Nem kényszeríti a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) drágítására a biztosítótársaságokat az Országos Biztosítási Felügyelet, csupán olyan árpolitika kialakítására biztatja, amivel fedezni tudják kiadásaikat. A biztosítások viszont drágultak.
2013. január 24., 16:592013. január 24., 16:59
2013. január 24., 19:072013. január 24., 19:07
Habár az országos sajtó tényként közölte, hogy év elejétől drasztikusan drágulnak a gépjármű-felelősségbiztosítások, egyelőre úgy tűnik, hogy a biztosítók csak lépésenként merik meghozni ezt a döntést, például csak a fiatalok által kötött felelősségbiztosításokat drágítják.
„Decemberben átlagosan negyvenszázalékos drágítást emlegettek Bukarestben, aminek egy részét be is tartották: az új évben látványosan drágultak a jogi személyek és a fiatalok által kötött biztosítások. Megemlítem egy visszatérő ügyfelünk példáját: az 1991-ben született fiatalember tavaly még 260 lejt fizetett, most pedig már 400 lejt, pedig nem volt balesete. Egy középkorú személy esetében a biztosítás viszont jelenleg is megközelítőleg ugyanannyi, mint amennyi az előző év végén volt. Azt azért hangsúlyozom, hogy a biztosítási kötvények árai folyamatosan változnak, természetesen nem lesznek olcsóbbak” – tudtuk meg egy csíkszeredai biztosítási ügynöktől.
A biztosítási felügyelet javaslata
A Hivatalos Közlöny január 18-i, 41. számában jelent meg az Országos Biztosítási Felügyelet határozata, amely értelmében a biztosítótársaságoknak úgy kell alakítaniuk áraikat, hogy egy évre fedezni tudják a betervezett és a váratlan kiadásaikat.
„A biztosítótársaságoknak minden esztendő elején be kell küldeniük az Országos Biztosítási Felügyelethez az adott évre szóló számításaikat, amelyek összhangban kell legyenek az előző évek eredményeivel. Ugyanakkor a számok tükrében azt is bizonyítaniuk kell, hogy be tudnak szedni annyi pénzt, amennyiből ki tudják fizetni a biztosítottjaik által okozott károkat” – tisztázza Bíró Albin, az Országos Biztosítási Felügyelet tagja, akit a román médiában felröppent, 30-50 százalékos drágításokról szóló hírek olvasatán kerestünk meg.
Bíró fontosnak tartotta azt is elmondani, hogy az Országos Biztosítási Felügyeletnek eddig nem volt joga visszautasítani a beküldött kimutatásokat. „Idéntől annyit változtattunk, hogy bevezettünk néhány új mutatót, amelyekkel le lehet ellenőrizni, hogy igazat mondtak-e a biztosítótársaságok. Nekünk az a célunk, hogy elkerüljük a biztosítórendszer összeomlását.”
Száz lej bevétel, 140 lej kiadás
A témában jártas szakemberek szerint a társaságok éveken át alkalmazott árpolitikája a biztosítórendszer anyagi összeomlását eredményezheti. Senki nem mer ugyanis drasztikusan drágítani, mert fél, hogy elveszíti ügyfeleit, a kiadások viszont olyan szintre emelkedtek pár esztendő alatt, hogy a társaságok csak negyvenszázalékos drágítással tudnák fenntartani magukat. Bíró Albin ezzel kapcsolatosan nemrég azt nyilatkozta portálunknak, hogy a kialakult helyzet már-már „tragikus, mert a kötelező biztosításokból befolyó összegek nem haladják meg a kárrendezéskor kifizetett pénzmennyiséget, vagyis nem marad profit. Ugyanakkor figyelembe kell venni azt is, hogy a biztosítóknak egyre többet kell fizetniük a nem anyagi károkért, például kórházi kezelésekre.”
A biztosítótársaságok évek óta azonos áron kötik a biztosítást, ezért szinte mindegyik veszteséggel dolgozik. Ezt támasztja alá a már idézett csíkszeredai bróker egy másik példája: szerinte száz lejnyi bevétel után a biztosítónak átlagosan 140 lejes kiadása van, mivel egyre több a baleset, az autók javítása pedig drágább, mint öt évvel ezelőtt.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!