Fotó: ismeretlen
A székely lovas váltó gyergyói lovasai Marosfőn vették át a stafétát a felcsíki társaiktól. A Székely lovasok Székelyföldért nevű váltó első lovasai lelkészek áldásával, Csíkcsicsóból indultak el péntek hajnalban.
2014. augusztus 15., 11:082014. augusztus 15., 11:08
2014. augusztus 15., 17:182014. augusztus 15., 17:18
Még sötét honolt a csíkcsicsói Olt-hídnál, de már gyülekeztek a helyiek, hogy útjukra bocsássák a székely lovas váltó első lovasait, akik lóháton tették meg az utat Marosfőig. A lelkészek rövid szentmise keretében mondtak áldást az útra és a kezdeményezésre.
Megáldották a stafétát is
„Szentmisével indítottuk. Ezzel meg akartuk teremteni a Székely Lovasok Székelyföldért staféta rendezvénynek szakrális jellegét is, hiszen a szülőföld eszméje ezt tőlünk megköveteli. A staféta tartalmát megáldottuk. Benne van a székely zászló, mint a székely nép jelképe, egy rózsafüzér Mária éremmel, a Szűzanyának való felajánlottság, és egyben a csíksomlyói nemzeti szentély jelképe, valamint egy Árpád-sávos zászló, amely a magyar nemzettel való egység szimbóluma, de az Árpád-házi szentjeink és általuk megszentelt dicső múltunk jelképe is. Kívánunk lovasainknak szerencsés utat, élménydús tapasztalatot és mindenkinek, aki szándékunkhoz csatlakozik Isten sokszoros áldását!” – ezekkel a szavakkal indította útjukra a lovasokat Csapai Árpád lelkész.
„Jézus körbejárja azon területeket, melyek valamiképpen hozzá tartoznak. Ezeken a részeken egységes lelkületet, gondolkodást teremt. Az így gondolkodók tudják megteremteni azt a földrajzi egységet, mely a hazájuk, országuk lesz. (…) Huszárok induljatok és húzzátok meg a szellemi határokat, most Székelyföld körül! – így biztatta az induló lovasokat a Tisztiként ismert Gergely István, hajdani csíksomlyói plébános is.
Útban Gyergyó fele
Hárman indultak el hajnalban Csíkcsicsóból és a stafétát reggel kilenc óra körül átadták Marosfőn a gyergyói lovascsapatnak, akik Gyergyószentmiklós fele vették útjukat. A székely lovas váltó 500 kilométeres távjának első szakasza után Udvarhelyszék felé veszik az irányt, majd a háromszéki lovasok folytatják az utat. Majd Torjáról indulnak visszafele, Alcsíkon keresztül vissza az indulási pontig Csíkcsicsóba. A tervek szerint a falu központjába vasárnap délután kettőkor érkeznek meg, ahol kis ünnepség keretében fogadják majd az érkező lovasokat.
A székely lovas váltóba több mint kétszáz lovas kapcsolódott be, többnyire a huszáregyesületekből, és sportegyesületekből.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!