Fotó: Barabás Ákos
A vastag hóréteg megvédte a kemény fagytól az ősszel elültetett gabonaféléket, így a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője szerint nem keletkeztek számottevő károk a földeken. A nedves hó miatt azonban fennáll a veszélye, hogy úgynevezett hópenész fogja megtizedelni a haszonnövényeket. A gyümölcsfák számára is kedvező időjárási körülmények voltak a télen, a további fagyok azonban kárt tehetnek a rügyekben.
2017. február 21., 13:272017. február 21., 13:27
Néhol ugyan „megcsípte a fagy” az ősszel elvetett gabonafélék hajtásait, ám lényegesen jobb a helyzet tavalyhoz képest – összegezte a végéhez közeledő tél hatásával kapcsolatos tapasztalataikat Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Mint mondta, annak köszönhető, hogy kármentesen ér véget a leghidegebb évszak, hogy a nagy hidegek idején vastag hótakaró borította a földeket, ami megvédte a fiatal növényeket, így azok nem károsodtak. „Más a helyzet akkor, ha mínusz 25 fokok vannak hó nélkül. Ez történt például az előző télen. Akkor nagyon féltünk, hogy elfagynak a hajtások, de végül szerencsére nem lettek nagyobb gondok” – magyarázta.
Bár a tartós hótakaró miatt úgy tűnhet, hogy sok csapadék volt decemberben és januárban, ez mégsem így történt – említett egy problémát Török. Csíkszéken ugyanis januárban négyzetméterenként 4,4 liter csapadék hullt, míg Gyergyószéken 13,9 liter, Udvarhelyszéken pedig 10. Utóbbi mennyiség jóval elmarad a sokéves átlagtól, ami négyzetméterenként 27 liter. A februári adatokat ugyan még nem összesítették, de úgy tűnik, javul a helyzet, éppen jókor, ugyanis a vízre nagy szükségük van a növényeknek a megfelelő fejlődéshez – magyarázta a szakember. Hozzáfűzte, a hó fokozatosan olvad, így ha nincs jégréteg a földeken, a talaj beissza a felszabaduló vizet. Az olvadás akkor okozna gondot, ha negyven centi vastag hó egyszerre olvadna el, és azt nem tudná befogadni a föld – tette hozzá.
A viszonylag jó körülmények ellenére nem nyugodhatnak meg teljesen a gazdák, hiszen a vizes hó miatt úgynevezett hópenész okozhat károkat a földeken. Ez általában a túlfejlett, sűrűn vetett gabonát teszi tönkre – tájékoztatott Török Jenő. A szakember szerint ennek megelőzése érdekében a gazdáknak fontos odafigyelniük arra, hogy lehetőleg szeptember végén vagy október elején vessék el a búzát, árpát és tritikálét (a magasabban fekvő területeken inkább az előbbi, az alacsonyabban lévő földeken pedig utóbbi periódusban). Az esetleges károk mérséklése érdekében tavasszal érdemes küllős kapával végigjárni a szántókat, hogy oxigénhez jussanak a növények, valamint a trágyázás is jót tesz. Az, hogy idén lesznek-e problémák a hópenész miatt, az elkövetkező két hétben derül ki – tette hozzá Török.
„Akármekkora fagyok is voltak decemberben és januárban, ez egyelőre nem ártott a gyümölcsfáknak” – jelentette ki lapunknak Székely Csaba, a mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyszéki vezetője, aki maga is gazdálkodik. Mint mondta, két héttel ezelőtt ágakat metszett le gyümölcsfáiról – a cseresznye-, barack- és meggyfélékről –, azokat otthon vázába tette, és jól látszik, hogy megfelelően fejlődnek a rügyek.
Az időjárás szempontjából az egyik kedvező körülmény az volt, hogy a vastag hótakaró megvédte a fák gyökereit a fagytól, a másik hogy a nagy fagyok abban az időszakban alakultak ki, amikor a rügyek mély nyugalmi állapotban voltak. Ha a későbbiekben mínusz tíz Celsius-fok alá süllyed a hőmérséklet, akkor már károsodhatnak az erre érzékenyebb csonthéjas gyümölcsök termőrügyei, amelyek február vége felé veszítenek a hideggel szembeni ellenálló képességükből. Ugyanakkor a túlzott felmelegedés sem tesz jót a rügyeknek, ugyanis idő előtt kifakadhatnak. Székely Csaba egyébként abban reménykedik, hogy tavalyhoz képest idén jobb gyümölcstermésnek örvendhet majd.
Gyergyószentmiklós legnagyobb orgonáját szentelték fel szerdán, Szent József ünnepnapján a felszegi városrészben található Munkás Szent József-templomban. Azonban nemcsak a városban, de az egész megyében különlegesnek számít ez a hangszer.
Az áramszolgáltató közlése szerint javítási munkálatok miatt március 20-án 9 és 14 óra között áramszünet lesz Gyergyószentmiklós egy részén.
Elkezdődött Gyergyószentmiklóson a veszélyesnek minősített köztéri fák kivágása. A központi parkban indult a munka, majd haladnak a város más részei felé. Mintegy 35–40 fát kell kivágni, helyükbe másokat ültetnek.
Nem ment rosszul a sora a katonának, amikor olyan ételt kapott, amilyent Török Zoltán főzött vasárnap Gyergyószentmiklóson. A 19. alkalommal megrendezett katonaeledel-kóstolóval folytatódott egy hagyomány. A jövőben is megtartanák.
A gyergyószentmiklósiak idén másképp ünnepelték március 15-ét, mint korábban. Szebb volt a hangulat, és a résztvevők létszáma is többszöröse volt annak, ami ezelőtt jellemző volt. A nagy elődökre emlékeztek, de a mai hétköznapi hősökre is gondoltak.
Kigyulladt egy garázs kedden este Marosfőn, egy személygépkocsi és egy robogó volt benne. Az eset miatt egy 66 éves nő pánikrohamot kapott.
Az RMDSZ gyergyószéki szervezete kiáll Barti Tihamér megyei önkormányzati alelnök, gyergyószéki politikus mellett – áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményükben.
Újabb kertésztanfolyam indul Gyergyóremetén, amely minden érdeklődő számára nyitott. A képzés helyszíne a Csutakfalvi Közösségi Ház, és nyolc héten keresztül zajlik, egészen április 10-ig.
Megrázó részletek derültek ki az orotvai haláleset kapcsán. Az ügyész tájékoztatása szerint gyilkosság miatt folyik nyomozás Ditróhoz tartozó Orotván, és „úgy tűnik, hogy a holttestet elégették”, ezért nem egyszerű megállapítani a halál pontos okát.
Közös tárlaton tekinthetik meg szombaton több mint harminc gyergyóalfalvi képzőművész alkotásait. A gyergyói nagyközségben büszkék arra, hogy a település nagyon sok, több tucatnyi képzőművészt adott.
szóljon hozzá!