja, az olyan különböző típusú személyiségek között is, mint Szabédi László, Gaál Gábor és Szilágyi Domokos, megtalálja a cementanyagot. „Azt gondolom, hogy Kántor Lajos életművének éppen ez a titka, ez a hihetetlen képesség, hogy az irodalom, a kultúra sokféle szeretetét és az erről szóló sokféle tudást egyetlen impozáns kőtömbbé cementálja” – emelte ki.
Az est folyamán Markó Béla arra is kitért, hogy Kántor Lajos nemcsak az irigylésre méltó könyvtárszobájából végzi az elemzéseket, hanem képes aktív résztvevője is lenni az irodalmi közéletnek. Többek között neki is segített, hogy a hosszú hallgatás után ismét verset írhasson. A díjazott képes az „újabb és újabb generációk szembeni elfogultságra, empátiára”. Ez az empátia a kántori életmű cementanyaga, ez a megértési képesség – a méltató szerint – jellegzetesen erdélyi vonás.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!