Békítési kísérlet előzi meg a pereskedést

A 2006/192-es törvény értelmében csütörtöktől kezdődően a polgári és bűnügyi perek kezdeményezőinek, mielőtt a taláros testület elé állnának, kötelező módon meg kell jelenniük az igazságügyi mediátor előtt. Aki nem teszi meg az ügyek túlnyomó részében a kötelező lépést, a bíróság tárgyalás nélkül elutasítja a keresetét. A 2013/4-es sürgősségi rendelet alapján a törvény azokra az ügyfelekre nem vonatkozik, akik augusztus elseje előtt nyújtották be keresetüket.

Szucher Ervin

2013. július 31., 17:542013. július 31., 17:54

 

A mediáció egy speciális konfliktuskezelési módszer, amelynek lényege, hogy a két fél vitájában, mindkettő közös beleegyezésével egy semleges harmadik fél, a békítőnek vagy közvetítőnek is nevezett mediátor jár közben. Ennek feladata segíteni a konfliktus tisztázását, valamint olyan megoldást találni, amely mind a két fél számára kielégítő. A mediátor nem ügyvéd, a legtöbb esetben még csak nem is jogász, hanem professzionális konfliktuskezelő. Általában egy magasan képzett, tapasztalt, empatikus szakember, aki jártas a konfliktuskezelés, kommunikáció különféle technikái terén, illetve készség szinten képes alkalmazni a legújabb pszichoterápiás módszereket.

A nyugati tapasztalat szerint a családjogi viták közvetítésében a pszichológus, pedagógus, szociológus, szociális képesítéssel, illetve tanulmányokkal rendelkező békítők a legalkalmasabbak. Gazdasági, munkaügyi, vállalati jogviták közvetítésében azok a közgazdászok, bölcsészek, jogászok, mérnökök a legeredményesebbek, akik sok éves, esetleg vezetői munkatapasztalattal rendelkeznek az üzleti életből. A mediáció főbb elemei: az egyezkedést segítő technikák alkalmazása, a probléma megfogalmazása, az álláspontok közelítése, az egyezkedés folyamatának lépésekre bontása, az empatikus kommunikáció fejlesztése, alternatív megoldások keresése, közös cél kialakítása, a beszűkülés, bizalmatlanság, merev attitűdök kialakulásának megakadályozása.

Az országos közvetítői testület szóvivője, Gabriela Gyöngy Mihuţ elmondása szerint a pert megelőző békítő folyamat nem húzódhat hat hétnél többet. Az első, tájékoztató jellegű összejövetelre a feleknek nem kell honoráriumot fizetniük, de magáért a békítésért a mediátor már számlát bocsát ki. Mihuţ szerint a közvetítőnél megjelent ellenfelek a perköltségek java részét megtakaríthatják.

A törvény kicselezésétől tartanak

Kozma András Bukarestben élő és tevékenykedő fogorvosként űzi a békítői szakmát. Bár meggyőződése, hogy a mediálást kötelezővé tevő törvény elméletben nagyon jó, attól tart, hogy a gyakorlat másról fog tanúskodni. „Mi nem vagyunk sem németek, sem amerikaiak. Ezt bizonyítják a franciák is, akik megtalálták a jogi kiskaput a békítési folyamat kicselezésére. Elmennek a mediátorhoz, kifizetik az illetéket, és ezennel megszerzik a tanúsítványt, miszerint megtették a pert megelőző szükséges lépéseket” – vélekedett Kozma. Kérdésünkre, hogy miért ennyire pesszimista, azzal replikázott, hogy ő egyáltalán nem pesszimista, csupán realista. Ennek ellenére a jövőben fantáziát lát a békítői szakmában, ezért is végezte el a néhány hónapos tanfolyamot. Mint mondta, esze ágában sincs feladni a fogorvosi teendőit és rendelőjét, de úgy érzi, az egészségügy területén közvetítőként is lesz munkája. „Mindig is voltak, vannak és lesznek páciensek, akik konfliktusba kerülnek az orvossal, egymással szembe kerülő fogorvosok és fogtechnikusok vagy egymás közt vitázó orvosok” – magyarázta.

Kopacz Madarász Kinga csíkszeredai mediátor szerint is könnyen megeshet, hogy az esetek többségében vagy a felperes tekinti majd formaságnak a közvetítő előtti megjelenést vagy az alperes utasítja el a kinyújtott békejobbot. Az esetek túlnyomó részében a peres felek között sokkal inkább érzelmi, semmint jogi ellentétek feszülnek. „Sokan nem is az igazságot, inkább a bosszút keresik a pereskedésben. Pedig ha úgy vesszük, az ügy peren kívüli megoldása is egy lépés lenne az autonómia felé: nem a román igazságszolgáltatásra, hanem önmagunk józan döntőképességére bízzuk magunkat” – fejtette ki lapunknak a jogászi és fordítói oklevéllel rendelkező szakember.

A másik, egyáltalán nem elhanyagolandó érv, az ügy anyagi vetülete. Míg a per esetében mindkét fél ügyvédet szokott fogadni, az igazságügyi mediátor honoráriuma kétfelé oszlik. Ugyanakkor megspórolható a bélyegilleték is, amelynek aránya a nyáron újból nőtt.  

Se hagyomány, se igény nem mutatkozik a békülésre

Bár az ügyvédek semmiként nem érzik úgy, hogy a közvetítők elvennék a kenyerüket, mégsem fogadják fenntartás nélkül a rendszer bevezetését. „Vannak helyek a világon, ahol ez kiválóképpen működik. De az ott élők másként tisztelik a törvényt, mint mifelénk. Romániában sem hagyománya, sem kultúrája nincs a közvetítésnek. Az emberek még a bíróságokban sem bíznak, nem hogy majd alperesként egy olyan személybe bízzanak, aki egyrészt feltétlenül nem rendelkezik jogi végzettséggel, másrészt, és talán ez még fontosabb, a felperes fogadott meg” – vélekedett lapunknak Rózsa József. A marosvásárhelyi ügyvéd felidézte azt a ’89 előtti időszakot, amikor a néptanácsok vagy az 500 személynél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok keretében, kínai modellre működtek az úgynevezett békéltető bizottságok. Ezek, főként falun sokszor túllépték hatáskörüket és a valós békítés helyett nevetséges döntéseket hoztak. Volt rá eset, hogy a konfliktusban lévő felek vagyonát osztották el, de az is előfordult, hogy a szakításra készülő házaspárt elválasztották. Ítéleteiknek nyilván semmiféle jogi következménye nem volt.

A gazdag tapasztalattal rendelkező Rózsa József ugyanakkor elmondta, hogy szinte minden egyes ügyénél, még a per beindítása előtt ő maga is megpróbálta békíteni a feleket, de azok nemigen mutattak hajlandóságot a kiegyezésre. „Ha sokan még az elegáns válási módot is elutasítják, akkor mit várjunk azoktól, akik a vagyonért harcolnak?” – tette fel a költői kérdést az ismert ügyvéd. Mivel a néhány hónapos képzésen részt vett békítőktől az igazságügyi minisztérium nem követel jogi diplomát, a vásárhelyi ügyvéd szerint ez további bonyodalmakhoz vezethet. „Tizenhat éves korom óta sok házat építettem, mégsem mondhatom magamat szakmabelinek. Le tudok vezényelni egy építkezést, de ha nekiállok vakolni, az a malter nyomban leszottyan. Valahogy így látom a pszichológusi vagy szociológusi diplomával rendelkező békítők helyzetét is” – mondta el Rózsa.

Az anyaországi szakemberek szerint Magyarországon, ahol az igazságügyi mediáció immár tízéves hagyománnyal rendelkezik, a közvetítés még mindig gyermekcipőben jár. A mediátorok úgy vélik, hogy az emberek tájékozatlansága a legfőbb akadálya ennek a humánus konfliktuskezelő módszernek az elterjedésének. Másrészről, állítják a szakmabeliek, az ügyvédek részéről tapasztalt elutasítás és érdekellentét is gátat szab a mediáció elterjedésének a köztudatban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 05., hétfő

Élet fakad a holokauszt háromszéki gyermekáldozatainak sírkövénél

Háromszéki zsidók százait ragadták el Sepsiszentgyörgyről 1944 tavaszán, 81 évvel ezelőtt. Május 5-én a helyi közösség emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, köztük 52 gyerekről, akiknek síremlékénél ma örökzöldek magasodnak.

Élet fakad a holokauszt háromszéki gyermekáldozatainak sírkövénél
2025. május 05., hétfő

Virágok a roncstársadalomra

Benke László költő, író lesz a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola vendége május 5-én, hétfőn 17 órától A Hét Krajcár Könyvkiadó vezetője Virágok a roncstársadalomra címmel tart irodalmi estet.

Virágok a roncstársadalomra
Virágok a roncstársadalomra
2025. május 05., hétfő

Virágok a roncstársadalomra

2025. május 05., hétfő

Mutatjuk a Kovászna megyei szavazatok eloszlását

A vasárnapi elnökválasztáson Kovászna megyében is egyértelmű fölénnyel (61,87 százalékkal) nyert Crin Antonescu, az Állandó Választási Hatóság (AEP) által hétfőn közzétett, százszázalékos feldolgozottságú adatai szerint.

Mutatjuk a Kovászna megyei szavazatok eloszlását
2025. május 04., vasárnap

Választók megvesztegetését is jelezték Kovászna megyében

Négy olyan esetről érkezett bejelentés a Kovászna megyei rendőrséghez szombaton, amelyek a választási szabályok megsértésének gyanúját vetik fel.

Választók megvesztegetését is jelezték Kovászna megyében
2025. május 03., szombat

A vártnál talán kevesebb külföldi szurkolót vonzott a hoki vébé

Habár a várakozásokhoz képest kissé kevesebb szurkoló érkezett a szombaton este záruló divízió 1/A jégkorong-világbajnokságra Sepsiszentgyörgyre, a 2025-ös esztendő legnagyobb romániai sporteseményéből sok tanulságok lehet levonni a jövőre nézve.

A vártnál talán kevesebb külföldi szurkolót vonzott a hoki vébé
2025. május 03., szombat

Új eszközökkel bővült a nagybaconi háziorvosi rendelő, de az utánpótlás hiányzik

Korszerű bútorokkal és diagnosztikai eszközökkel szerelték fel Erdővidék egyik legnépesebb községének családorvosi rendelőjét. A Nagybaconban 35 éve praktizáló Máthé Katalin szerint minden adott, hogy elhivatott, fiatal háziorvos átvegye a munkát.

Új eszközökkel bővült a nagybaconi háziorvosi rendelő, de az utánpótlás hiányzik
2025. május 01., csütörtök

Hármas ütközés Kökösnél: heten kerültek kórházba

Szerda este hét személy sérült meg a kökösi útelágazásnál történt balesetben. A forgalom több órára megbénult.

Hármas ütközés Kökösnél: heten kerültek kórházba
2025. április 30., szerda

Három autó balesetezett Kökösnél

Közúti baleset nehezíti a forgalmat a 11-es országúton, Kökösnél – adta hírül a Kovászna megyei rendőrség szerdán este.

Három autó balesetezett Kökösnél
Három autó balesetezett Kökösnél
2025. április 30., szerda

Három autó balesetezett Kökösnél

2025. április 30., szerda

Még egy utolsó nekifutás, és elkészül az Olt menti bicikliút

Nagyon várja már Sepsiszentgyörgy kerékpáros közössége, hogy teljes hosszában elkészüljön az Olt menti bicikliút, ahol zavartalanul, biztonságosan közlekedhetnének. Úgy látszik, ezt – egyelőre – több okból sem lehet maradéktalanul megvalósítani.

Még egy utolsó nekifutás, és elkészül az Olt menti bicikliút
2025. április 30., szerda

Egy nap alatt három közlekedési baleset történt Háromszéken

Az elmúlt napokban több, személyi sérülésekkel járó közlekedési baleset is történt Kovászna megyében – közölte szerdán a rendőrség. A hatóságok elővigyázatosságra intenek.

Egy nap alatt három közlekedési baleset történt Háromszéken