Fotó: ismeretlen
A székely lovas váltó gyergyói lovasai Marosfőn vették át a stafétát a felcsíki társaiktól. A Székely lovasok Székelyföldért nevű váltó első lovasai lelkészek áldásával, Csíkcsicsóból indultak el péntek hajnalban.
2014. augusztus 15., 11:082014. augusztus 15., 11:08
2014. augusztus 15., 17:182014. augusztus 15., 17:18
Még sötét honolt a csíkcsicsói Olt-hídnál, de már gyülekeztek a helyiek, hogy útjukra bocsássák a székely lovas váltó első lovasait, akik lóháton tették meg az utat Marosfőig. A lelkészek rövid szentmise keretében mondtak áldást az útra és a kezdeményezésre.
Megáldották a stafétát is
„Szentmisével indítottuk. Ezzel meg akartuk teremteni a Székely Lovasok Székelyföldért staféta rendezvénynek szakrális jellegét is, hiszen a szülőföld eszméje ezt tőlünk megköveteli. A staféta tartalmát megáldottuk. Benne van a székely zászló, mint a székely nép jelképe, egy rózsafüzér Mária éremmel, a Szűzanyának való felajánlottság, és egyben a csíksomlyói nemzeti szentély jelképe, valamint egy Árpád-sávos zászló, amely a magyar nemzettel való egység szimbóluma, de az Árpád-házi szentjeink és általuk megszentelt dicső múltunk jelképe is. Kívánunk lovasainknak szerencsés utat, élménydús tapasztalatot és mindenkinek, aki szándékunkhoz csatlakozik Isten sokszoros áldását!” – ezekkel a szavakkal indította útjukra a lovasokat Csapai Árpád lelkész.
„Jézus körbejárja azon területeket, melyek valamiképpen hozzá tartoznak. Ezeken a részeken egységes lelkületet, gondolkodást teremt. Az így gondolkodók tudják megteremteni azt a földrajzi egységet, mely a hazájuk, országuk lesz. (…) Huszárok induljatok és húzzátok meg a szellemi határokat, most Székelyföld körül! – így biztatta az induló lovasokat a Tisztiként ismert Gergely István, hajdani csíksomlyói plébános is.
Útban Gyergyó fele
Hárman indultak el hajnalban Csíkcsicsóból és a stafétát reggel kilenc óra körül átadták Marosfőn a gyergyói lovascsapatnak, akik Gyergyószentmiklós fele vették útjukat. A székely lovas váltó 500 kilométeres távjának első szakasza után Udvarhelyszék felé veszik az irányt, majd a háromszéki lovasok folytatják az utat. Majd Torjáról indulnak visszafele, Alcsíkon keresztül vissza az indulási pontig Csíkcsicsóba. A tervek szerint a falu központjába vasárnap délután kettőkor érkeznek meg, ahol kis ünnepség keretében fogadják majd az érkező lovasokat.
A székely lovas váltóba több mint kétszáz lovas kapcsolódott be, többnyire a huszáregyesületekből, és sportegyesületekből.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!