Fotó: Kristo Robert
A közös érdek-érvényesítés és termék-értékesítés – ez a mozgatórugója annak a Csíkszentmihály községhez tartozó Vacsárcsiban létrejövő gazdaszövetségnek, amelyben állattenyésztők és növénytermesztők egyaránt képviselve vannak. A kitűzött cél elérése érdekében már konkrét lépések is születtek, ugyanis hamarosan korszerűen felszerelt tejcsarnok nyílik a településen.
2010. február 25., 17:242010. február 25., 17:24
2010. február 25., 17:352010. február 25., 17:35
Fotó: Kristo Robert
A korábban létező szarvasmarhatartó egyesület vázára építjük fel a szövetséget – tudtuk meg Szőcs László közbirtokossági elnöktől. Így a növénytermesztők, illetve a juh és szarvasmarha tenyésztők egyaránt részesei lesznek az új szerveződési formának. Előbbiek főleg a pityóka hatékonyabb értékesítésében reménykednek, a juhtartók pedig hozzájuthatnak azokhoz a támogatásokhoz, amelyektől eddig elestek. „Nem olyan értékben, mintha egyéni gazdákként részesülnének a szubvencióból, de így legalább nem maradnak pénz nélkül” – magyarázta a közbirtokossági elnök.
A szövetség egyébként a minap tartotta második alakuló gyűlését. Ezen kiderült, mintegy 83 gazda állt be a társulásba fejenkénti 20 lejjel. Azt is megtudtuk, 30 ezer lejes beruházással új és modern tejcsarnokot alakítottak ki a közbirtokossági irodának is helyt adó épületben, ezzel is segítve a szarvasmarha tenyésztőket. A létesítmény azonban addig nem kaphat működési engedélyt, amíg maga az egyesület bejegyeztetési folyamatára nem tesznek pontot. Ez a következő hetekben várható.
Ha nem viszik a tejet, akkor maguknak kell értékesíteni
Többször fordult elő a községben, hogy egyik napról a másikra nem vitték el a feldolgozók a tejet – említette érdeklődésünkre Szőcs László. Ezért is volt fontos a modern csarnok létrehozása, hiszen ezáltal minőségi árut tudnak biztosítani. „Természetesen minden csak akkor tud működni megfelelően, és csak akkor tudunk nagyon jó árat kialkudni, ha maguk a gazdák is vigyáznak arra, megfelelő minőségű terméket adjanak le” – hangsúlyozta az illetékes, aki az új szervezet alelnöki tisztségét fogja betölteni. A csarnokba a napokban érkezett meg egy ezer literes tank, emellett csiraszámmérő és ekomilk-tejanalizátor is lesz a felszerelendő kis laboratóriumba. A gazdáknak pedig egyhasználatú szűrőket fognak kiosztani, a minél jobb minőségű tej biztosítása érdekében.
A 30 ezer lejes beruházás közel felét a Hargita megyei önkormányzat finanszírozta, az összeg többi részét a helyi közbirtokosság adta. „Ha mindenki az új beruházás mellé áll, akkor működnie kell” – fogalmazott Szőcs László. Majd nem kis optimizmussal hozzátette, ha nem jönnek a felvásárlók, akkor tejfeldolgozó vagy pasztörizáló kisüzemet hoznak létre a csarnok tőszomszédságában. „Ha ez az eset áll fenn, akkor mi magunk kell keressünk piacot termékünknek” – vélte az illetékes.
Fotó: Kristo Robert
szóljon hozzá!