Az ígéretekkel ellentétben tavaly nem történt meg a csíkszeredai szabadtéri, olimpiai méretű gyorskorcsolyapálya próbaüzemelése, idén ezt meg szeretnék tenni, és átvenni a több éve elkezdett beruházást. A működtetéshez viszont sok feltétel hiányzik.
2013. január 16., 15:542013. január 16., 15:54
2013. január 16., 18:032013. január 16., 18:03
A Csíkszeredai Sportklub négy éve elhunyt egykori igazgatója, a korábbi kiváló jégkorongozó és edző, Antal István volt a megálmodója és a kezdeményezője a műjeges pálya létrehozásának. Az Országos Sportügynökség 2007-ben indította el a beruházást, amelynek nagy része már 2009-ben kész volt, de azóta sem sikerült befejezni.
A munkálatok során a pályának új betonalapot öntöttek, öntözőrendszer, csatornázás készült, a hűtéshez szükséges, lefektetett vezetékrendszer hosszúsága meghaladja az 50 kilométert. Fagyasztáshoz szükséges berendezéseket szereztek be, a munkálatok összértéke elérte az ötmillió lejt. A pálya viszont azóta sem működik, és ennek fő oka, hogy leállt a finanszírozás. Tavaly a villanyhálózathoz történő csatlakoztatást és más átkötéseket kellett elkészíteni ahhoz, hogy ki lehessen próbálni a műjegesítést is.
A munka elkészült, de a szükséges összeget nem tudta kifizetni a sportminisztériumhoz tartozó Csíkszeredai Sportklub, mert csak ennek a 80 százalékát, 128 000 lejt kapták meg – tudtuk meg Hodos Lászlótól, a klub vezérigazgatójától. Az igazgató szerint átveszik idén a pályát, a hiányzó pénzt a minisztérium biztosítja, és a próbaüzemelés is megtörténik, ehhez még hűtőfolyadékot is be kell szerezni. Kérdés viszont, hogy a több éve lefektetett vezetékrendszer, amely jelentős hőmérséklet-különbségeknek volt kitéve, hogy viselkedik majd.
Kivitelezési hibák, hiányzó feltételek
Hodos László úgy véli, a kivitelezés minősége nem megfelelő, mert a betonborítás nem olyan anyagból készült, amely a hőmérséklet változásai nyomán kitágul, illetve összehúzódik, ezért felpattogott. A működtetéshez először hitelesíteni kellene a pályát, ezt a hazai, vagy nemzetközi szakszövetség teheti meg, enélkül még edzést sem lehet tartani a sportolók számára ott. A Jégpálya negyed felőli pályakanyarhoz túl közel helyezkedik el az a betonburkolat, amely a gépház felől érkező hűtőfolyadék számára a vezetékeket takarja. „Itt ha kisodródik valaki a jégről, életveszélyesen megsérülhet az ütközéstől” – vélte az igazgató.
További megoldatlan probléma a jégfelület karbantartása. „Legalább egy-két jégtisztító gépet (rolbát) kellene beszerezni ahhoz, hogy a gyorskorcsolyázáshoz megfelelő minőségű jeget lehessen biztosítani, de kellene egy traktor is, amely összegyűjti a havat. Mi történik akkor, ha egy nagy havazás történik, ki fogja megoldani a jég tisztítását, milyen gépekkel, munkaerővel?” – tette fel a kérdést Hodos. Szerinte a tervezéskor sem gondoltak erre, mert lehetett volna egy tetőrendszert is építeni a jégfelület fölé, amely felfogja a havat. Hasonlóképpen nehéz feladat a műjegesített gyorskorcsolyapálya üzemeltetése, mivel a berendezés működtetése jelentős összegbe kerül, és ezt csak minisztériumi támogatással tudnák biztosítani.
Tartalék- és szükségmegoldások
A nemzetközi szabványoknak megfelelő pályához szükség van öltözőkre, illetve olyan útvonalra is, amelyen az edzők körbejárhatják a pályát. A tereprendezés, amely az eredeti tervekben szerepel, szintén nem történt meg. A klubigazgató szerint megpróbálnak beszerezni olyan szintetikus burkolatot, legalább a pálya egy-két sávjára, amelyen a klub sportolói nyári időszakban is edzhetnek. Téli időszakban pedig viszonylag kis költséggel természetes jeget is lehet készíteni a pályán, amely ha hideg az idő, hosszabb ideig használhatható.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!