Életet vittek a faluba

•  Fotó: Rédai Botond

Fotó: Rédai Botond

Bármelyik település jövőjét a fiatalok képezik. Van, ahol ez tudatosul is az emberekben, a létrejövő ifjúsági egyesületek, szervezetek pedig megpróbálnak egy kis színt vinni a közösségi életbe. Csíkszentmiklóson immár fél évtizede tevékenykednek szervezett formában az ifjak, nélkülük már-már elképzelhetetlen a település mindennapi élete. Öt év után azonban új korszakhoz érkeztek, hiszen eddigi vezetőjük úgy döntött, másnak adja át a stafétát.

Rédai Botond

2010. június 19., 20:222010. június 19., 20:22

2010. június 20., 11:112010. június 20., 11:11

•  Fotó: Rédai Botond Galéria

Fotó: Rédai Botond

„Amikor útjára indult a szervezet, rendezvényeinken zömében fiatalok vettek részt. Most, öt év után értünk el oda, hogy a felnőtt lakosságot is sikerül megmozgatnunk” – fogalmazott lapunknak András Imre. Az egyesület leköszönő elnöke a legutóbbi, a településen június 11–13. között megtartott ifi napokat hozta fel példaként. Elmondása szerint a programsorozat fő témája a közmunka szerepének hangsúlyozása és a helyi hagyományok, mesterségek bemutatása volt. Így került sor például több mint 300 darab virág elültetésére. Külön napot szenteltek az olyan, Szentmiklóson is jellemző és még elő népi mesterségek bemutatásának, mint például a bőrfeldolgozás, fafaragás, szövés, fonás, varrás, sajt és kürtőskalács készítés. A rendezvényt záró előadáson nagyon sokan voltak kíváncsiak a helyi hagyományőrző néptánccsoportok és a szintén helyi tehetséges fiatalok előadásaira. „Korábban nem volt jellemző hogy településünkön ennyire felkarolják az emberek a fiatalok kezdeményezéseit és aktívan részt is vegyenek benne” – értékelt András Imre.

Pályázatok adták a legtöbb forrást

András Imrétől megtudtuk, programjaikra szükséges forrásokat nagy részben a sikeres pályázatok adták, amelyek kiegészültek a helyi közbirtokosság vagy az önkormányzat támogatásával, amikor arra szükség volt. „Ma már szponzorok is szívesen segítenek” – említette András, hozzátéve, az egyházzal, a helyi iskolával illetve más ifjúsági szervezetekkel is nagyon jó együttműködést alakítottak ki.

„Jelen pillanatban Csíkszentmiklóson három néptánccsoport is van, működő Teleház és egy olyan fiatalság, amely képes kezdeményezni és tevékenykedni a helyi közösségért” – jelentette ki. Majd hozzátette, komolyan fontolóra vette, hogy átengedje nála fiatalabbak számára az ifjúsági szervezet vezetését. „Öt év után eljött az ideje, hogy félreálljak. Úgy látom olyan csapat van, amely továbbra is képes életet hozni a falu mindennapjaiba” – zárta beszélgetésünket András Imre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei