Fotó: Kristó Róbert
Szent István-napi búcsút és falunapokat tartottak a hétvégén Csíkszentkirályon. A település önállóságának tizedik évfordulóját is megünnepelték.
2014. augusztus 18., 09:222014. augusztus 18., 09:22
2014. augusztus 18., 09:232014. augusztus 18., 09:23
Csíkszentkirály apraja-nagyja megtalálhatta a számára érdekes programot a háromnapos rendezvényen, számos szórakozási lehetőség kínálkozott számukra: gyermekprogramok, ügyességi vetélkedők, sportrendezvények, kulturális műsorok, kiállítás, koncertek, és buli is.
Megáldották Szent István mellszobrát
A programpontok között szerepelt a Borsáros botanikai rezervátumban létrehozott tanösvény átadása, fúvóstalálkozó és a Csíkszentkirályon előkerült régészeti leletek kiállításának megnyitója. Vasárnap a búcsús szentmisét követően megáldották a Szent Király Szövetség által adományozott Szent István-mellszobrot. „Ez a szövetség azokat a Kárpát-medencei településeket tömöríti, amelyek nevének köze van Szent Istvánhoz. Huszonkét ilyen település van, évente találkozót is szerveznek, és az ő adományuk ez a mellszobor” – magyarázta Bőjte József, Csíkszentkirály alpolgármestere.
Pro Urbe-díjban részesültek
A vasárnapi dísztanácsülésen azok a személyek részesültek Pro Urbe-díjban, akik valamilyen módon segítettek a település önállósodásának folyamatában. Díjazták többek között Ráduly Róbert Kálmánt, Csíkszereda polgármesterét, aki 2004-ben képviselőként tevékenykedett; a 2004 előtt szentkirályi polgármesterként dolgozó Balló Istvánt; Pál Pétert, Csíkszentkirály volt alpolgármesterét (jelenleg a Csíkszentkirálytól levált Csíkszentlélek polgármesterét). „A többi településnek, Csíkszentimrének, Csíkszentléleknek is jót tett a szétválás, mindenik jól fejlődött az elmúlt időben. Ahhoz, hogy sikeres népszavazás legyen és törvényt lehessen alkotni a szétváláshoz, sokan dolgoztak. Idén azokat a személyeket díjaztuk, akik vagy előtte tettek azért, hogy önállósuljon a település, vagy abban segítettek, hogy az önállósult község felvirágozzon” – mutatott rá az alpolgármester.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!